Економічні науки/7.Облік і аудит

УДК

студентка Ромашова С.В.

викладач Сабіна Н.Ю.

Донецький державний університет управління, Україна

Особливості обліку запасів з використанням програми «1С:Підприємство»

 

Одним з шляхів удосконалення обліку, контролю та аналізу господарської діяльності підприємств є використання автоматизованих обліково-аналітичних систем, зокрема систем автоматизованого бухгалтерського обліку, застосування яких дозволяє підвищити якість, оперативність, точність, об’єктивність вихідної облікової інформації та надати її у зручному для подальшого аналізу й прийняття рішень вигляді.

Особливостям  обліку запасів з використанням програми «1С:Підприємство» присвячено роботи таких вітчизняних вчених, як інші, в яких розглядаються як теоретичні питання автоматизації бухгалтерського обліку запасів, так і питання практичного застосування сучасних інформаційних систем і технологій в обліку.

Сучасні системи автоматизованого бухгалтерського обліку містять великий набір типових рішень, серед яких широке застосування набула система «1С: Підприємство», призначена для застосування на виробничих і торговельних підприємствах [1].

Методологічні засади формування у бухгалтерському обліку інформації про запаси і розкриття її у фінансовій звітності, а також саме поняття запасів містяться у П(С) БО 9 «Запаси».

Запаси це активи, які:

утримуються для подальшого продажу за умов звичайної господарської діяльності;

перебувають у процесі виробництва з метою подальшого продажу продукту виробництва;

утримуються для споживання під час виробництва продукції, виконання робіт та надання послуг, а також управління підприємством [2].

Відповідно до цього стандарту і побудовано облік ТМЦ у конфігурації «1С: Підприємство». Для узагальнення інформації у Плані рахунків виділено окремий клас рахунків – клас 2 «Запаси», що складається з дев’яти рахунків. На рис. 1 подано фрагмент плану рахунків де обліковуються види запасів, визначені п. 6 П(С)БО 9. Тут  показано й аналітичні розрізи для кожного рахунка [3].

Рис. 1. План рахунків у програмі «1С: Підприємство»

Для реєстрації господарських операцій, пов’язаних з обліком запасів, система автоматизованого бухгалтерського обліку «1С: Підприємство» має такі основні засоби:

рахунки обліку доходів від реалізації та витрат запасів;

довідники місць збереження, номенклатури та партій запасів;

документи «Прибуткова накладна», «Повернення постачальнику», «Переміщення», «Калькуляція», «Видаткова накладна», «Роздрібна накладна», «Накладна на повернення», «Повернення в роздріб» [4].

Особливостями наведених засобів є:

облік запасів ведеться в сумовому, кількісному та аналітичному вимірі в розрізі місць збереження, номенклатури та партій, а облік доходів і витрат – в сумовому вимірі в  розрізі видів діяльності та видів витрат, зокрема, облік продукції ведеться на рахунку 26 «Готова продукція», а облік витрат виробництва – на рахунку 23 «Виробництво»;

в довіднику місць збереження визначається два види складів: оптові та роздрібні, на яких облік запасів ведеться за первісною вартістю на рахунках обліку, визначених для них в довіднику номенклатури, та за цінами продажу на рахунку 282 «Товари в торгівлі» відповідно;

в довіднику номенклатури для кожного запасу визначається його вид («матеріал», «товар», «продукція» тощо), котрий, в свою чергу, визначає рахунок обліку доходів від реалізації та рахунок обліку витрат (собівартості);

документи «Прибуткова накладна», «Повернення постачальнику», «Калькуляція», «Видаткова накладна» та «Накладна на повернення» підтримують роботу лише з оптовими складами;

документи «Роздрібна накладна» та «Повернення в роздріб» підтримують роботу лише з роздрібними складами;

документ «Переміщення» підтримує роботу з оптовими і роздрібними складами.

Таким чином, особливості виробництва в сучасних умовах вимагають детального аналітичного та кількісного обліку запасів. Ці особливості полягають в тому, що матеріальні запаси обліковуються не тільки за кількістю та сумою, а й за окремими складами, змінами, за матеріально-відповідальними особами та іншими об’єктами. Усе це вимагає від бухгалтерів, комірників, інших відповідальних осіб і, в першу чергу, керівників підприємства вжити заходів щодо удосконалення та підвищення ефективності обліку матеріалів, для чого:

потрібна обґрунтована нормативна база матеріальних затрат, яка надає можливість визначити залежність між матеріальними затратами й обсягом випущеної продукції, що дозволяє посилити аналітичність обліку матеріальних затрат та підвищити оперативність контролю за використанням матеріальних запасів.

для вирішення питань, пов’язаних з веденням обліку та здійсненням внутрішньогосподарського контролю матеріальних запасів, важливе значення має впровадження засобів автоматизації, що надасть можливість ефективно вирішувати питання щодо підвищення достовірності й оперативності інформації про залишки та рух матеріальних запасів, впорядкування системи документального забезпечення всіх операцій та своєчасне й оперативне вирішення питань контролю за надходженням, зберіганням та затратами матеріальних запасів.

Список використаних джерел:

1.   Бутинець Ф.Ф. та ін. Інформаційні системи бухгалтерського обліку: Підручник для студентів вищих навчальних закладів спеціальності 7.050106 „Облік і аудит” / Ф.Ф. Бутинець, С.В. Івахненков, Т.В. Давидюк, Т.В. Шахрайчук. За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця. – 2-е вид., перероб. і доп. – Житомир: ПП «Рута», 2002. – 544 с.

2.   П(С)БО  9 «Запаси», затверджений наказом МФУ від 20.10.99 р.№246 // [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.nibu.factor.ua/ukr/info/instrbuh/psbu9/.

3.   Данілочкіна О.В. Облік реалізації запасів з використанням програми «1С: Підприємство» // [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_gum/Vzhdtu_econ/2011_1/15.pdf.

4.   Волинець В.І. Автоматизований облік запасів підприємства громадського харчування / В.І. Волинець, Н.В. Гордополова // [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/portal/natural/Nvuu/Ekon/2010_29_1/statti/3.htm.