к.і.н. О.І. Ряба, О.М. Моршиніна

Національний університет біоресурсів та природокористування України

Структура інформаційного забезпечення системи підтримки прийняття рішень підрозділу реєстрації нових сортів рослин

Використовуючи мову графічного опису для об'єктного моделювання були створенні такі діаграми: пакетів, компонентів, прецедентів, послідовності, класів та об’єктів.

Діаграма пакетів рис.1. (а), пакет з елементом «Станція» може передати вміст пакету «Випробування» та «Результат», а пакет з елементом «Випробування» може імпортувати вміст в пакет «Результат».

б) Пакет з елементом «Селекціонер» передає свій вміст в пакет з елементом «Заявка».

в) Пакет з елементом «Заявка» імпортує вміст свого пакету всім. Пакет з елементом «Результат» отримує вміст усіх пакетів, а передати може тільки вміст свого пакету в пакет з елементом «Заявка». Пакет з елементом «Експертиза» передає вміст пакету з елементом «Випробування», пакет з елементом «Випробування» передає вміст пакету з елементом «Аналіз», а пакет з елементом «Аналіз» передає вміст пакету з елементом «Результат». Такі взаємовідносини потребує система для інформаційного забезпечення.

а) взаємовідносини пакетів з елементами «Станція», «Випробування» та «Результат».

б) взаємовідносини пакетів з елементами «Селекціонер» та «Заявка».

в) взаємовідносини пакетів з елементами «Заявка», «Експертиза», «Випробування», «Аналіз» та «Результат».

Рис.1.  Діаграма пакетів.

 

Діаграма компонентів рис.2. Графічне зображення компонента веде своє походження від позначення модуля програми, що застосовувався якийсь час для відображення особливостей інкапсуляції даних. Кожний компонент являє собою фізичну сутність, показує розбиття програмної системи на структурні компоненти та зв'язку (залежності) між компонентами. База даних «Variety» представлена у вигляді пакета  з елементом «Variety» включає в себе компоненти (сутності) «Results», «Seed», «ID_date», «Information», «Sort», «Culture», «Request», «Selectionist», «Climat», «Station», «Plan_of_tests»,            з певним  взаємозв’язком. Компоненти володіють тільки операціями, доступними через їх інтерфейси.

Рис.2. Діаграма компонентів.

Діаграма послідовності рис.3. На діаграмі представлені три лінії життя: «Селекціонер», «Реєстраційний підрозділ»(«РП») та «Станція». «Селекціонер» подає заявку на новий сорт, «РП» перевіряє на унікальність, якщо сорт унікальний, «РП» включає в план випробувань. «Станція» проводить випробування та відправляє результат до «РП». «РП» проводить аналіз результату, при позитивній відповіді – внесення в реєстр новий сорт. «РП» повідомляє «Селекціонера» про успішну реєстрацію.

Рис.3 Діаграма послідовності.

Діаграма прецедентів рис.4. На діаграмі представлено три актори «Селекціонер», «Підрозділ реєстрації нових сортів рослин» та «Станція». Діаграма візуально зображає  сценарії взаємодії між акторами і прецедентами,  описує функціональні аспекти системи, відіграють важливу роль не тільки у комунікації між збирачами вимог до проекту і потенційними користувачами.

Рис.4. Діаграма прецедентів.

Діаграма класів рис.5 відображає статичну структурну діаграму, що описує структуру системи, вона демонструє класи системи, їх атрибути, методи і залежності між класами. Маємо три класи «Підрозділ реєстрації», «Селекціонер» та «Станція». Клас «Станція» має сигнатуру, яка включає в себе клас «Параметри випробувань».

рис.5. Діаграма класів.

 

Діаграма об’єктів рис.6, на діаграмі відображаються екземпляри класів (об'єкти) системи і зв'язків між об'єктами. Існуючому класу «Параметри випробування» належать такі об’єкти: назва, дата, код випробувань та одиниця вимірювань. Об’єкти цього класу використовуються класом «Станція».

Рис.6. Діаграма об’єктів.

 

Використані джерела:

1.Чери С., Готлоб Г., Танке Л. Логическое программирование и базы данных. Мир. 1992.

2. Крег Ларман. Застосування UML 2.0 і шаблонів проектування - 3-е изд. -  М .: Вільямс, 2006. - 736 с. - ISBN 0-13-148906-2.

3. Грейді Буч, Джеймс Рамбо, Айвар Джекобсон. Мова UML. Керівництво користувача . - 2-е вид. -  М.,  СПб.  : ДМК Пресс, Пітер, 2004. - 432 с. - ISBN 5-94074-260-2.

 4. Буч Г., Якобсон А., Рамбо Дж. UML.  2-е вид. / Пер. з англ.; Під загальною редакцією проф. С. Орлова -  СПб.  : Питер, 2006. - 736 с. ISBN 5-469-00599-2