Економічні науки/7. Облік та аудит

доц. Балахонова О.В., Гончар Г.В., Нікітіна А.О.

Вінницький торговельно-економічний інститут

Київського національного торговельно-економічного університету, Україна

Облік ДОХОДІВ ВІД РЕАЛІЗАЦІЇ готельних послуг

Готельні підприємства в структурі індустрії туризму й гостинності виконують ключові функції, формують і пропонують споживачам комплексний готельний продукт, у просуванні якого беруть участь всі сектори й елементи індустрії туризму й гостинності. При цьому, система обліку і аналізу діяльності готельних підприємств відповідає сучасному стану розвитку економіки. За цих умов вирішення теоретичних проблем і розвиток практики бухгалтерського обліку та аналізу господарської діяльності готельного господарства набуває особливої актуальності.

У процесі виробничої діяльності готельні підприємства постійно здійснюють кругообіг грошових коштів з метою надання готельних послуг для отримання виручки від їх реалізації. Ефективність роботи готельного підприємства в ринкових умовах визначається розміром отриманого доходу. Формування доходу готельного підприємства може здійснюватися у різних сферах діяльності: від реалізації послуг розміщення, від вкладання вільних коштів на рахунки в банки, від інвестування у будівництво та ін. Доходи, які отримуються від усіх сфер діяльності підприємства, формують його загальний дохід.

Вивчення особливостей обліку доходів від реалізації готельних послуг знайшли своє відображення в роботах таких зарубіжних та вітчизняних вчених, як О.А. Агєєв, Г.Н. Бургонова, Н.А. Коморджанова, З.А. Балченко, І.В. Балченко, С.О. Балченко, М. Бойцової, С.Я. Король, В Кузнєцова, Я. Клиженко, О. Піроженка та інших.

Проте економічні реалії сьогодення з їх складними внутрішньогосподарськими відносинами значно ускладнили практику господарської діяльності в готельному господарстві. Виникли нові закономірності та тенденції в його розвитку, які вимагають постійного поглиблення й удосконалення існуючих наукових досліджень в системі управління доходами від реалізації готельних послуг [1].

У зв’язку з тим, що готель працює цілодобово і 7 днів на тиждень, то першочерговим завданням стає забезпечення постійного нагляду за достовірністю записів про отримані доходи по рахунках бухгалтерського обліку всіх структурних підрозділів готелю, які обслуговують гостей.

В бухгалтерському обліку дохід від реалізації готельних послуг, визнається, виходячи зі ступеня завершеності операцій від здачі готельних номерів всіх категорій на дату балансу, якщо може бути достовірно оцінений результат цих операцій [2].

Загальні правила формування в обліку інформації про доходи встановлені П(С)БО 15 «Дохід».

Згідно з П(С)БО 15 доходами підприємства визнається збільшення економічних вигод в результаті надходження активів (грошових коштів, іншого майна), або погашення зобов'язань, що призводить до збільшення капіталу - цього підприємства, за виключенням вкладів учасників (власників майна) .

При цьому результат може бути достовірно оцінено за наявності таких умов:

-                       можливості достовірної оцінки доходу;

-                       імовірності надходження економічних вигід від надання послуг;

-                       можливості достовірної оцінки ступеня завершеності надання послуг на дату балансу;

-                       можливості достовірної оцінки витрат, здійснених для надання послуг та необхідних для їх завершення.

Доходи від реалізації готельних послуг в основному складаються з доходів від:

-                       надання номерів;

-                       реалізації послуг громадського харчування на території готелю;

-                       підрозділів побутового обслуговування (прання, прасування, хімчистка тощо);

-                       пасажирських перевезень;

-                       екскурсійної діяльності;

-                       інших послуг (телекомунікаційних, за користування телефоном тощо).

