Виконали студентки групи ОАП-41д Нажа А.С. та Соляр Н.А.

Науковий керівник Дзюба О. М

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Розвиток нормативного регулювання бухгалтерського обліку розрахунків за податком на додану вартість та проблем відображення ПДВ

Становлення вітчизняної податкової системи супроводжується значними змінами у правовому полі, що, відповідно, впливає і на бухгалтерський облік. Незважаючи на підвищений інтерес до вивчення ПДВ з юридичного погляду, більшість учених досліджують його як економічну категорію без урахування правового його аспекту, у зв’язку з чим на сьогодні відсутні ґрунтовні напрацювання в цьому напрямі. [1]

ПДВ в Україні стає стабільним джерелом формування доходів Державного бюджету.  Це зумовлено тим,  що він є податком на споживання,  і    кінцевий споживач виступає платником цього податку.  Хоча,  ПДВ –  це дохідноформуюче джерело бюджету,  він є одним із домінуючих податків,  яким маніпулює тіньовий сектор через недосконалість економіки.  Зокрема,  це проявляється в ухиленні від сплати ПДВ, незаконному відшкодуванні величезних сум податку з державного бюджету, значній кількості зловживань платників при користуванні пільгами і формуванні податкового кредиту,  що є досить обтяжливими для бюджету.  Ці негативні риси функціонування ПДВ зумовлені недосконалістю організації обліку, звітності та контролю за ним.

Основним завданням є дослідження розвитку та становлення вітчизняного правового поля, що регулює процес облікового відображення розрахунків за ПДВ, з метою виявлення основних проблем, що виникали при відображенні розрахунків за ПДВ у системі бухгалтерського обліку, а також підходів до їх вирішення, що відобразилися на сучасній практиці обліку у зв’язку зі зміною положень нормативних документів.

Дослідженням цього питання займалися низка українських учених, таких як Семенко Т.М., Уллубієва К.К., Юрченко К., Джигалов С., Алаптова Н., Пархоменко В.М.

Метою статті є висвітлення розвитку нормативного регулювання бухгалтерського обліку розрахунків за податком на додану вартість та проблем відображення ПДВ на рахунках бухгалтерського обліку за однією з перших подій.

Розглядаючи розвиток нормативного регулювання операцій із ПДВ, слід виділити основні етапи його становлення:

-       І етап (1992–1997 рр.) – прийнято Закон України “Про податок на додану вартість” та Декрет КМУ “Про податок на додану вартість” за якими із введенням ПДВ бухгалтерський облік не зазнав суттєвих змін: до рахунку 68 “Розрахунки з бюджетом” додано субрахунок “З податку на додану вартість”; у розрахункових (платіжних) документах виокремлювалась сума ПДВ;

-       ІІ етап (1997–1999 рр.) – окрім Закону України “Про податок на додану вартість” діє Інструкція з бухгалтерського обліку податку на додану вартість. Бухгалтерський облік розрахунків за ПДВ докорінно змінюється: вводиться новий документ – податкова накладна, новий обліковий реєстр – книга обліку придбання та продажу товарів, введений додатковий рахунок 67 “Податкові розрахунки”;

-       ІІІ етап (2000–2005 рр.) – внесені зміни до Закону України “Про податок на додану вартість” і до інструкції з бухгалтерського обліку податку на додану вартість та затверджена інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організаці, за якими Бухгалтерський облік розрахунків за ПДВ зазнає значних змін: відміняється обов’язок ведення книги обліку придбання та продажу товарів, закріплюється необхідність ведення Реєстру отриманих та виданих податкових накладних;

-       ІV етап (2005–2010 рр.) – внесено зміни до Закону України “Про податок на додану вартість”, згідно з якими бухгалтерський облік розрахунків за ПДВ зазнає значних змін: відміняється обов’язок ведення книги обліку придбання та продажу товарів, закріплюється необхідність ведення Реєстру отриманих та виданих податкових накладних;

-       V етап (2011 р. – дотепер) прийнято Податковий кодекс України. Закріплюється необхідність подання копії Реєстру отриманих і виданих податкових накладних в електронному варіанті до органу контролю, а також необхідність реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Загалом, методика бухгалтерського обліку ПДВ та відображення інформації про нього у фінансовій та податковій звітності регулюється Податковим Кодексом України, постановами Кабінету Міністрів України, Наказами Міністерства фінансів України та Наказами Державної податкової адміністрації. Аналізуючи новий Податковий кодекс України,  необхідно зазначити,  що суттєвих змін в порядку обліку та звітності з ПДВ не відбулося. До того ж, Податковий кодекс, так як і діючий до цього Закон України  "Про податок на додану вартість",  (втратив чинність з 1 січня 2011 р.) має ряд недоліків в частині організації обліку податкових зобов’язань та податкового кредиту з ПДВ[3]. 

