Економічні науки/7.Облік і аудит

студентка Харламова Т.В.

викладач Сабіна Н.Ю.

Донецький державний університет управління, Україна

Необхідність автоматизації фінансово-розрахункових операцій підприємства

 

В роботі виявлено роль безготівкової форми розрахунків підприємства, сучасні можливості швидкого забезпечення розрахунків, переваги від використання Інтернет - технологій при їх здійсненні та необхідність застосування програми «1С:Бухгалтерія».

Новочасний період становлення ринкової економіки формулюється переходом до нової вигідної моделі, головне місце в якій займають інформаційні технології, засновані на комунікаційних засобах та засобах обробки і збереження інформації [1]. Нормальне функціонування економіки важко уявити без системи розрахунків між суб'єктами господарської діяльності, забезпечення надійності та своєчасності платежів.

Проблеми щодо цього питання висвітлювали у своїх працях такі вчені:  Завгородний В.П., Бутинець Ф.Ф. Терещенко Л. Писаревська Т.А., Бенько М.М., Шквір В.Д., Загородній А.Г., Височан О.С. ,та інші.

Появлення на початку 80-х років минулого століття електронно-обчислювальних машин дала змогу автоматизувати ведення обліку й обробки даних навіть найменшим компаніям.

На створення комплексної інформаційної системи обліку фінансово-розрахункових операцій значною мірою впливає розмір підприємства. На середніх підприємствах інформаційне обслуговування здійснюється на рівні бухгалтера, де ведеться облік фінансово-розрахункових операцій, та керівника підприємства (головного бухгалтера). На великих підприємствах можуть виокремлюватися: каса та фінансовий відділ; бухгалтерія; керівник підприємства та головний бухгалтер.

Найпоширеніший програмний продукт - «1С:Бухгалтерія» передбачає ведення автоматизованого обліку розрахунків [3]. Вона забезпечує автоматизований облік, контроль і аудит розрахунків з організаціями та підприємствами (різними дебіторами та кредиторами). Введена інформація групується в аналітичному розрізі, що дає можливість бухгалтеру перевіряти стан розрахунків, терміни оплати, надійність партнера, документообіг, а також причини, що зумовили утворення дебіторської та кредиторської заборгованості з початку звітного періоду. Система програм «1С: Бухгалтерія» призначена для вирішення широкого спектру задач автоматизації обліку стоять перед сучасними підприємствами, що динамічно розвиваються. Вона є системою прикладних рішень, побудованих за єдиними принципами і на єдиній технологічній платформі: «1С: Бухгалтерія». Керівник може вибрати рішення, яке відповідає актуальним потребам підприємства і надалі розвиватиметься у міру зростання підприємства або розширення задач автоматизації.

Програмні продукти системи «1С: Бухгалетрія» можуть бути адаптовані до будь-яких особливостей обліку на конкретному підприємстві [3].

Інформаційні бази мають забезпечувати обробку інформації, яка складається з декількох рівнів.

Перший рівень: загальні організаційні принципи побудови підприємства: проектування автоматизованої системи управління під специфіку конкретного підприємства; оптимізація бізнесу, процесів відповідно до нової або існуючої системи управління; визначення облікової політики підприємства; удосконалення організації документообігу, складання звітності, бухгалтерського, складського та інших видів обліку; створення єдиного інформаційного простору для всіх служб управління.

Другий рівень: оперативні принципи управління підприємством: управління закупками - матеріально-технічне забезпечення; управління реалізацією - збут продукції; управління бартерними операціями та взаєморозрахунками; управління запасами - рух і наявність матеріальних цінностей та малоцінних і швидкозношуваних предметів; управління консигнаційними операціями; управління реалізацією через торговельні комплекси з використанням сучасних реєстрів розрахункових операцій; управління договірними зобов'язаннями, розрахунками з постачальниками і покупцями; управління фінансами підприємства, здійснення моніторингу; управління витратами виробництвом; управління проектами; управління собівартістю продукції — товарів, послуг; управління персоналом; обліком кадрів; управління автотранспортом тощо.

Третій рівень: комплексна обробка інформації відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку: готівкові та безготівкові операції підприємства, облік валютних операцій, облік товарно-матеріальних цінностей, облік необоротних активів, облік праці і заробітної плати, облік фактичних витрат, ведення головної книги та складання Балансу, ведення податкового обліку, формування консолідованої звітності, формування бухгалтерської та фінансової звітності за міжнародними стандартами.

Четвертий рівень: аналітичні функції: аналіз виконання планів і використання ресурсів, аналіз фінансової і господарської діяльності, аналіз ефективності використання оборотних засобів, аналіз фактичних витрат (собівартості) і зіставлення їх з плановими, аналіз ефективності маркетингових заходів і рекламних заходів.

П’ятий рівень: технічні можливості інформаційних бухгалтерських програм: невибагливість до комп'ютерних систем, технічних можливостей комп'ютера, швидкість виконання поставлених завдань, обробки оптимального потоку первинних документів для підприємства, редагування бухгалтерських форм, обмін даними з іншим програмним забезпеченням, обмін інформацією через мережу, надійний захист і збереження інформації, можливість замінити програму (поновити версію) [4].

      Таким чином, одночасне впровадження даних, необхідних як для податкового, так і для бухгалтерського обліку, дає можливість користувачам простежити всі господарські операції і зміни в складі активів і пасивів, що передаються в різних ланках облікової роботи. Так само на ринку комп'ютерних програм розпродадуться типові галузеві рішення для ведення обліку в конкретних установах, організаціях (наприклад, «1С: Бухгалтерський облік для бюджетних установ України», «1С: Бухгалтерський облік для військових частин», «1С: Бухгалтерський облік для аптечних закладів» та ін.). Варто виділити окрему комплексну конфігурацію програми — «1С: Виробництво + Послуги + Бухгалтерський облік», яка дає змогу автоматизувати облік та складання звітності на підприємствах виробничої сфери із можливістю отримувати аналітичні звіти для менеджерів виробничої сфери, менеджерів торговельної сфери та ін.

Список використаних джерел

1.            Муравський В. Відмова від первинного документування як чинник інтеграції повністю автоматизованої системи обліку // Бухгалтерський облік і аудит. – 2008. - №10. – С. 35-42.

2.            Терещенко Л.О. Інформаційні системи і технології в обліку. Навч. посіб. / Л.О. Терещенко, І.І.  Матієнко-Зубенко. – К.: КНЕУ, 2007. — 187 с.

3.            Бухгалтерський облік у галузях економіки - Захожай В.Б. [Електронний ресурс ]/ Розділ VII. Особливості автоматизації облікової роботи на підприємствах різних галузей народного господарства; 7.1. Загальні питання автоматизації обліку; Бухгалтерський облік у галузях економіки - Захожай В.Б., 2008 [ Режим доступу]

         http://ecolib.com.ua/article.php?book=22&article=2416

4.            Автоматизація обліку на підприємствах малого та середнього бізнесу. [Електронний ресурс ] /Семеренко М.М.,Фокін О.К., Сковородько С.В. , 2008 [Режим доступу]

http://intkonf.org/semerenko-mmfokin-ok-skovorodko-sv-avtomatizatsiya-obliku-na-pidpriemstvah-malogo-ta-serednogo-biznesu/