Экономические науки/2. Учет и аудит

 

Асистент Тиквій Н.В., Хитрук Н.С., Бородій Л.Ю.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Особливості контролю якості аудиторських послуг в Україні

 

Процеси,   що   відбуваються   в   економіці   України,   потребують  зростання якості вітчизняного аудиту до євроінтеграційних вимог. Забезпечення якості аудиторських  послуг необхідне для зміцнення позицій  аудиту на внутрішньому і зовнішньому ринках, зростання  конкурентоспроможності. Якісна складова аудиторських послуг дасть змогу збільшити корисність і  ефективність аудиту для економіки країни. 

Подальший розвиток аудиторської діяльності потребує вирішення питань, пов’язаних із підвищенням її якісного рівня, що значною мірою дозволить зміцнити престиж цієї професії і ступінь довіри до інформації, наданої аудиторами, з боку всіх зацікавлених користувачів та суспільства загалом. Ці питання набули актуальності у зв’язку з тим, що лише в разі якісного виконання аудиторських перевірок користувачі інформації будуть упевнені в реальності перевіреної фінансової звітності, а отже, створюватимуться умови зниження їх інформаційного ризику при прийнятті рішень. Саме така стратегія розвитку вітчизняного аудиту здатна забезпечити його реальну затребуваність суспільством [1, с. 53].

За час історичного розвитку контролю якості аудиторських послуг вченими та практиками-аудиторами було накопичено значний обсяг знань. Основний внесок у цей процес зробили такі вчені, як Р. Адамс, Д.  Робертсон, Е. Гутцайт, В. Бурцев, Ю. Данилевський, В. Суйц, М. Білуха, Ф. Бутинець, Я. Гончарук, Г. Давидов, Н. Дорош, Л. Кулаковська, Ю. Піча, В. Рудницький, Б. Усач,Н. М.Проскуріна, В. П. Коваленко та ін. 

Метою даної статті є розгляд  та визначення особливостей здійснення контролю якості аудиторських послуг в Україні.

З економічної точки зору якість – це здатність об’єкта чи дії задовольняти вимоги особистого, виробничого, суспільного порядку завдяки властивостям, які складають його споживну вартість.

В Україні питання підвищення якості аудиторських послуг та організації єдиної системи контролю якості аудиторської роботи розглядаються як на державному, так  і на рівні громадських професійних аудиторських організацій [2, с.25].

Провідною концепцією формування системи контролю якості аудиторських послуг є незалежність органів контролю, що базується на принципах компетентності, відповідальності, конфіденційності та суспільної корисності.

Критерії, а отже, і показники якості аудиту  в сучасній теорії аудиту розглядаються з точки зору якості проведення аудиту та якості результатів аудиту. Критерії якості аудиторських послуг можна об’єднати у три групи, які стосуються:

-якості роботи аудиторської фірми (наявність внутрішніх стандартів і процедур забезпечення якості аудиту, дотримання законодавства України та етичних стандартів);

- якості окремої перевірки (наявність достатньої документації, консультування);

- якості кадрової політики (наявність процедур щодо найму, навчання, оцінки персоналу, організації роботи з працівниками) [1, с. 55].

Інформаційною базою для оцінювання якості аудиторських послуг аудиторів є документальне оформлення аудиту, де відображають початі аудиторами дії і застосовані методики з обґрунтуванням використаних підходів, виявлені в ході проведеного аудиту відхилень, доказів і  рівень їх впливу на фінансову звітність замовника і запропонування рекомендацій з їхнього усунення [3, с.131].

Головним шляхом підвищення якості аудиторських послуг, поки що залишається, професійний контроль за якістю аудиторських перевірок, який здійснюється через Комітет з контролю за аудиторською діяльністю, створений як структурний підрозділ при Аудиторській палаті України. На даний час система  контролю якості тільки на шляху становлення й направлена на те, щоб задовольнити повноту дотримання стандартів аудиту та норм професійної етики аудиторів при кожному завданні, коли контроль якості створюється для всієї аудиторської фірми й застосовується до кожного індивідуального зобов’язання.

В Україні  для забезпечення контролю за аудиторською діяльністю та здійснення зовнішніх перевірок якості, Аудиторська палата України організовує і проводить перевірки аудиторських фірм чи аудиторів, а також – семінари та курси по удосконаленню професійних знань аудиторів [4,с.60- 61].

Таким чином, в Україні доцільно надалі розвивати систему забезпечення контролю якості аудиторських послуг, постійно підвищувати роль аудиторської діяльності як ефективного інструмента зовнішнього контролю. Тільки поєднання зусиль науковців, практиків і регулятора  ринку аудиторських послуг, яким є Аудиторська палата України, дасть змогу створити на кожній аудиторській фірмі ефективну систему контролю якості аудиторських послуг, що дозволить підвищити рівень та якість аудиторських послуг в нашій країні.

Література:

1. Проскуріна Н. М., Коваленко В. П. Наукові засади оцінювання якості аудиторських послуг. / Н. М. Проскуріна, В. П. Коваленко // Інвестиції: практика та досвід. – 2010. – №20. – С.27 – 29.

2. Бондар В.П. Якість аудиту та фактори її підвищення / В.П. Бондар // Вісник Житомирського державного технологічного університету/ Економічні науки. – Житомир:ЖДТУ,2008. - №4 (46). – с. 22-27.

3. Лубенченко О. Е. Конкурентні переваги аудиторських фірм. Процедури з оцінки якості аудиторських послуг. / О. Е. Лубенченко. // Держава та регіони. – 2008. - №2. – С.130 – 134.

4.Драч В. І. Наступний крок: забезпечення якості аудиторськихпослуг. / В. І. Драч. // Аудитор України. – 2009. – 5/6. – С. 60 – 61.