Ст. викл. Рябуха Т. В., ас. Гостищева Н. О.

Мелітопольський державний педагогічний університет

імені Богдана Хмельницького, Україна

 

Навчання читання за допомогою комп'ютерних технологій

 

Типова програма з іноземної мови для загальноосвітніх шкіл спрямовує увагу вчителів на забезпечення учнів практичними навичками володіння IM. Особлива увага в останні десятиліття спрямована на посилення ролі усного
мовлення на всіх ступенях навчання. Але, як відомо, практичне володіння мовою передбачає не лише володіння одним з його аспектів (усним мовленням), а всіма видами мовленнєвої діяльності (читанням, аудіюванням, письмом, усним мовленням). Проте, останнім часом проблемі навчання читання у школі стали приділяти менше уваги.

Комп'ютер не може замінити підручник або книжку для читання; він може виступати лише як допоміжний засіб навчання. Сформовані за допомогою комп'ютера вміння самостійно долати труднощі переносяться i на читання тексту зі звичайного підручника.

У навчанні читання комп'ютер виконує функцію банку даних для накопичення певної кількості текстів з подальшим використанням їx в інших видах навчальної діяльності.

У процесі читання тексту з екрана комп'ютера з виникненням будь-яких незрозумілих моментів учень має можливість самостійно отримати термінову допомогу й пояснения. Подаючи на дисплей необхідну учневі інформацію, комп'ютер виконує роль довідника і помічника виконання завдання одночасно. У той же час він контролює правильність розуміння прочитаного та індивідуальні труднощі кожного учня. Комп'ютер також регулює ступінь самостійності учня у процесі обробки тексту, забезпечує індивідуалізацію обробки тексту, дає можливість здійснювати диференційований підхід до вибору текстів i вправ для кожного учня; слугує засобом формування вмінь самоконтролю у процесі читання і є джерелом додаткової інформації. Комп'ютер дає можливість гнучкого управління процесом читання групи учнів i є однією з форм контролю самостійного читання іноземною мовою.

За допомогою комп'ютера можна ефективно тренувати piзні навички та вміння читання: навчити правильно інтонувати текст, допомогти засвоїти необхідні навички техніки читання, розширити поле сприйняття під час читання, збільшити індивідуальний темп читання, сформувати вміння користуватися довідниковою літературою та словниками та навчити учнів самостійно долати різні перепони та мовні труднощі.

Показниками розуміння тексту можуть бути вправи ігрового характеру з такими установками, як: знайти в тексті відповідь на запитання, реконструювати речения з тексту, вставити пропуски в тексті, розташувати речення в логічній послідовності тощо. Таку серію вправ легше i цікавіше виконувати за допомогою персонального комп'ютера, тому що всі учні класу можуть продемонструвати своє розуміння тексту; a ті, хто ще не зрозумів матимуть можливість ще раз попрацювати з текстом. Для вчителя це не тільки засіб навчання, а й засіб контролю розуміння тексту, гарантія того, що всі учні класу опрацюють текст i зрозуміють його.

Персональний комп'ютер дає вчителеві можливість запропонувати кожному учневі творчу навчальну діяльність, спрямовану на розвиток його пізнавальних здібностей, формування вмінь запам'ятовувати матеріал та краще його розуміти.

Проаналізувавши існуючі комп'ютерні технології, можемо сформулювати основні дидактичні та методичні вимоги до навчання читання в загальноосвітніх школах, а саме:

 

Література

 

1.     Меняйленко О. С., Краснопольський В. Є. Навчальні комп'ютерні програми – новий засіб активізації навчально-пізнавальної діяльності учнів // Матеріали V Всеукр. наук.-метод. конф. "Використання персональних ЕОМ у навчальному процесі вищих та середніх навчальних закладів". – Львів, 1998. – С. 70 - 76.

2.     Морська Л. І. Підготовка вчителя іноземних мов до використання сучасних інформаційних технологій у професійній діяльності // Іноземні мови. – 2005. – №4. – С. 19 - 21.

3.     Підорич А. Нові інформаційні технології у навчанні // Трудова підготовка в закладах освіти. – 2006. – №3. – С. 30 - 39.