Економічні науки/10. Економіка підприємства

 

 

К.е.н., доцент Шевчук Л.П., Батишева В.І.

 

Вінницький торговельно-економічний інститут

Київського національного торговельно-економічного університету

 

УПРАВЛІННЯ ФІНАНСОВИМИ РЕСУРСАМИ, ЯК СКЛАДОВА ЕФЕКТИВНОГО ФУНКЦІОНУВАННЯ ПІДПРИЄМСТВА

 

 

На сучасному етапі розвитку економіки України управління фінансовими ресурсами набуває особливого значення, це безпосередньо пов’язано з високою конкуренцією, а також з підвищенням вимог споживачів до товарів та послуг, що представлені на ринку товаровиробниками. Управління фінансовими ресурсами  є основою ефективного функціонування підприємства.

Особливу увагу цьому питанню приділяли, як вітчизняні, так і зарубіжні економісти, а саме: А. Горбан, С. Васильчак, Д. Ванькович, О. Бречко, І. Бланк, Ван Хорн, які неодноразово наголошували про проблему відсутності єдиної послідовності етапів процесу управління фінансовими ресурсами підприємства.

Поняття управління фінансовими ресурсами підприємства” можна охарактеризувати, як систему принципів, прийомів, методів розробки та реалізації управлінських рішень. Сам процес розробки і  реалізації управлінських рішень повязаний з певними процесами формування, розподілу й використання фінансових ресурсів підприємства. Основною метою управління фінансовими ресурсами є забезпечення успішної діяльності підприємства [1].

Управління фінансовими ресурсами спрямоване на досягнення таких цілей:

1)     лідерство серед конкурентів;

2)     збільшення прибутку;

3)     зростання рівня конкурентоспроможності;

4)     зростання обсягу виробництва чи реалізації товарів.

Вибір підприємства в досягненні цих цілей залежить від специфіки його діяльності та сфери галузі в якій воно функціонує [2].

Але самому управлінню фінансовими ресурсами передує процес організації управління, який представляється створенням ефективної управлінської системи [1].

Система управління фінансовими ресурсами підприємства складається з певних етапів.

Перший етап системи становить собою постановку проблеми нездійсненних можливостей, що безпосередньо базується на досвіді минулих рішень.

На другому етапі визначаються альтернативні рішення варіантів, щодо управлінського процесу фінансами задля забезпечення оптимального вирішення питання та досягнення максимальної ефективності для підприємства.

Третій етап, являє собою вже безпосередній процес прийняття відповідного (найбільш економічно обґрунтованого) управлінського рішення. Також на цьому етапі відбувається процес аналізу альтернативних рішень, з’ясовується їх ефективність застосування в разі не виконання перспективного управлінського рішення.

Наступним етапом є, безпосередньо реалізація управлінського рішення.

І на останньому етапі управління фінансовими ресурсами проводиться оцінка вже досягнутих результатів реалізації прийнятого рішення. Саме цей етап визначає ефективність всієї управлінської системи щодо процесу регулювання фінансовими ресурсами підприємства [2].

Окремим і найбільш важливим елементом організації управління фінансовими ресурсами є інформаційне забезпечення. Основним джерелом проведення аналізу прийняття управлінського рішення є фінансова інформація. Яка і є основним орієнтиром при виборі напрямку реалізації управлінського рішення.

В зарубіжній економічній літературі виокремлюється дві методики організації управління фінансовими  ресурсами, це: логістичний підхід та політика поетапного управління [1]. Останній підхід характеризує порядок стадій виконання процесу управління. Логістичний підхід, в свою чергу характеризується логістизацією підприємства, що означає взаємозв’язок з іншими видами ресурсів підприємства (трудовими, матеріальними та ін.) [3].

Отже, успішність функціонування підприємства залежить від ефективної організації та досконалого управління фінансовими ресурсами. Управлінню фінансовими ресурсами належить провідна роль на підприємстві, оскільки їх структура та вартість впливає на показники фінансової спроможності підприємства, яке  вимагає застосування підходу, щодо підпорядкування місії діяльності підприємства та перспективі його розвитку.

 

 

Література:

1.         Основні підходи до організації управління фінансовими ресурсами підприємства / С.В. Васильчак, О.Р. Жидяк // Економіка АПК. – 2011. - №10. – с. 78-80.

2.         Управління фінансовими ресурсами підприємства / А.П. Горбан // Вісник НБУ. – 2007. - №5. – с. 8-11.

3.         Управління процесом формування і використання фінансових ресурсів підприємства на основі логістичного підходу / М.М. Бердар // Актуальні проблеми економіки . – 2008. - №5. – с. 133-138.

4.         Удосконалення системи управління фінансовими ресурсами промислових підприємств / Д. Ванькович // Фінанси України. – 2002. - №7. – с. 44-50.