Педагогические науки/1. Дистанционное образование

Флегантов Л. О.

Полтавська державна аграрна академія, Україна

Диференціація у web-зорієнтованій методичній системі навчання математичних дисциплін

Принцип гуманізації освіти передбачає індивідуальний підхід до кожного студента, створення умов, необхідних для успішного оволодіння основами наук, розвитку особистих здібностей. На практиці він реалізується через диференціацію освіти.

Web-зорієнтована методична система навчання математичних дисциплін грунтується на широкому використанні web-технологій і соціальних web-сервісів Інтернет. Новітні інструменти Web 2.0 є надзвичайно функціональними у плані диференціації навчання, і здатні забезпечити його інноваційні шляхи. Замість статичного контенту, який можна лише переглядати, студенти і викладачі можуть оперативно створювати і змінювати навчальний контент. Тематичні веб-сайти, блоги, соціальні закладки, вікі, аудіо- і відеоподкасти, RSS-канали, системи сінхронізації файлів, файлообмінні сервіси Інтернет і torrent-трекери є в цьому сенсі надзвичайно ефективними і корисними. Ці новітні технології можна ефективно використати для створення навчальної продукції, орієнтованої на індивідуального споживача, на противагу традиційному навчанню, центром якого є сам викладач. Блоги, вікі, відеохостінги і соціальні мережі створюють умови для взаємодії і творчості, заохочують студентів брати активну участь у навчальному процесі. Разом з тим, ці технології дозволяють викладачеві обирати собі переважно допоміжну роль, у той час, як студенти самі контролюють своє навчання. Студенти, які звичайно не беруть активної участі у традиційних заняттях, є значно помітнішими у дискусіях онлайн. Важливою перевагою соціальних веб-інструментів є те, що вони вільні, що прийнятно, як для студентів, так і для викладачів, забезпечують реальну мобільність як студентів, так і викладачів.

Диференціація у web-зорієнтованій методичній системі не означає відмови від принципу єдиності, що гарантує рівний доступ до навчання, відсутність соціальних і національних перешкод, рівні права і можливості студентів, спільність прин­ципів навчального процесу, єдиність програм і навчальних планів. Як у традиційному навчанні, вона ставить у центр уваги інтереси студента і його здібності. Велике значення має вплив середовища (навчання у зручний час у зручному місці). Важливою перевагою web-зорієнтованої методичної системи є дотримання необхідної умови дифференціації – пристосування темпу навчальної роботи до індивідуальних можливостей студента (навчання у зручному темпі у зручний час).  Ключовою тезою сучасної парадигми вищої освіти є мобільність, як можливість навчати і навчатися будь-де і будь-коли – у зручний час та у зручному місці, що природно забезпечується у web-зорієнтованій методичній системі навчання, і є важливою у контексті диференціації навчання. Ця ідея органічно поєднується з сучасною концепцією навчання протягом усього життя.

У вищій освіті зовнішня, профільна диференціація виявляється в існуванні різних типів вишів, які дають принципово відмінну освіту. Всередині них діє практика коплектування спеціальних навчальних груп: на старшіх курсах – диференціація за спеціалізацією на основі рейтингу успішності.

Однак, при належній підготовці до занять і продуманій організації їх проведення звичайна академічна група надає більше педагогічних можливос­тей. Спілкування студентів різних рівнів успішності створює позитивний вплив на обох. Тому комплектування навчальних груп на основі успішності не є педагогічно виправданим. Різнорівневі групи мають більше можливостей для визначення і врахування індивідуальних особливостей кожного студента. Якщо «слабші» студенти в групі не завжди почувають себе комфортно, цю ситуацію створює не система навчання, а сам викладач, коли віддає перевагу кращим.

 У web-зорієнтованій методичній системі навчання питання профільної диференціації вирішується на основі сінергетичного принципу (у цей спосіб формуються динамічні групи у соціальних мережах Інтернету). Загалом, можливості профільної диференціації ще далеко не розкриті ні в теорії, ні практиці вищої школи.

