Экономические науки/7.Учет и аудит

Федун Е.М.

Науковий керівник: Зуєвська О.В.

Донецький державний університет управління, Україна

Внутрішній аудит як основа управління підприємством

 

В сучасних економічних умовах підприємство має швидко реагувати на проблеми, що виникають в процесі здійснення господарської діяльності, і ефективно вирішувати їх. Це можливо лише за допомогою постійного планування та внутрішнього контролю діяльності, що у сукупності і представляє собою внутрішній аудит. За останні роки роль внутрішнього аудиту, як важливої основи управління підприємством, значно зросла, тому що правильне його використання дає змогу підвищити ефективність діяльності.

Для повного розуміння поняття внутрішнього аудиту, необхідно навести його визначення. Внутрішній аудит – це незалежна експертна діяльність служби внутрішнього аудиту суб’єкта господарювання, яка полягає в проведенні перевірок та здійсненні оцінки, як правило, таких елементів: системи внутрішнього контролю фінансової установи; фінансової та господарської інформації; економічності та продуктивності діяльності фінансової установи; дотримання законів, нормативних актів та інших зовнішніх вимог [1].

Діяльність внутрішніх аудиторів направлена на скорочення часу перевірок зовнішніми аудиторами, що дає змогу керівництву підприємства економити значні суми коштів. Необхідно зазначити, що внутрішній аудит не має тих повноважень, що має зовнішній. Але він виконує низку функцій та процедур необхідних зовнішньому аудиту. Основні функції внутрішнього аудиту наведені на рис. 1 [2].

Рис. 1. Функції внутрішнього аудиту

Процес ведення внутрішнього аудиту  багатосторонній. Основні підходи ведення внутрішнього аудиту приведені у табл. 1 [3].

Таблиця 1

Підходи щодо проведення внутрішнього аудиту

Назва підходу

Зміст підходу

1.

Внутрішній аудит в інтересах керівництва

Незалежна діяльність в організації з перевірки та оцінки її роботи в інтересах керівництва. Він проводиться аудиторами, які безпосередньо працюють у цій організації. У невеликих організаціях, де може не бути штатних аудиторів, проведення внутрішнього аудиту можна доручити ревізійній комісії підприємства чи аудиторській фірмі на договірній основі.

2.

Внутрішній аудит в інтересах власників

Під терміном «внутрішній аудит» розуміється діяльність внутрішньої аудиторської служби (або служби внутрішніх ревізорів) підприємства, яку можна розглядати як окремий вид аудиторських послуг, що надаються незалежним аудитором підприємству.

Функції внутрішнього аудиту складаються з контролю за функціонуванням та організацією систем бухгалтерського обліку i внутрішнього контролю. Служба внутрішнього аудиту відповідає перед керівництвом підприємства за постійне спостереження та контроль за функціонуванням цих систем.

3.

Внутрішній аудит в інтересах керівництва i власників підприємства

внутрішній аудит є системою оперативного, періодичного або разового забезпечення інформацією керівництва або власників економічного суб’єкта шляхом організації незалежного контролю i підготовки управлінських рішень для досягнення основної мети функціонування економічного суб’єкта — одержання максимального прибутку.

Отже, необхідно зазначити, що внутрішній аудит використовується як керівництвом, так і власниками компанії, що визначає його роль в управлінні.

Внутрішній аудитор більше підконтрольний власнику порівняно із зовнішнім аудитором. Відповідно, у власника більша довіра до внутрішнього аудитора, ніж до зовнішнього при вирішенні питання, наприклад, оптимізації оподаткування [1].

Розглядаючи внутрішній аудит у контексті управління підприємством, варто зазначити, що на його організаційну систему та можливість виконання основних функцій значний вплив мають як розміри підприємства, так і галузева приналежність, тому структура та побудова аудиторської служби мають узгоджуватись із формами організації бухгалтерського та управлінського обліку, а також кваліфікацією працівників – аудиторів.

Таким чином, в сучасних умовах економічної кризи, загострення конкуренції між суб’єктами господарювання, ускладнення системи оподаткування та зменшення прибутковості, – постійний контроль і своєчасний аналіз діяльності підприємства з метою удосконалення та підвищення ефективності його діяльності є дійсно необхідними. Отже доцільно впроваджувати на підприємствах систему внутрішнього аудиту, що дасть змогу економити гроші при зовнішньому аудиті та можливість постійного контролю за діяльністю підприємства.

Література

1.                 Дудко С. Внутрішній аудит: найголовніше / С. Дудко // [Електронний ресурс]: Режим доступу: http://pro-u4ot.info.

2.  Подолянчук О. А. Значення внутрішнього аудиту в системі контролю сільськогосподарського підприємства / О. А. Подолянчук // Економічний аналіз. – 2010. – №6. – С. 479-481.

3. Кириленко Ю. Б. Внутрішній аудит у системі управління підприємством / Ю. Б. Кириленко // Управління розвитком. – 2011. – 2 (99). – С. 54-56.