Право/ 2. Адміністративне і фінансове право

К.ю.н. Городецька І.А.

Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя, Україна

Неправові форми адміністративної діяльності

державного інспектора з контролю за використанням та охороною земель

 

У реалізації завдань та функцій, покладених на державні інспекції, як спеціалізовані органи контролю виконавчої влади, значна роль належить діяльності, яка здійснюється за допомогою адміністративно-правових засобів. Практична реалізація адміністративно-правових засобів здійснюється в межах діяльності, яка в юридичній літературі отримала назву адміністративної [1, с. 29-30].

Адміністративна діяльність державного інспектора з контролю за використанням та охороною земель характеризується наступними рисами: це діяльність, яка врегульована нормами адміністративного права; державно-владний, підзаконний, виконавчо-розпорядчий характер; підпорядкованість і підконтрольність; профілактична спрямованість; за своєю природою є професійною. Вона здійснюється за двома взаємопов’язаними напрямами – внутрішньоорганізаційна та зовнішня адміністративна діяльність, і тільки за умови раціонального їх поєднання державні інспектори будуть спроможні на високому рівні реалізувати своє призначення. Таким чином, адміністративна діяльність державного інспектора з контролю за використанням та охороною земель – це  врегульована переважно нормами адміністративного права державно-владна, виконавчо-розпорядча, підзаконна діяльність, спрямована на здійснення державного контролю за використанням та охороною земель [2, с. 281-286].

Під формою адміністративної діяльності державного інспектора з контролю за використанням та охороною земель розуміється зовнішнє вираження сукупності однорідних за своєю правовою природою й характером груп адміністративних дій, які проводяться з метою здійснення державного контролю за використанням і охороною земель.

Прийнято розподіляти форми адміністративної діяльності на правові, які завжди спричиняють чітко виражені юридичні наслідки й неправові (організаційні), тобто ті, що прямих юридичних наслідків не спричиняють.

До правових форм виконавчо-розпорядчої діяльності Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель (далі – Держземінспекція) відносяться дії, що породжують правові наслідки: видання актів; укладення договорів; інші юридично значимі дії.

На відміну від правових форм, використання яких спричиняє виникнення конкретного юридичного результату, неправові форми адміністративної діяльності не спричиняють встановлення правових норм або виникнення, зміну чи припинення правовідносин [3, с. 278]. Сюди відносяться проведення організаційних заходів та здійснення матеріально-технічних дій.

Організаційні заходи здійснюються систематично, постійно й спрямовані на забезпечення ефективної та чіткої роботи усередині самої Держземінспекції. Це такі дії, як розробка планів роботи Держземінспекції, участь у організації та проведенні засідань колегії Державного агентства земельних ресурсів України, нарад, конференцій, семінарів, що належать до її компетенції, здійснення координації та аналізу роботи інспекторської діяльності, розробка  навчально-тематичних планів, програм, методичних рекомендацій, інструктажі співробітників, заходи щодо професійної підготовки та перепідготовки кадрів, вивчення документів, що регламентують діяльність Держземінспекції, контроль за виконанням прийнятих рішень тощо.

Організаційні заходи здійснюються і за межами Держземінспекції. Це надання методичної допомоги і рекомендацій органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, громадським інспекторам, власникам землі, землекористувачам з питань використання й охорони земель.

Основним призначенням матеріально-технічних заходів є обслуговування самого процесу управління та всіх інших форм управлінської діяльності [4, с. 137]. Вони носять допоміжний характер по відношенню до завдань щодо здійснення контролю за використанням та охороною земель. Це дії з підготовки матеріалів для проведення організаційних заходів, провадження діловодства (реєстрація, оформлення, розмноження, розсилання документів), збирання та оброблення статистичної інформації відповідно до встановлених правил, надання відповідних роз’яснень на підставі інформаційних матеріалів, складання довідок, звітів тощо. Порядок виконання окремих технічних операцій та їх сукупності здійснюється відповідно до норм технічного характеру, але обов’язки щодо їх виконання закріплені в нормах адміністративного права [5, с. 109].

 

Література:

1. Адміністративне право України. Академічний курс : підруч. для студ. юрид. спец. вищих навч. закл : у 2 т. / [Авер’янов В. Б., Андрійко О. Ф., Битяк Ю. П. та ін.] ; [В. Б. Авер’янов (голова ред. кол.)]. – К. : Юридична думка, 2004.

Т. 1 : Загальна частина – 2004. – 584 с.

2. Городецька І. А. Щодо поняття адміністративної діяльності державного інспектора з контролю за використанням та охороною земель / І. А. Городецька // Держава і право : зб. наук. праць. Юридичні і політичні науки. – 2009. – Вип. 43. –  С. 281–286.

3. Адміністративне право України. Академічний курс : підруч. для студ. юрид. спец. вищих навч. закл : у 2 т. / [Авер’янов В. Б., Андрійко О. Ф., Битяк Ю. П. та ін.] ; [В. Б. Авер’янов (голова ред. кол.)]. – К. : Юридична думка, 2004.

Т. 1 : Загальна частина – 2004. – 584 с.

         4. Адміністративне право України : підруч. / [Ю. П. Битяк, В. М. Гаращук, О. В. Дьяченко та ін.] ; за ред. Ю. П. Битяка. – К. : Юрінком Інтер, 2006. – 544 с.

         5. Адміністративна діяльність ОВС. Загальна частина : підруч. / [І. П. Голосніченко, В. І. Шакун, І. П. Кириченко та ін.] ; за заг. ред. І. П. Голосніченка, Я. Ю. Кондратьєва. – К. : КМУЦА, 1999. – 180 с.