Внутрішня, рівнева диференціація – це дидактична диференціація. Відомо, що до 90% студентів можуть засвоїти навчальну програму на високому рівні і в повному обсязі, якщо кожному з них для цього створити відповідні умови. В умовах обмеженого часу результати навчання не будуть однаковими для всіх. У засвоєнні знань (не тільки математичних) діє закон ієрархії, згідно з яким не можна засвоїти знання на вищому рівні, якщо вони не засвоєні на нижчому. Рух від незнання до знання йде у кожного від нижчого рівня до вищого, але з різним темпом. І може здійснюватися з різною мірою допомоги з боку викладача. Отже, внутрішня диференціація – це перш за все диференціація допомоги студентові в той момент, коли йому ця допомога потрібна і такою мірою, яка потрібна. З іншого боку, внутрішня диференціація передбачає управління про­цесом засвоєння знань. Ці два положення у доповненні до закону ієрархії і становлять суть внутрішньої диференціації, яка вимагає гнучкої організації навчального процесу. Надання вчасної допомоги у потрібному обсязі і автоматизоване управління процесом засвоєння знань –харатерні риси, притаманні web-зорієнтованій методичній системи навчання.

Зазвичай, виділяють декілька груп студентів. До «сильних» відносять тих, які легко, швидко і без видимих зусиль засвоюють матеріал у максимальному обсязі. До «середніх» – тих, які оволодівають основним обсягом знань, визначених програмою за умови систематичної тренувальної роботи. Групу «слабких» складають ті, які зі значними труднощами і не завжди в повному обсязі засвоюють навчальний матеріал навіть після тривалого тренування.

Ефективною формою внутрішньої диференціації виявляється триразове звертання до пояснення нового матеріалу. Після пер­шого пояснення «сильні» переходять до самостійного виконання додаткових завдань, що мають добиратися з урахуванням особливостей цієї групи. Після другого пояснення «середні» теж одержують самостійні завдання. Робота з ними має бути спрямована на засвоєння і закріплення знань, автоматизацію умінь і навичок. Третє пояснення спрямовується тільки на «слабких», яким «все треба пояснювати тричі». Наприкінці вивчення теми викладач перевіряє завдання, які виконувалися студентами перших двох груп, підсумовує результати.

Для реалізації триразового пояснення й організації самостійної роботи усіх груп засобами веб-сервісів використовується концентрична модель: створюються еталони знань з кожної теми, де чітко виділяються рівні засвоєння навчального матеріалу. За наявності рівневої розробки навчально-методичних матеріалів усі студенти одержують завдання – опрацювати тему на першому рівні засвоєння. Після того, як студент дасть відповідь на контрольні завдання першого рівня і отримає підтвердження їх правильності, він приступає до вивчення цієї теми на другому рівні засвоєння, а потім переходить до третього. Кожен студент має можливість працювати відповідно до свого темпу засвоєння, а викладач – забезпечувати контроль над засвоєнням (допомога конкретному студентові).

Диференціація допомоги студентам під час розв´язування математичних задач передбачає моделювання такої допомоги ще на етапі планування. В ідеалі, кожен студент одержує свою, тільки для нього складену задачу. В ході її розв´язання він може потребувати допомоги викладача. Це моделюється ще на стадії підготовки до заняття, і оформлюється як вказівка, яку можна одержати, наприклад, за гіперпосиланням. До кожної задачі треба передбачити від однієї до трьох допомог. Великі можливості для врахування індивідуальних відмінностей студентів має диференціація домашніх завдань, контрольних робіт, робота за заздалегідь складеним планом.

Інтенсивне впровадження у навчальний процес комп´ютерної техніки взагалі, та  web-технологій і соціальних web-сервісів Інтернет, зокрема, різко підвищує можливості диференційованого навчання. У цілому ж, розробка шляхів реалізації внутрішньої диференціації у вишах тільки-но почалась. Дослідження диференційованого навчання математичних дисциплін у web-зорієнтованій методичній системі є важливим напрямком подальших досліджень.