Экономические науки/7.Учет и аудит.

Корчак А.С., наук.кер. Косминко М.В.

Буковинська державна фінансова академія, Україна

Проблеми впровадження інформаційних систем бухгалтерського обліку на підприємстві

 

В наш час без комп’ютерної техніки та програмного забезпечення не може діяти навіть найменше підприємство. Зайняти лідируюче положення на ринку, підвищити ефективність роботи персоналу, створити оптимальну структуру управління – найважливіші завдання керівника підприємства. У бухгалтерській діяльності це особливо важливо, що обумовлює необхідність застосування пакетів програм для бухгалтерського обліку, впровадження яких підвищує оперативність обробки даних. Проблема оцінки можливостей та впровадження інформаційних систем бухгалтерського обліку на сьогодні залишається досить актуальною, оскільки з їх впровадженням праця стає більш творчою, спрямованою на організацію та вдосконалення обліку.

Проблеми впровадження інформаційних систем, вивчення їхніх теоретичних та методологічних аспектів розвитку на підприємствах розглядали такі вчені як: М.Т. Барановський, М.Т. Білуха, Ф.Ф. Бутинець, С.В. Івахненков, Г.Г. Кірейцев, Ю.А. Кузьмінський, Ю.І. Осадчий, М.Г. Чумаченко [1, 56]. Дані вчені зробили значний внесок в розвиток інформаційних систем бухгалтерського обліку. Проте ряд проблем щодо його впровадження є неповністю дослідженими.

Впровадження інформаційних систем обліку – це процес, при якому в результаті перекладу бухгалтерії на комп'ютер підвищується ефективність і поліпшується якість ведення бухгалтерського обліку на підприємстві. Значить перед  тим як приймати рішення про автоматизацію обліку  варто визначити, що і як ця автоматизація повинна в бухгалтерії поліпшити.

Створення та використання комп’ютерної системи бухгалтерського обліку сприяє не тільки прискоренню процесу обробки інформації на підприємствах, але й суттєвому покращенню його організації. Впровадження інформаційної системи дозволяє переходити на нові методи управління, на якісно новий рівень менеджменту і ведення бухгалтерського обліку та є стратегічно важливим для будь – якого підприємства [2, 365].

Існує два основних способи впровадження нової інформаційної технології в локальні інформаційні структури підприємства, основані на адаптації нової інформаційної технології до організаційної структури та на раціоналізації організаційної структури.

При першому способі нова інформаційна технологія пристосовується до організаційної структури і відбувається тільки локальна модернізація методів роботи. В цьому випадку комунікації розвинуті слабко, раціоналізуються лише робочі місця.

Другий спосіб впровадження нової інформаційної системи передбачає раціоналізацію організаційної структури: організаційна структура модернізується таким чином, щоб інформаційна технологія дала найкращий ефект. Основною стратегією є максимальний розвиток комунікацій та розробка нових організаційних взаємозв’язків, які раніше були економічно недоцільні.

Таким чином, перший спосіб впровадження нової інформаційної системи орієнтований на вже існуючу структуру підприємства (ступінь ризику впровадження зводиться до мінімуму, тому що витрати мінімальні і організаційна структура не змінюється), другий – на майбутню структуру (система розвивається згідно з потребами та можливостями організації). Саме за допомогою цих двох способів усувається розрив між інформаційною та організаційною структурами підприємства [3, 10].

На сучасному етапі розвитку економіки користь від інформаційних технологій є очевидною, проте незважаючи на це існує ще досить багато проблем щодо автоматизації діяльності підприємств та їх облікових підрозділів. В деяких джерелах успішність впровадження автоматизованих систем управління підприємством зазначається на рівні лише 26%. Втім опитування показало, що у випадку автоматизації бухгалтерських систем ймовірність успіху все-таки вища – не менш як 60% підприємств змогли комплексно автоматизувати свій бухгалтерський облік [4, 55].

Детальна класифікація проблем впровадження та аналіз шляхів їх вирішення потребують окремого дослідження. Можна виділити  три найбільш важливі проблеми, про які слід пам'ятати при впровадженні інформаційних систем, а саме:

-         загальної організації бізнесу й обліку;

-         грошових коштів;

-         облікових та технічних кадрів.

Звичайно, всі ці проблеми взаємопов'язані. Вирішення хоча б однієї з них спрощує вирішення інших. Наприклад, якщо підприємство від початку готове вкладати значні кошти у впровадження системи, то залучення сторонніх консультантів та суттєве оновлення (і навчання) штату власних фахівців значно сприятимуть успіху проекту. Під "значними" коштами  мається на увазі порядок цифр від десятків тисяч до мільйонів доларів. Це той ринковий рівень оплат, який на сьогодні існує щодо оплати послуг консультантів та впроваджувальних фірм.

Однак дуже часто, навіть витративши значні кошти на автоматизацію обліку, керівники підприємств здивовані тим, що вони персонально мало відчувають користь від автоматизованої облікової системи. Однак річ у тім, що традиційна фінансова бухгалтерія і бухгалтери в принципі не зорієнтовані на подання необхідної керівництву інформації. Спроба перебудувати діяльність бухгалтерії загрожує особистісними конфліктами. Іноді простіше залишити бухгалтерів у спокої і "не завантажувати" їх новими функціями. Саме тому на великих і середніх за розміром підприємствах (із чисельністю працюючих більш як 200 осіб) функції аналізу облікової інформації та її контролю, як правило, передані в інші руки – фінансовим контролерам, фінансовим директорам та їхнім службам, іноді – службам внутрішнього контролю та аудиту [5, 60].

Отже, застосування інформаційних систем бухгалтерського обліку на підприємстві в умовах перехідної економіки України є однією з найбільш важливих задач. Ситуація така, що сам по собі бухгалтерський облік на підприємстві може розглядатися як внутрішня справа підприємства, а основою для оцінки фінансово – господарської діяльності підприємства з боку держави служить звітність (бухгалтерський баланс і численні інші звітні форми), що повинна щокварталу надаватися в податкову інспекцію по місцю реєстрації підприємства. Крім того, існують планові і позапланові податкові перевірки, при проведенні яких можуть знадобитися всі бухгалтерські документи, включаючи первинні. Усе це обумовлює широке застосування інформаційних систем бухгалтерського обліку в сучасній Україні.

 

Література:

1. Івахненков  С.В. Класифікація  програмного забезпечення бухгалтерського обліку і контролю / С.В. Івахненков // Бухгалтерський облік і аудит. – 2006. - №7. – с.55 – 65.

2. Івахненков  С.В. Інформаційні технології в організації бухгалтерського облік / С.В. Івахненков//Наукове видання. – Житомир,2009. – 416 с.

3. Коваленко О.О. Сучасні інформаційні системи – інвестиції в розвиток підприємства / О.О. Коваленко // Інвестиції: практика та досвід. – 2009. – №2. – С. 10 – 13.

4. Івахненков С.В. Сучасні інформаційні технології управління підприємством та бухгалтерія: проблеми і виклики / С.В. Івахненков // Бухгалтерський облік і аудит: Науково–практичний журнал – Київ, 2006. - № 4. – С.52 – 58.

5. Івахненков С.В. Упровадження програмного забезпечення обліку і контролю / С.В. Івахненков // Бухгалтерський облік і аудит: Науково-практичний журнал - Київ, 2007. - № 2. – С.56 – 62.