Философия / 4.Философия культуры.

Пророчук Н.Ю.

Науковий керівник: к.філос.н., доцент  Никифорова Л.А.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

ВПЛИВ КОРПОРАТИВНОЇ ЕТИКИ НА РОЗВИТОК ОРГАНІЗАЦІЇ В СУЧАСНОМУ СУСПІЛЬСТВІ

В епоху стрімкого розвитку глобалізації, розбудови інформаційного суспільства відбувається переосмислення таких понять як етика, цінності та культура. Інтерес до феномену корпоративної етики зумовлений насамперед впливом корпоративної етики та культури на життя організації, її положення у зовнішньому світі, що у свою чергу відіграє важливу роль у мобілізації ресурсів організації, необхідних для досягнення поставлених завдань. Слід зауважити, що успішність будь-якої організації або колективу зумовлена різноманітними факторами, де однією з домінант виступає формування корпоративної етики організації.

Корпоративна етика відіграє важливу роль у визначенні й реалізації управлінської діяльності, здійсненні ефективної політики підприємства. В сучасних умовах широкомасштабна економічна діяльність не може здійснюватися за відсутності деяких загальних етичних норм.

Метою даної роботи є розгляд впливу корпоративної етики на розвиток організації в сучасному суспільстві.

Під корпоративною етикою розуміють звичаї визначеного підприємства і загальноприйняті норми поведінки, які культивуються на підприємстві.

У сучасному бізнесі корпоративна етика виступає однією із найважливіших умов для успішної діяльності організації, цілісним підґрунтям її динамічного зростання та своєрідною гарантією до підвищення ефективності. Слід зауважити, що сучасність при надзвичайно високому розвитку наук та технологій вимагає не простого управління людськими ресурсами, а своєрідного відчуття та спрямованості на те, що люди відчувають і про що думають. Саме таке управління передбачає цілеспрямовану комунікацію з різноманітними групами суспільства в поєднанні та створенні нової системи цінностей, норм, правил поведінки, тобто системи, яка створює духовну атмосферу самоутвердження як особистості, так і організації в цілому [1].

Корпоративна етика містить систему моральних вимог і норм поведінки, які ґрунтуються на основних нормах та принципах етики, що вироблені моральною свідомістю суспільства (гідність, обов’язок і т. д.) та які відтворюються у поведінці учасників ділових відносин [2]. Тобто особистісні та професійні цінності спираються на загальнолюдські моральні норми і принципи.

Головним завданням корпоративної етики є встановлення ціннісних пріоритетів щодо груп та шляхи узгодження їх інтересів, а основними функціями корпоративної етики організації є: репутаційна (формування довіри до компанії); управлінська (регламентує пріоритет взаємодії з зовнішніми групами, визначає порядок прийняття рішень в складних етичних ситуаціях); розвивальна (наявність корпоративної етики є основним ядром у формуванні корпоративної культури організації та трансляції цінностей організації всім її співробітникам) [1].

Залежно від впливу корпоративної етики на загальну результативність діяльності організації можна говорити про її позитивну чи негативну роль. Позитивна - це та, коли корпоративна етика стимулює результативність діяльності організації та її розвиток, негативна, коли заважає її ефективному функціонуванню і розвитку.

В разі позитивного впливу кожний працівник [3]:

¾   сприймає себе як суб'єкт, чия професійно-трудова діяльність впливає на загальну результативність діяльності організації і визначає стратегію її розвитку;

¾   усвідомлює особисту відповідальність за загальний продукт спільної діяльності організації;

¾   орієнтується на пошук, розробку, вибір і втілення найбільш оптимальних способів здійснення своєї діяльності;

¾   пов'язує свою професійно-трудову діяльність із особистісним розвитком.

Тому основним ресурсом корпоративної етики будь-якої організації мають бути: 1) добровільна ініціатива; 2) всезагальна етична відповідальність; 3) повага до особистісних етичних норм співробітників, що у свою чергу ґрунтується на таких аспектах: діалогічність і максимальна прозорість процесу розроблення та введення корпоративної етики в компанію, добровільність прийняття етичних принципів та норм співробітниками [1].

Корпоративна етика є ключовим елементом, стрижнем, що об’єднує людей – учасників виробничого процесу в організації в єдиний соціальний організм і людське співтовариство. Під дією корпоративної етики діяльність членів організації (колективу) організовується не під впливом наказів та компромісів, а насамперед за рахунок внутрішньої згуртованості, поєднання орієнтирів і прагнень співробітників, що сприяє єдності світогляду та ціннісних засад.

Таким чином, корпоративна етика виступає своєрідною формою суспільної свідомості, яка притаманна як найманим робітникам, так і підприємцям, яких поєднують спільні цілі в їх професійній діяльності. Саме впровадження корпоративної етики в діяльність організацій дозволить удосконалити сферу управління та запобігти виникненню різноманітних конфліктів у професійній діяльності.

Література:

1.                Рихліцька О.Д. До питань корпоративної етики в сучасній організації  / О.Д. Рихліцька // Гуманітарний часопис. – 2011. -  №1. – С. 89-97.

2.                Химич І.Г. Особливості формування корпоративної культури вітчизняних підприємств на сучасному етапі / І.Г. Химич // Економічний простір. – 2009. - №23/1. – С. 216-222.

3.                Чайка Г. Л. Культура ділового спілкування менеджера / Г. Л. Чайка. – К.: Знання, 2005. – 445 с.