Экономические науки / 10.Экономика предприятия

 

Скриньковський Р.М.

Національний університет Львівська політехніка”, Україна

кафедра менеджменту і міжнародного підприємництва

 

Процесно-структурована модель оцінювання інвестиційної привабливості підприємства

 

Інвестиційна привабливість (ІП) підприємства – це інтегральна характеристика його як об’єкта інвестування, що базується на узгодженні мети і характеру інвестування інвестора та цілей реципієнта інвестицій (підприємства), яке забезпечує досягнення комплексного позитивного ефекту від освоєння капіталовкладень для кожного з них з позиції перспективності та розвитку (баланс їх інтересів та подвійний ефект. Ефект – досягнутий результат діяльності у певній формі прояву – матеріальній, грошовій, соціальній тощо [1, с. 181]). В процесі визначення ІП підприємства необхідно врахувати: 1) обсяги, структуру, джерела формування та період капіталовкладень; 2) оцінку ризику і потенційної прибутковості інвестицій, високий рівень їх захисту та безпеку бізнесу [2, с. 63].

Процесно-структурований підхід до оцінювання ІП підприємства – система поглядів на оцінювання ІП підприємства, яка розглядає оцінювання ІП підприємства як серію взаємопов’язаних дій у єдності частин, з яких вона складається, які реалізуються у певній послідовності. Поданий підхід: 1) органічно синтезує системну, процесійну, динамічну, ситуаційну та інші концепції оцінювання ІП підприємства (рис. 1, рис. 2); 2) полягає у визначенні кількісної оцінки ІП підприємства за допомогою якісних експертних оцінок, математичних і статистичних методів та ін., де об’єкт господарювання розглядається в діалектичному розвитку, в причинно-наслідкових зв’язках і співпідпорядкованості, проводиться ретроспективний аналіз аналогічних діяльності об’єктів (напр., за n років) і прогноз його розвитку (напр., на m років) (рис. 3). Існуючі методи оцінки ІП підприємств, викладені нами у [3], були розглянуті та схвалені на науково-практичній конференції “Обліково-аналітичне забезпечення системи менеджменту підприємства” (Львів, 2007 р.).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Поряд з тим, cлід відзначити, враховуючи думку Олексюка О.І. [7, с. 25 – 26], що в усіх без виключення існуючих підходах та методиках щодо оцінювання ІП підприємства основною складовою виступає досягнутий рівень прибутковості його діяльності (результат). Основні аналітичні залежності, що розкривають результативність діяльності підприємства (на підставі логічної метрики дефініції константи “результату” у економічних дослідженнях) представлено на рис. 4.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зважаючи на це, розробки, наведені у поданій статті, поряд з основними положеннями, представленими у [8; 9; 10; 11], створюють інформаційну базу для реалізації якісного оцінювання ІП підприємства.

 

Література:

1.          Загородній А.Г. Фінансово-економічний словник / А.Г.Загородній, Г.Л.Вознюк. – Львів: В-во НУ “Львівська політехніка”, 2005. – 714 с.

2.          Скриньковський Р.М. Методичні рекомендації до оцінювання інвестиційної привабливості підприємств / Р.М. Скриньковський // Інвестиції: практика та досвід. – 2011. – грудень. – № 23. – С. 62 – 67.

3.          Скриньковський Р.М. Методи оцінювання інвестиційної привабливості українських підприємств / Р.М. Скриньковський // Тези доп. наук.-практ. конф. [“Обліково-аналітичне забезпечення системи менеджменту підприємства”], (Львів, 20-22 квіт. 2007 р.) / Нац. ун-т “Львівська політехніка”. – Львів: В-во НУ “ЛП”, 2007. – С. 208 – 209.

4.          Методологія наукових досліджень та методика викладання менеджменту: [навч. посіб.] / [Гладунський В.Н., Князь С.В., Пушак Я.Я., Мельник М.О.]. – Львів: В-во Нац. ун-ту “Львівська політехніка”, 2003. – 172 с.

5.          Кузьмін О.Є. Сучасний менеджмент / О.Є. Кузьмін. – Львів: “Центр Європи”, 1995. – 176 с.

6.          Оцінка кредитоспроможності та інвестиційної привабливості суб’єктів господарювання: [монографія] / [Єпіфанов А.О., Дехтяр Н.А., Мельник Т.М., Школьник І.О. та ін.]; за ред. д.е.н. Єпіфанова А.О. – Суми: УАБС НБУ, 2007. – 286 с.

7.          Олесюк О.І. Результативність діяльності підприємств як основа формування їх інвестиційної привабливості / О.І. Олесюк // Інвестиції: практика та досвід. – 2009. – № 3. – С. 21 – 26.

8.          Скриньковський Р.М. Основні проблеми використання державних методик до оцінювання інвестиційної привабливості машинобудівних підприємств / Р.М. Скриньковський // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2011. – № 2. – С. 242 – 252.

9.          Скриньковський Р.М. Методика оцінки впливу груп факторів на інвестиційну привабливість машинобудівних підприємств / Р.М. Скриньковський // Економіка і прогнозування. – 2008. – № 3. – С. 121 – 134.

10.      Скриньковський Р.М. Аналітичні системи ІТ-компанії “Exspert Systems” як інструмент до економічного оцінювання інвестиційної привабливості машинобудівних підприємств та на предмет підвищення її рівня: досвід, що визнаний світовою практикою / Р.М. Скриньковський // Матер. Y Міжн. наук.-практ. конф. [“Наукове забезпечення процесів реформування соціально-економічних відносин в умовах глобалізації”], (Ялта, 29-30 квіт. 2011 р.). – Сімферополь: ВіТроПринт, 2011. – Т.1. – С. 61 – 66.

11.      Скриньковський Р.М. Проблеми використання фінансової звітності як основного джерела інформаційного забезпечення при оцінюванні інвестиційної привабливості машинобудівних підприємств / Р.М. Скриньковський // Тези доп. учасн. ІХ Міжн. наук. конф. [“Розвиток системи обліку, аналізу та аудиту в Україні: теорія, методологія, організація”], (Київ, 25 бер. 2011 р.). – К.: Бізнес Медіа Консалтинг, 2011. – С. 143 – 146.