Экономические науки/7.Учет и аудит

Стативка Т.В.

Науковий керівник: Зуєвська О.В.

Донецький державний університет управління, Україна

ДОСЛІДЖЕННЯ ПРИЧИН ЗАХОПЛЕННЯ ІНОЗЕМНИМИ АУДИТОРСЬКИМИ КОМПАНІЯМИ ВІТЧИЗНЯНОГО РИНКУ АУДИТОРСЬКИХ ПОСЛУГ

 

На сьогодні ринок аудиторських послуг в Україні умовно поділений на три сектори. Перший сектор займають українські аудиторські фірми та аудитори, що складає близько 60% усього об’єму ринку, другий сектор представлений компаніями «великої четвірки», на яких приходиться близько 30% ринку аудиторських послуг, і останній сектор займають іноземні аудиторські фірми другого порядку.

Незважаючи на досить великий відсоток ринку аудиторських послуг, який займають вітчизняні аудиторські фірми та аудитори, все ж таки суб’єкти господарської діяльності надають перевагу компаніям «великої четвірки». Але проблема в тому, що аудиторськими послугами «компаній великої четвірки» мають змогу користуватися лише великі компанії, підприємства та фірми, а середні та малі компанії обслуговують невеликі вітчизняні аудиторські фірми.

Компанії «великої четвірки» надають широкий спектр послуг, але найбільшим попитом користується аудит фінансової звітності, складання фінансової звітності за міжнародними стандартами фінансової звітності (МСФЗ) та трансформація фінансової звітності, складеної за національними стандартами, до фінансової звітності складеної за МСФЗ. Ці послуги є досить дорогими, через що і складається враження про високу якість аудиторських послуг компаній «великої четвірки». Але не враховується те, що групи, які проводять аудит характеризуються: по-перше, великим числом «обслуговуючого персоналу» (асистентів аудитора, юристів, консультантів та іншого персоналу), частка якого в штаті великих фірм є більша порівняно з аудиторами, а це зменшує виручку з розрахунку на одного співробітника «великої четвірки»; по-друге – великим фінансовими витратами на підтримку гучного ім’я. Аудитори-гіганти створюють імідж десятиліттями, який і вимагає видатків на підтримку активів, а це теж чимала стаття витрат [1].

Але висока ціна за послуги не є гарантом якості, як показує досвід. Прикладом є ситуація, яка склалася у 2011 р. з Банком Москви. Аудиторською компанією BDO, яка проводить аудит фінансової звітності банку з 1997 р., був виданий позитивний висновок, хоча через дії топ-менеджерів у бюджеті банку було виявлено велику «діру» [2].

Влада США з кінця 2010 року судиться з Ernst & Young, які завіряли фінансову звітність американського інвестбанку Lehman Brothers. Співробітники компанії, як вважають позивачі, свідомо заплющили очі на неприйнятні з точки зору аудиту порушення звітності банку. У результаті банкірам з Lehman вдалося приховати транзакції на суму в 50 мільярдів доларів. У свою чергу в Ernst & Young стверджують, що не зобов'язані були проводити аудит документів, що вказують на нестиковки у звітності, без вагомого приводу [2].

Національні аудиторські компанії надають послуги з аудиту фінансової звітності за національними та міжнародними стандартами, з ведення та відновлення бухгалтерського обліку, податковий консалтинг та перевірка податкового обліку, надання консультацій з широкого спектру питань обліку та звітності [3]. Звісно аудиторські послуги національних аудиторських фірм є дешевшими в порівнянні з вартістю послуг «великої четвірки», через що у суб’єктів господарювання складається думка про низьку якість аудиторських послуг вітчизняних компаній.

Також репутацію вітчизняних аудиторських компаній погіршує наявність «сірого аудиту» в Україні, коли досить невеликій аудиторській фірмі оплачується за досить невеликі кошти видача позитивного аудиторського висновку без проведення аудиту.

Існують певні випадки, коли вітчизняні суб’єкти господарювання змушенні користуватися послугами саме компаній «великої четвірки». Наприклад, для розміщення цінних паперів, емітованих вітчизняними компаніями, на іноземних фондових ринках необхідний висновок закордонної аудиторської фірми, або ті підприємства, які зацікавлені у отриманні іноземних інвестицій або кредитів. Також з компаніями «великої четвірки» співпрацюють ті компанії, у яких часткою статутного капіталу володіють закордонні компанії, а також державні компанії, які держава розраховує продати за кордон [4].

Але вітчизняні керівники компаній, фінансисти та бухгалтери наголошують на тому, що вітчизняні аудитори більш надійні та компетентні та з кожним роком рівень їх праці зростає.

Перевагами вітчизняних аудиторських компаній є:

знання «підводних каменів» податкового законодавства, розуміння українського менталітету;

доступна ціна та можливість встановити ціну, яка вигідна як компанії, так і аудиторові, на відміну від сурової тарифікації послуг компанії «великої четвірки»;

здатність у деяких випадках отримати безкоштовні консультації.

Недоліками іноземних аудиторських фірм є недостатнє знання українського законодавства та вітчизняного ринку, низький рівень роботи та поверхневі судження та оцінки.

Недоліком вітчизняних аудиторських фірм є нездатність надати комплексні послуги з аудиту, консалтингу та юриспруденції [4].

Таким чином, ринок аудиторських послуг, представлений вітчизняними аудиторськими компаніями, є недооціненим серед суб’єктів господарювання, оскільки перевага надається закордонним аудиторським компаніям, які діють на території України. Але вартість послуг вітчизняних аудиторських фірм є значно дешевшою та навіть компанії «великої четвірки» допускаються помилок.

 

Список використаних джерел

1.      А.О. Касич, І.М. Гноєва. Розвиток ринку аудиторських послуг в Україні // [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua.

2.      Обзор новостей СРО аудиторов с 18.07 по 24.07.2011 // [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://sro-rossii.ru.

3.      Д. Алексеенко. Бурный рост рынка аудита в Украине прекратился, и он постепенно переходит в стабильную фазу развития /Д. Алексеенко // Школа професійного бухгалтера. – 2008. – №12 (96). – С. 54-60.

4.      В. Ткаченко. Больше понимания ждут украинские компании от международных аудиторов // [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.investgazeta.net.