Розглядаючи методику обліку та звітності з ПДВ необхідно зазначити,  що відповідно до чинного податкового законодавства України,  в обліку та звітності з ПДВ вибраний найскладніший підхід щодо обліку податкових зобов’язань та податкового кредиту з ПДВ. Він полягає у поєднанні системного бухгалтерського обліку та несистемного податкового обліку шляхом визнання доходів одночасно двома способами (за першою з подій). 

Важливим моментом в обліку податкового кредиту з ПДВ є облік податкового кредиту при здійсненні імпортних операцій.  У разі імпорту на митну територію України товарів підставою для відображення в бухгалтерському обліку податкового кредиту є належним чином оформлена вантажна митна декларація, яка засвідчує факт сплати податку на додану вартість.  Проте,  нині підприємства при розмитненні товарів стикаються з проблемою визначення вартості товарів та обкладання такої вартості податком на додану вартість. Це зумовлено, перш за все,  різним трактуванням понять  "звичайна ціна"  та  "митна вартість",  що призводить до невідповідності договірній вартості та,  відповідно, нарахованій та сплаченій сумі ПДВ.  Загалом, нарахування та сплата ПДВ при ввезені товару на митну територію України здійснюється з урахуванням митної вартості,  яка встановлюється вище,  ніж договірна,  тоді як при подальшому продажу товарів на митній території України сума ПДВ,  сплачена при імпорті виявляється вищою,  ніж сума зобов’язань з ПДВ при реалізації цих товарів на території України. Сума ПДВ при ввезенні товарів на митну територію України розраховується за наступною формулою:

ПДВ = (МВ+М+А) * П,                                                                         (1.1)

де,  МВ –  митна вартість товарів ввезених на

митну територію України;

М – сума нарахованого мита;

А – сума нарахованого акцизного збору;

П – ставка ПДВ.

Аналізуючи чинний порядок бухгалтерського обліку зобов’язань з ПДВ необхідно відмітити про громіздкість процесу відображення в бухгалтерському обліку зобов’язання з ПДВ та про певні суперечності з чинним Планом рахунків бухгалтерського обліку.

Зокрема,  розглядаючи порядок відображення податкового зобов’язання на рахунках бухгалтерського обліку,  коли першою подією є передоплата,  кореспонденція рахунків Дт 643 Кт 641 є некоректною. Якщо взяти до уваги той факт,  що на дату складання фінансової звітності відбулася тільки перша подія у фінансовій звітності зобов’язання з ПДВ за такою операцією не будуть відображені,  оскільки рахунок 643  "Податкові зобов’язання"  "нейтралізує"  суму податкових зобов’язань,  яка відображена на рахунку 641.  Це зумовлено тим,  що рахунок 643  є пасивним і виникнення дебетових оборотів раніше за кредитові по вказаному рахунку є невірним та суперечить чинному Плану рахунків бухгалтерського обліку в частині вказівок з ведення обліку на рахунку 643.

Постійні зміни в нормативних документах не впливають позитивно на процес бухгалтерського обліку ПДВ. Як показало дослідження розвитку регулювання бухгалтерського обліку розрахунків за податком на додану вартість, спостерігається тенденція до ускладнення бухгалтерського обліку розрахунків за ПДВ шляхом застосування нових рахунків, первинних документів, форм звітності тощо. У зв’язку з ускладненням механізму обкладання ПДВ та бухгалтерського обліку за цим податком замість розв’язування існуючих проблем з’являються нові, пов’язані із запровадженням механізму бюджетного відшкодування через виділення податкового кредиту та податкового зобов’язання, порядку заповнення документів, що підтверджують суми податкового кредиту, розподілу сум ПДВ між оподатковуваними і неоподатковуваними операціями, а також пов’язані з пошуком як законних, так і незаконних схем ухилення від оподаткування та отримання сум бюджетного відшкодування.

Тому сьогодні на більшості підприємств бухгалтерський облік спрямований не на задоволення інформаційних потреб управління (власників, менеджерів тощо), а на забезпечення виконання фіскальних функцій. Вважаємо, що потрібно максимально спростити методику бухгалтерського обліку ПДВ.

Література:

1.     Розвиток нормативного регулювання бухгалтерського обліку розрахунків за податком на додану вартість в Україні/ К.К. Уллубієва// Вісник Університету Банківської справи Національного Банку України. – 2011. - №1 (10). - С. 270-274  

2.     Податковий і фінансовий облік ПДВ згідно Податкового кодексу України/ Т.М. Семенко//Облік і фінанси АПК. – 2011. - № 2, – С.52-57

3.     Податковий кодекс України від 23.12.2010 № 29/10 – ВВР [Електронний ресурс]. -

Режим доступу :

http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=2755-17