Технічні науки/4. Транспорт

Обіщенко В.Г.

Автомобільно-дорожній інститут ДВНЗ «ДонНТУ», м. Горлівка, Україна

 

Модель розрахунку тривалості виробничого циклу підготовчих операцій процесу доставки вантажів при паралельно-послідовному способі організації руху предметів праці

 

Встановлення тривалості підготовчих операцій процесу доставки вантажів необхідне для визначення: нормативу при оперативному плануванні виробництва, потреби в оборотних засобах, обсягу незавершеного виробництва та інших планово-виробничих показників.

Складові операції процесу доставки вантажів (затарення, пакетування, переміщення в зону накопичення, навантаження, перевезення, розвантаження) відносяться до нетехнологічних складових дискретного виробничого процесу. До підготовчих операцій процесу доставки вантажів відносять операції: затарення, пакетування, переміщення в зону накопичення, навантаження).

Предметом праці в процесі доставки вантажів є вантажна одиниця (вантаж в тарі, в пакеті, в автомобілі) з якою, в залежності від операції, виконуються певні види робіт. 

До особливостей процесу доставки вантажів можна віднести укрупнення (наприклад на операціях затарення, пакетування, навантаження) або роздрібнення (наприклад на операції розвантаження) ПП, а відповідно й зміну їхньої кількості та маси на деяких операціях. Слід відмітити, що загальна маса нетто всіх предметів праці для кожної операції процесу доставки вантажів однакова.

Паралельно-послідовний спосіб організації дозволяє сполучати повне завантаження робочих місць з найменшою ТВЦ шляхом виключення перерв очікування ПП.

При розробці методики визначення ТВЦ процесу доставки вантажів було прийнято, що: 1) штучний час операції не змінюється від одного ПП до іншого; 2) час транспортування ПП з операції на операцію враховується в часі її виконання.

На рисунку 1 наведена схема щодо визначення тривалості виробничого циклу процесу доставки вантажів.

Рисунок 1 - Схема щодо визначення тривалості виробничого циклу процесу доставки вантажів при паралельно-послідовному способі організації руху предметів праці

 

З урахуванням недоліків існуючих моделей визначення ТВЦ та на прикладі рисунку 1 можна запропонувати наступну модель для визначення ТВЦ:

1.                 Визначається ТВЦ як різниця сумарної загальної тривалості операцій процесу та сумарного можливого суміщеного часу виконання для кожної пари суміжних операцій.

2.                 Сумарна загальна тривалість операцій процесу доставки вантажів визначається як сума добутку штучно-калькуляційного часу виконання робіт (ti) для кожного ПП та кількості ПП, що обробляються на одному паралельному робочому місці на кожній і-й операції.

3.                 Кількість ПП, що обробляються на одному паралельному робочому місці на кожній і-й операції визначається як відношення кількості ПП у виробничий партії (nі) до кількості паралельних робочих місць (Срмі), що зайняті виготовленням партії ПП на і-й операції.

4.                 Сумарний суміщений час виконання процесу переміщення ПП визначається як сума мінімальних значень можливого суміщеного часу виконання для кожної пари суміжних операцій.

5.                 Мінімальне  значення суміщеного часу вибирається з тривалості двох відрізків часу виконання кожної з двох (і-ї та і+1-н) суміжних операцій  або  за винятком часу, що необхідний на виконання робіт для ПП в передатній партії  або .

Наприклад, при розгляді двох операцій, виконання робіт на другій суміжній операції не може розпочатися раніше ніж її досягне перша, а скінчитися раніше ніж її досягне остання передатна партія ПП.  

6.                 Мінімально можлива кількість предметів праці в передатній партії визначається округленням до цілого числа в більший бік відношення добутків маси ПП на кількість паралельних робочих місць на суміжних і-й та і+1-н операціях (mi·Срмі/mi+1·Срмі+1 або mi+1·Срмі+1/mi·Срмі).

Добуток маси ПП на кількість паралельних робочих місць на і-й операції (mi·Срмі) визначає масу всіх ПП, що одночасно оброблені на всіх паралельних робочих місцях на попередній операції. Добуток маси ПП на кількість паралельних робочих місць на і+1-н операції (mi+1·Срмі+1) визначає масу всіх ПП, що можуть одночасно оброблятися на наступній операції на всіх паралельних робочих місцях, за умови безперервності їх роботи.

Округлення до цілого числа в більший бік необхідне коли відношення добутків маси ПП на кількість паралельних робочих місць на суміжних операціях, що визначають розмір передатної партії не дорівнюють цілому числу.

У формалізованому вигляді ТВЦ підготовчих операцій процесу доставки вантажів при паралельно-послідовному способі організації руху ПП з урахуванням паралельних робочих місць операцій визначається за залежністю:

 

,  (1)

 

де ,  - маса одного ПП (вантажної одиниці) відповідно на і-й та і+1-н суміжній операції;

min – визначення мінімального значення суміщеного часу виконання з двох суміжних і-ї та і+1-н операцій;

ceil – округлення до цілого числа в більший бік.

Таким чином вперше запропонована в узагальненому вигляді модель розрахунку ТВЦ в дискретних нетехнологічних процесах без врахування часу на перерви при паралельно-послідовному способі організації руху ПП. Запропонована модель враховує кількість паралельних робочих місць на кожній операції процесу, зміну кількості та маси ПП від операції до операції, не потребує попереднього визначення мінімально можливої кількості предметів праці в передатних партіях між операціями та може бути застосована для підготовчих операцій процесу доставки вантажів.