Экономические науки/7. Учет и аудит

Коваленко А.О., Кравецький А.В., н.к. Дзюба О.М.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Єдиний соціальний внесок: переваги та недоліки

На сьогоднішній день діюча система загальнодержавного соціального страхування є недосконалою, характеризується громіздкістю законодавчих актів, частою зміною форм звітних документів та порядку їх заповнення. [1]

Важливим кроком у напрямку вдосконалення системи загальнодержавного обов'язкового соціального страхування в Україні стало прийняття Верховною Радою України Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне  соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI.

Метою статті є визначення сутності єдиного соціального внеску, переваг та недоліків нововведення.

У зв’язку з реформуванням  пенсійної системи України та системи соціального страхування з 1 січня 2011 року вступив в дію Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (крім пп.8 ч.1 ст.1, пп.7,8 та 9 ч.2 ст.6, абз.2 пп.1 ч.3 ст.20, які наберуть чинності з 01.01.2014 року ), відповідно до якого передбачається: впровадження єдиного соціального внеску який буде сплачуватися до існуючих чотирьох фондів; єдиний внесок не входить в систему оподаткування, а податкове законодавство не регулює порядок його нарахування, обчислення та сплати; державний реєстр соціального страхування ведеться Пенсійним фондом та складається з реєстру за страхувальників та реєстру страхових осіб; відсоток єдиного внеску, який буде нараховувати роботодавець на фонд оплати праці найманих працівників залежить від класу професійного ризику виробництва;  застосування,  територіальним органом Пенсійного фонду,  штрафні санкції до платника єдиного внеску. [2]

Згідно статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»  єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування – консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов’язкового державного соціального страхування в обов’язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов’язкового державного соціального страхування [3].

Відповідно до Закону на Пенсійний фонд України покладено обов’язок вести облік  платників єдиного внеску, забезпечення збору та ведення  обліку

страхових коштів, розподіл внесків до фондів соціального страхування, контроль за повнотою  та своєчасністю їх сплати та ведення  Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Розмір нарахування єдиного внеску залежатиме від класу професійного ризику виробництва, встановленого для роботодавця, який визначається Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві,  за основним видом його діяльності.  Законом передбачено  67 класів ризику та відповідно стільки ж  відсотків до кожного виду ризику, починаючи з 36,76 % (1 клас) і закінчуючи 49,7 % (67 клас). Для бюджетних установ передбачена окрема ставка для нарахування — 36,3% [3].

Проаналізуємо позитивні та негативні моменти, які торкнулися роботодавців та найманих працівників (таблиця 1).

Табл.1

Позитивні та негативні наслідки від запровадження ЄСВ

Позитивні наслідки

Негативні наслідки

Для бухгалтерів та керівників підприємств

Скоротився час на проведення утримань та нарахувань на заробітну плату

Збільшилась відповідальність за несвоєчасний перерахунок внеску

Зменшилась кількість звітних форм з оплати праці

Збільшились випадки несвоєчасної виплати лікарняних та допомоги по безробіттю

Скоротився час та   витрати на перерахунок ЄСВ

ЄСВ необхідно сплачувати на різні рахунки залежно від ставок та видів платежів

 

Із запровадженням ЄСВ витрати на фонд оплати праці не зменшились, що провокує підприємства йти у тінь.

Для найманих працівників

Запровадження нормативної бази щодо ЄСВ може дати поштовх для подальших     реформ     в     сфері соціального страхування і пенсійної реформи зокрема.

Утримання   із   заробітної   плати   не зменшились

Таким чином, єдиний соціальний внесок дасть змогу скоротити адміністративні видатки, зекономити час бухгалтерів на подачу звітності, зменшити кількість контролерів і сприятиме розвитку підприємництва. Роботодавець буде сплачувати відрахування за одним платіжним дорученням, надавати один звіт і мати  одного контролера, а не чотирьох.

Отже, з прийняттям Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне  соціальне страхування» змінилася методика підрахунку нарахувань та утримань із заробітної плати, звітність, що подається у фонди соціального страхування. Зараз триває процес  вивчення та адаптації до нового законодавства та форм звітності.

Запровадження ЄСВ  стало позитивним кроком у реформуванні системи загальнообов’язкового державного соціального страхування, але необхідно в подальшому коректувати неточності в існуючому законодавстві та намагатися здійснити більш масштабні та раціональні зміни в законодавстві.

Література:

1.     Васильєв Г. Як стати платником єдиного внеску/Все про бухгалтерський облік. –  2011. – №4. – С.6.

2.     Максимчук Є.О. Підвищення ефективності функціонування соціального страхування шляхом введення єдиного соціального внеску [Текст] //Наукові праці НДФІ. – 2011. - №14(45). – с. 102-110.

3.     Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування » [Текст] / Закон України від 08.07.2010 № 2464-V