Экономические науки/7.Учет и аудит

К.е.н. Зуєвська О.В.

Донецький державний університет управління, Україна

Обґрунтування необхідності удосконалення системи контролю якості аудиту в Україні

 

За оцінками провідних українських науковців та аудиторів-практиків інститут вітчизняного аудиту сьогодні вже пройшов етапи зародження й становлення та перейшов на стадію сталого розвитку. Отже і проблеми, що супроводжують відповідні етапи розвитку аудиту, сьогодні набувають іншого характеру. Так, складності сприйняття та впровадження міжнародних стандартів аудиту (МСА), удосконалення законодавства в сфері аудиту, розробка методик організації аудиторської перевірки змінюються на проблеми, що пов’язанні з новим вектором розвитку економіки держави: інтеграцією в європейський економічний простір.

Розвиток України сьогодні характеризується активною інтернаціоналізацією всіх сфер діяльності суспільства. Такі процеси мають вплив і на український бізнес, який приймає світові правила гри: прозорість, регулярне звітування, розподіл власності та управління тощо. Всі ці та багато інших тенденцій призводять до значного зростання попиту на аудиторські послуги.

Разом із зростанням попиту на аудиторські послуги, одночасно зростають і вимоги до якості їх виконання. На міжнародному рівні спостерігаються тенденції до посилення контролю якості за аудиторською діяльністю. Міжнародною федерацією бухгалтерів визнана необхідність проведення моніторингу у сфері дотримання її членами вимог з контролю якості. Європейським Союзом прийнята Восьма Директива Європейської комісії, яка регламентує такі питання контролю якості аудиту, як створення системи забезпечення якості, розробка принципів нагляду з боку державних і громадських органів, особливості здійснення контролю  якості роботи аудиторів суспільно значимих компаній.

В той час, коли всі країни Європейського Союзу та всього світу працюють над посиленням нагляду за професією аудитора шляхом удосконалення діючих систем контролю, підвищення довіри до професії аудитора, визнання аудиторів країни в усьому світі, Україна лише починає будувати свою незалежну систему нагляду за професією. Аудит не може існувати без якісної незалежної системи контролю за професією, саме тому у світі відсутня довіра до незалежних аудиторів України [1].

Суттєвими проблемами сучасного професійного аудиту є відсутність економічного механізму регулювання аудиту, що повинен включати в себе великі штрафні санкції за неякісні аудиторські перевірки, страхування аудиторської відповідальності, розвиток цивілізованої конкуренції на ринку аудиторських послуг. Недосконалою є система законодавчих актів в сфері регулювання якості аудиту, відсутня практика судового розгляду позовів щодо аудиторів, не розроблено порядок оцінки розмірів втрати користувачів від неякісного аудиту, суди не завжди оперативно вирішують справи і впроваджують їх в життя, страхові фірми не здатні і не підготовлені до масового страхування аудиторської відповідальності. У відповідності з цим, основним аспектом підвищення якості аудиту залишається професійний контроль за якістю аудиторських перевірок [2].

Дослідження наукових праць з проблем якості аудиторської діяльності дозволяють визначити наступні основні причини незадовільного стану системи контролю якості аудиту в Україні:

-       відсутній достатній законодавчий фундамент з контролю якості аудиту;

-       наявність «сірого» та «чорного» аудиту, тобто видача аудиторами свідомо помилкового аудиторського висновку або висновку без проведення аудиту;

-       відсутність ефективних механізмів боротьби з неякісним аудитом в Україні;

-       відсутність досвіду судового розгляду позовів щодо аудиторів;

-       не розроблена методика оцінки розмірів збитку користувачів від неякісного аудиту.

Можна виділити наступні причини, що обумовлюють необхідність підвищення якості аудиту в Україні:

-       недовіра до висновків українських аудиторів за кордоном;

-       в умовах економічної кризи якісний аудит є важливим чинником боротьби з корпоративною корупцією, яка підриває стабільність економіки;

-       для доступу до міжнародних ринків капіталу, який є необхідним для розвитку українського бізнесу, ключовим фактором є прозорість та достовірність фінансової звітності, що забезпечується якісним аудитом;

-       якість бухгалтерського обліку та аудиту є ключовими складовими прозорості та конкурентоспроможності економіки будь-якої держави.

Таким чином, розвиток системи контролю якості в Україні має відбуватися в напрямку системного і постійного контролю за якістю аудиторських послуг, адже лише в такому випадку можна забезпечити зростання рівня довіри громадськості до результатів роботи аудиторів. Більш системна політика за контролем якості з боку АПУ разом з конкуренцією на ринку аудиторських послуг сприятимуть «виживанню» тільки тих аудиторських фірм, хто дійсно дбає про підвищення кваліфікації, компетенцію, чесність і високу якість послуг.

 

Література:

1.     Сиротюк Г. Особливості здійснення контролю якості аудиторських послуг / Г. Сиротюк // [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua.

2.     Максименко Н. Г. Проблеми розвитку аудиторської діяльності в Україні / Н. Г. Максименко // Аграрний вісник Причорномор’я, Економічні науки. – 2009. – № 49. – С.12-15.