Економічні науки/7.Облік і аудит

УДК

студентка Ромашова С.В.

викладач Сабіна Н.Ю.

Донецький державний університет управління, Україна

Особливості обліку запасів з використанням програми «1С:Підприємство»

 

Одним з шляхів удосконалення обліку, контролю та аналізу господарської діяльності підприємств є використання автоматизованих обліково-аналітичних систем, зокрема систем автоматизованого бухгалтерського обліку, застосування яких дозволяє підвищити якість, оперативність, точність, об’єктивність вихідної облікової інформації та надати її у зручному для подальшого аналізу й прийняття рішень вигляді.

Особливостям  обліку запасів з використанням програми «1С:Підприємство» присвячено роботи таких вітчизняних вчених, Ф.Ф. Бутинця, О.В. Данілочкіної, В. І. Волинця та інших, в яких розглядаються як теоретичні питання автоматизації бухгалтерського обліку запасів, так і питання практичного застосування сучасних інформаційних систем і технологій в обліку.

Сучасні системи автоматизованого бухгалтерського обліку містять великий набір типових рішень, серед яких широке застосування набула система «1С: Підприємство», призначена для застосування на виробничих і торговельних підприємствах [1].

Методологічні засади формування у бухгалтерському обліку інформації про запаси і розкриття її у фінансовій звітності, а також саме поняття запасів містяться у П(С) БО 9 «Запаси». Запаси - це активи, які утримуються для подальшого продажу за умов звичайної господарської діяльності, перебувають у процесі виробництва з метою подальшого продажу продукту виробництва та утримуються для споживання під час виробництва продукції, виконання робіт та надання послуг, а також управління підприємством [2].

Відповідно до цього стандарту і побудовано облік ТМЦ у конфігурації «1С: Підприємство». Для узагальнення інформації у Плані рахунків виділено окремий клас рахунків – клас 2 «Запаси», що складається з дев’яти рахунків [3].

Для реєстрації господарських операцій, пов’язаних з обліком запасів, система автоматизованого бухгалтерського обліку «1С: Підприємство» має такі основні засоби: рахунки обліку доходів від реалізації та витрат запасів, довідники місць збереження, номенклатури та партій запасів та документи «Прибуткова накладна», «Повернення постачальнику», «Переміщення», «Калькуляція», «Видаткова накладна», «Роздрібна накладна», «Накладна на повернення», «Повернення в роздріб» [4].

Особливостями наведених засобів є:

облік запасів ведеться в сумовому, кількісному та аналітичному вимірі в розрізі місць збереження, номенклатури та партій, а облік доходів і витрат – в сумовому вимірі в  розрізі видів діяльності та видів витрат, зокрема, облік продукції ведеться на рахунку 26 «Готова продукція», а облік витрат виробництва – на рахунку 23 «Виробництво»;

в довіднику місць збереження визначається два види складів: оптові та роздрібні, на яких облік запасів ведеться за первісною вартістю на рахунках обліку, визначених для них в довіднику номенклатури, та за цінами продажу на рахунку 282 «Товари в торгівлі» відповідно;

в довіднику номенклатури для кожного запасу визначається його вид («матеріал», «товар», «продукція» тощо), котрий, в свою чергу, визначає рахунок обліку доходів від реалізації та рахунок обліку витрат (собівартості);

документи «Прибуткова накладна», «Повернення постачальнику», «Калькуляція», «Видаткова накладна» та «Накладна на повернення» підтримують роботу лише з оптовими складами;

документи «Роздрібна накладна» та «Повернення в роздріб» підтримують роботу лише з роздрібними складами;

документ «Переміщення» підтримує роботу з оптовими і роздрібними складами.

Таким чином, особливості виробництва в сучасних умовах вимагають детального аналітичного та кількісного обліку запасів. Ці особливості полягають в тому, що матеріальні запаси обліковуються не тільки за кількістю та сумою, а й за окремими складами, змінами, за матеріально-відповідальними особами та іншими об’єктами. Усе це вимагає від бухгалтерів, комірників, інших відповідальних осіб і, в першу чергу, керівників підприємства вжити заходів щодо удосконалення та підвищення ефективності обліку матеріалів.  Для цього потрібна обґрунтована нормативна база матеріальних затрат, яка надає можливість визначити залежність між матеріальними затратами й обсягом випущеної продукції  та необхідне вирішення питань, пов’язаних з веденням обліку та здійсненням внутрішньогосподарського контролю матеріальних запасів.

Список використаних джерел:

1.   Бутинець Ф.Ф. та ін. Інформаційні системи бухгалтерського обліку: Підручник для студентів вищих навчальних закладів спеціальності 7.050106 „Облік і аудит” / Ф.Ф. Бутинець, С.В. Івахненков, Т.В. Давидюк, Т.В. Шахрайчук. За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця. – 2-е вид., перероб. і доп. – Житомир: ПП «Рута», 2002. – 544 с.

2.   П(С)БО  9 «Запаси», затверджений наказом МФУ від 20.10.99 р.№246 // [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.nibu.factor.ua/ukr/info/instrbuh/psbu9/.

3.   Данілочкіна О.В. Облік реалізації запасів з використанням програми «1С: Підприємство» // [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_gum/Vzhdtu_econ/2011_1/15.pdf.

4.   Волинець В.І. Автоматизований облік запасів підприємства громадського харчування / В.І. Волинець, Н.В. Гордополова // [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/portal/natural/Nvuu/Ekon/2010_29_1/statti/3.htm.