Економічні науки/7.Облік і аудит

УДК

викладач Сабіна Н.Ю.,

студентка Федун Е.М.

Донецький державний університет управління, Україна

СУЧАСНИЙ СТАН АВТОМАТИЗАЦІЇ ОБЛІКОВИХ ПРОЦЕСІВ НА ПІДПРИЄМСТВІ

 

Постановка проблеми в загальному вигляді. На сучасному етапі розвитку важко уявити підприємство без використання інформаційних систем. Вони проникли майже у всі сфери діяльності, у тому числі і у бухгалтерський облік. Спочатку процес автоматизації бухгалтерського обліку виконував легкі завдання і був більше схожий на процес використання калькулятора. Але згодом спеціально розроблені програми почали виконувати більш складні та вагомі завдання, такі, наприклад, як нарахування заробітної плати та лікарняного, вирахування до соціальних фондів та ін. На сучасному ринку автоматизованих послуг можна побачити як вітчізняні продукти, так і зарубіжні. Але через розбіжність законодавств та досить високу ціну перевагу у покупці отримують вітчізняні розробники.  Найпоширенішими програмами автоматизації бухгалтерського обліку на сьогоднішній день є ПАРУС, 1С:БУХГАЛТЕРІЯ, АКЦЕНТ, ГАЛАКТИКА, SAP, FIN EXPERT, БЕСТ, ФІНАНСИ БЕЗ ПРОБЛЕМ.

Аналіз останніх досліджень та публікацій. Сучасний стан автоматизації облікових процесів та їх місце у системі бухгалтерського обліку розглядають О. Шипунова [1],  Ю. Єльникова [1],  Ю. Подуражня [2], С. Левицька [3] та ін.

Загальна мета дослідження. Метою дослідження є визначення ролі автоматизації облікових процесів на сучасному етапі та аналіз використання найбільш популярної програми «1С: Бухгалтерія».

Виклад основного матеріалу. Одну з провідних функцій в управлінні підприємством виконує сучасний бухгалтер-аналітик, що здійснює велику роботу з планування, контролю та прийняття управлінських рішень. Для удосконалення управління підприємством необхідно використовувати нові методи і сучасні технічні засоби побудови різних інформаційних систем. Насамперед необхідно провести корінну реконструкцію його технічної й інформаційної бази на основі впровадження автоматизованої системи обліку, контролю й аудиту [1].

ЕТАПИ ВИБОРУ РОБІТ ІНФОРМАЦІЙНОЇ СИСТЕМИ

 
На даному етапі розвитку економіки ще не всі підприємства можуть дозволити собі запровадити найкращі та найефективніші автоматизовані системи бухгалтерського обліку. Проте оцінюючи ефективність від впровадження програмного забезпечення бухгалтерського обліку, що прискорює інформаційні потоки в декілька разів, витрати на його встановлення відходять на другий план. [2]. У наш час ведення бухгалтерського обліку є малоефективним без комп'ютерної обробки даних. Зараз на ринку існує безліч бухгалтерських програм [2]. Тому вибір інформаційної технології для підприємства є відповідальною справою. По-перше, така система встановлюється на тривалий термін, по-друге, від її впровадження очікується економічний ефект, по-третє, вартість сучасних інформаційних технологій не мала. Тому, помилка при їх виборі може дорого коштувати підприємству. Можна рекомендувати наступні етапи робіт, наведені на рис. 1: [3]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1.Етапи вибору робіт інформаційної системи

Безперечним лідером на сьогодні за популярністю та тиражем продажів є програми фірми «1С». Перш за все, фірма відома завдяки своєму продукту під назвою «1С: Бухгалтерія». Існує базова і професійна різновиди цієї програми, а також їх різні модифікації, призначені для використання в локальному та мережевому варіанті. Почати працювати з «1С:Бухгалтерією» можна практично відразу після її установки на комп'ютер навіть без попереднього ознайомлення з документацією. Освоєння базових можливостей програми - процедур ручного введення бухгалтерських записів і одержання найбільш необхідних реєстрів, звітів, відомостей та багатьох інших - цілком під силу навіть самому непідготовленому в комп'ютерному відношенні бухгалтеру [2].

Висновки. Автоматизація облікових процесів дає змогу максимально ефективно управляти підприємством, тому що на сьогодні керівник підприємства не може прийняти управлінське рішення не маючи повної та достовірної інформації. І хоча існують такі проблеми впровадження, як дороговизна, складність у використанні, неможливість виконувати деякі функції, все ж таки впровадження автоматизації на підприємстві значно спрощує виконання робіт бухгалтером, зменшує кількість працюючого персоналу та економить час.

Література

1. Шипунова О. В., Єльникова Ю. В. Автоматизація управління підприємством: основні принципи, функції та підходи / [Електронний ресурс] //

Режим доступу:

 http://www.nbuv.gov.ua/portal/soc_gum/pprbsu/2011_31/11_31_34. pdf

2. Подуражня Ю. Місце інформвційного програмного забезпечення  в системі бухгалтерського обліку / [Електронний ресурс] // Режим доступу:  http://www.nbuv.gov.ua/portal/soc_gum/Evu/2010_14/Podurajnya.pdf

3. Левицька С.О., Іващенко К.О. Основи автоматизації інформаційного потоку в сучасних умовах реформування бухгалтерського обліку / С.О. Левицька, К.О. Іващенко // Вісник Національного університету водного господарства та природокористування. – 2010. – 1 (49)