Для узагальнення інформації про дохід, одержаний від надання готельних послуг, використовують субрахунок 703 «Дохід від реалізації робіт і послуг», до якого для обліку основних та додаткових послуг, що надаються готелем, можуть відкриватися субрахунки другого порядку. Облік доходів від надання послуг іншими підрозділами готелю також ведеться за субрахунком 703 «Дохід від реалізації робіт і послуг» з відкриттям окремих субрахунків другого порядку, а саме: «Ресторан», «Транспорт», «Автостоянка», «Пральня» тощо.

За кредитом цього субрахунку відображається збільшення (одержання) доходу, за дебетом - належна сума непрямих податків (акцизного збору, податку на додану вартість та інших передбачених законодавством) і списання їх у порядку закриття на рахунок 79 «Фінансові результати» [3].

На процес формування доходу підприємств готельного господарства та його розмір залежить від багатьох факторів. Серед таких можна визначити зовнішні фактори та внутрішні.

До зовнішніх факторів можна віднести:

-                       державну цінову політику;

-                       участь держави у формуванні і розподілі доходів населення;

-                       платоспроможний попит населення;

-                       культуру та національні особливості споживання послуг;|

-                       співвідношення цін на продовольчі і непродовольчі товари, платні послуги населення;

-                       державну податкову політику;

-                       рівень конкуренції на споживчому ринку;

-                       політичну ситуацію в країні і в світі;

-                       розвиток інфраструктури, використання всіх наявних можливостей для створення конкурентоспроможних підприємств готельної галузі;

-                       рівень розвитку фінансового ринку;

-                       сезонність попиту на готельні послуги;

-                       сезонність попиту на ресторанну продукцію та послуги.

Отже, основним фактором впливу є держава, яка регулює діяльність підприємств даної галузі і сповільнює тим самим процес реорганізації та оновлення застарілої бази на нову, досконалішу і рентабельнішу. Менш важливим фактором є платоспроможність населення, співвідношення між попитом і пропозицією, співвідношення між рівнем послуг і рівнем цін на них.

Також існує низка внутрішніх факторів, які вагомо впливають на рівень доходів готельних підприємств:

-                       обсяг реалізованої продукції та послуг натуральному вираженні);

-                       ціни на продукцію на послуги;

-                       місцезнаходження підприємства;

-                       забезпеченість людськими ресурсами (за загальним обсягом та кваліфікованим складом);

-                       ефективність використання матеріально-технічної бази;

-                       асортимент додаткових послуг;

-                       маркетингова діяльність підприємства;

-                       кількість місць.

Ці фактори вже впливають на прибуток кожного окремого підприємства готельного господарства. Адже існує різна цінова політика на таких підприємствах, різний рівень технічного забезпечення, забезпечення трудовими ресурсами. Також значну роль відіграє рекламна політика, спрямування фінансування на маркетингову діяльність, а саме дослідження ринку, конкурентоспроможності, рентабельності [4].

Таким чином, в умовах жорсткої конкуренції на ринку готельних послуг особливу увагу в системі фінансового та управлінського обліку слід приділяти обліку доходів від реалізації готельного продукту. Оскільки більшість допоміжних структурних підрозділів підприємств готельного господарства окрім внутрішньої реалізації послуг, можуть здійснювати реалізацію послуг стороннім відвідувачам, то таку суттєву особливість варто враховувати під час побудови облікових регістрів з обліку доходів і результатів діяльності.

 

Література:

1. Маначинська Ю.А. Облік доходів від надання готельних послуг в системі управління/ Ю. А. Маначинська// Вісник Східноукраїнського національного університету ім. В. Даля. – 2010. - №11(153).

2. Балченко З.А. Бухгалтерський облік в туризмі і готелях України: Навч. посібник./ З.А. Балченко. – К.: КУТЕП, 2006. – 232 с.

3. Скічко О. Бухгалтерський облік готельних послуг / Оксана Скічко // Вісник податкової служби України. - 2009. - № 20. - С. 36-39.

4. Амбросій О.І. Класифікація доходів готельного господарства та фактори, що впливають на їх розмір/ Оксана Іванівна Амбросій// Науковий вісник ЧТЕІ КНТЕУ - 2010. - №1. –С.195-200.