Дищенко Д.В. Сипатрин Н.Н., Вербовый Е.М. Головийчук А.В.

 Академия таможенной службы Украины

Деякі аспекти щодо впливу фізичної культури на розумову працездатність  людини

      Під час заняття спортом та виконання фізичних вправ в організмі людини відбувається безліч процесів,вивчення яких здійснює спортивна медецина, яка займається не лише визначенням стану здоровя, фізичного розвитку та функціонального стану систем організму людини в процесі зайняття фізичною культурою,а й розглядає результати впливу фізичного фактору на розумову діяльність людини.

      Проблема вивчення оптимізації розумової працездатності як безпосередньо під час трудової діяльності так і в інші періоди має надзвичайно важливе значення для профілактики негативних відхилень в здоровї людей та їх можливості виконувати свої службові обовязки у відповідному режимі.

      Вивченню впливу фізичних навантажень на розумову працездатність присвячено достатню кількість робіт, в яких робиться висновок, що розумова працездатність суттєво залежить від рухової активності індивіда. Недостатня кількість фізичних навантажень та методично невірне їх застосування можуть негативно впливатии на розумову діяльність людини, в той час як систематичне заняття фізичними вправами підвищує концентрацію, лабільність і динамічність нервових процесів, що зумовлює ефективний вплив на розумову діяльність.

      В процесі досліджень було також зясовано, що фізичні навантаження здійснюють неабиякий вплив на увагу та память, при цьому, варто зазначити,що рівень довільної уваги значно покращується  відразу після застосування фізичного фактора, також значно покращується і рівень оперативної памяті при чому рівень та ступінь фізичного навантаження не має значення, рівень короткочасної зорової памяті покращуєтьсяу відношенні до обєму інформації, що відтворюється, а рівень короткострокової слухової памяті залежить від характеру навантажень, що застосовуються.

     Отже, можна зробити висновок, що систематичне заняття фізичними вправами здійснює в цілому неабиякий  позитивний вплив на особливості уваги та процеси памяті ,маючи при цьому на меті  стійке збереження розумової працездатності осіб, які займаються розумовою діяльністю .

      На перший погляд факт позитивного впливу фізичних вправ на розумову працездатність є безспірним, проте існує і ряд недоліків у врегулювання даного фактору.

      По- перше, майже відсутні положення в яких вивчалися б питання повязані зі складанням індивідуальних програм фізичних навантажень  для різних категорій людей з диференціацією за ступенем навантажень заняття розумовою діяльністю. У даному випадку доцільним було б здійснювати таку диференціацію і за рівнем фізичної підготовленості осіб,і за статтю, і за віком та за вихідним рівнем максимальної фізичної працездатності, що дало б змогу чітко формувати програму фізичних навантажень для кожної особистості.

      По-друге, також не існує чіткого врегулювання часу, інтенсивності та тривалості фізичного фактору.

      І нарешті,  відсутня методика застосування різноманітних засобів в процесі фізичного навантаженя від якого і залежить рівень розумової працездатності.

      Для вирішення даних питань теоретичного аспекту буде недостатньо - ці питання потребують і практичного рішення.

      Як висновок, можна зазначити, що рівень фізичної активності студентів є недостатнім та низьким, і не сприяє підтриманню належного розумового стану, в результаті чого розумова працездатність слабка.

     Серед основних чинників, що сприяли б підвищенню якості розумової активності студентів особливої уваги сьогодні потребують: збільшення можливості природного фізичного розвитку, рухової активності, покращення ефективності організації і методики проведення занять з фізичної культури.