Конституционное право

К.ю. н. Дудченко О.С.

Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя, Україна

Правові засади діяльності колегій центральних органів виконавчої влади України

Прийняття Верховною радою України 17 березня 2011 року Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» внесло значні зміни в порядок утворення та діяльності центральних органів виконавчої влади [1; 48]. Систему центральних органів виконавчої влади складають міністерства України та інші центральні органи виконавчої влади. Міністерства забезпечують формування та реалізують державну політику в одній чи декількох сферах, інші центральні органи виконавчої влади виконують окремі функції з реалізації державної політики.

Діяльність міністерств та інших центральних органів виконавчої влади ґрунтується на принципах верховенства права, забезпечення дотримання прав і свобод людини і громадянина, безперервності, законності, забезпечення єдності державної політики, відкритості та прозорості, відповідальності.

Міністерства діють за принципом єдиноначальності. Проте, у центральних органах виконавчої влади єдиноначальність поєднана з колегіальністю, яка проявляється у створенні і функціонуванні колегій міністерств та інших центральних органів виконавчої влади. Відповідно до пункту 2 Загального положення про колегію центрального органу виконавчої влади і місцевої державної адміністрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 жовтня 2003 р. № 1569, колегія центрального органу виконавчої влади визначається як постійний консультативно-дорадчий орган, який утворюється для погодженого вирішення питань, що належать до її компетенції, та для колективного і вільного обговорення найважливіших напрямів діяльності [2; 48].

Колегії як консультативно-дорадчі органи утворюються для підготовки рекомендацій щодо виконання завдань.

До складу колегії входять міністр (голова колегії), перший заступник міністра, заступник міністра (у разі введення), заступник міністра - керівник апарату, можуть входити керівники самостійних структурних підрозділів апарату міністерства, територіальних органів міністерства, а також за згодою - представники інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, наукових і навчальних закладів, громадських організацій, інші особи.

Рішення про утворення колегії центрального органу виконавчої влади приймається керівником відповідного центрального органу виконавчої влади (міністром, головою державного комітету, головою центрального органу виконавчої влади із спеціальним статусом).

Кількісний та персональний склад колегії, інших консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів і положення про них затверджує міністр. Наприклад, згідно із пунктом 11 Положення про Міністерство економіки України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2007 року № 777 до складу колегії входять Міністр (голова колегії), заступники міністра, керівники центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через міністра, інші керівні працівники міністерства, керівники служб, інспекцій та агентств, а також підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління мінекономіки [3; 69].

Строк повноважень (членства) членів колегій органів виконавчої влади у законодавстві України не визначений. Як правило, припиняють свої повноваження члени колегії у зв’язку із звільненням їх з основної посади або зміни міністра.

Аналіз Загального положення про колегію центрального органу виконавчої влади і місцевої державної адміністрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 жовтня 2003 р. № 1569, дає можливість виділити основні функції колегій центральних органів виконавчої влади, які зводяться до наступних: 1) обговорення і прийняття рішень щодо перспектив і найважливіших напрямів діяльності центральних органів виконавчої влади; 2) розгляд пропозицій щодо: удосконалення законодавства; забезпечення співпраці з іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування під час виконання покладених на них завдань; розширення міжнародного співробітництва у відповідній галузі (сфері діяльності), регіоні, на території; формування та реалізація державної політики  у відповідній галузі (сфері діяльності), регіоні, на території;  3) обговорення прогнозів і програм соціально-економічного розвитку відповідної галузі (сфери діяльності), регіону, інших державних програм та визначає шляхи їх реалізації; 4) розгляд питань про стан дотримання фінансової, бюджетної дисципліни, збереження та використання державного майна, здійснення внутрішнього фінансового контролю та усунення виявлених недоліків; 7) розгляд результатів роботи центрального органу виконавчої влади, його територіальних органів; 8) аналіз стану дотримання законодавства з питань державної служби, організаційно-кадрової роботи та виконавської дисципліни; 9) розгляд інших питань, пов’язаних з реалізацією завдань, покладених на центральні органи виконавчої влади.

Рішення колегії можуть бути реалізовані шляхом видання відповідного наказу міністерства.

Література:

1. Про центральні органи виконавчої влади : Закон України від 17 березня 2011 р. № 3166-17. [Електронний ресурс] : Верховна Рада України. Офіційний веб-сайт. – Режим доступу до джерела : // http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=3166-17.

2. Про затвердження Загального положення про колегію центрального органу виконавчої влади і місцевої адміністрації : Постанова Кабінету Міністрів України від 2 жовтня 2003 р. № 1569 // Офіційний вісник України вiд 17.10.2003 – 2003 р., № 40. – с. 48. – ст. 2107.

3.  Про затвердження Положення про Міністерство економіки України : Постанова Кабінету Міністрів України від 26 травня 2007 року № 777 // Офіційний вісник України вiд 8 червня 2007 року. – 2007. – № 39.– с.69.– ст. 1563.