К.е.н., доц. Левицький В.В.

Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки

 

УПРАВЛІНСЬКІ РІШЕННЯ ЯК  ЕЛЕМЕНТ КОМПЛЕКСУ ФОРМУВАННЯ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОЇ СТІЙКОСТІ ПІДПРИЄМСТВА

 

В умовах ринкової економіки ступінь невизначеності економічної поведінки суб’єктів ринку досить висока. У зв’язку з цим велике практичне значення набувають методи перспективного аналізу, коли потрібно приймати управлінські рішення, оцінюючи можливі ситуації та роблячи вибір з кількох альтернативних варіантів. Теоретично існують такі типи ситуацій, в яких необхідно проводити аналіз та приймати управлінські рішення: в умовах визначеності, ризику, невизначеності, конфлікту [1].

При формуванні управлінських рішень слід враховувати, що величина і моменти часу виникнення грошових потоків, як правило, носять випадковий характер. Первинна обробка інформації для потреб організаційно-адаптивного механізму управління в умовах стохастичного процесу є визначення ймовірнісних характеристик цього процесу.

Економіка підприємства є складною динамічною системою, що реалізує об’єктивну мету свого розвитку в умовах обмеженості трудових і матеріальних ресурсів. Таким чином, більшість реальних виробничих та соціальних завдань підприємства є екстремальними, вирішення яких вимагає застосування економіці – математичних методів для забезпечення соціально-економічної стійкості функціонування.

До основних переваг модельного відображення фінансового процесу можна віднести наступні:

1. Формалізація фінансових завдань, що стоять перед підприємством, підвищує їх адекватність реальним соціально – економічних процесам, скорочують терміни і трудомісткість прийняття ефективних управлінських рішень. Тим самим створюється можливість реалізації принципу багатоваріантності управлінських рішень, при наявності однієї і тієї ж проблеми, що істотно підвищує їх наукову обґрунтованість й дає можливість інтенсифікувати розрахунки, що виконуються за кожним альтернативним варіантом.

2. Використання методів економіко-математичного моделювання дозволяє розширити та поглибити область конкретного кількісного аналізу у прийнятті рішень. За допомогою даних методів вивчається та описується взаємодія багатьох факторів, які впливають на розвиток соціально-економічних об’єктів, виділяються домінуючі.

3. Методи економіко-математичного моделювання сприяють виробленню конкретної стратегії розвитку підприємства, яку досить складно розробити з використанням лише традиційних експертних методів. Тим самим підвищується ступінь адекватності прийнятої концепції розвитку фактичному стану.

4. Розробка й застосування економіко-математичних моделей дуже впливають на вдосконалення економічної інформації. При переході до модельної технології вироблення рішень формулюється система чітких вимог до інформаційного забезпечення, відбувається процес її впорядкування, розробляються строгі алгоритми формування, перетворення та корегування.

Характерною особливістю економічної інформації є та обставина, що потоки вхідної інформації носять імовірнісний характер. Однак на практиці, закон розподілу випадкової величини часу та обсягу грошових потоків приймається інтуїтивно або передбачається, що потоки даних носять детермінований характер[1-3]. У більшості випадків вхідний в систему прийняття рішень потік являє собою сукупність повідомлень, імовірнісна природа якої обумовлена ​​механізмом виникнення інформації. Вхідний інформаційний потік являє собою сукупність показників фінансових потоків, що надходять у виробничу систему за даними облікових регістрів й потребують обробці для прийняття управлінських рішень.

Усі системи потоків інформації кваліфікуються за такими групами: постійний потік по одиночному каналу, непостійний потік по одиночному каналу, постійний потік по мережі каналів, непостійний потік по мережі каналів. Під стохастичним потоком розуміється така ситуація, при якій як проміжки часу між послідовними документами на вході системи, так і час обслуговування кожного з них є випадковими величинами.

Апарат теорії масового обслуговування призначений для вивчення систем, що обслуговують величини випадкового характеру. Ця теорія використовується як частина дослідження операцій – методу отримання кількісно обґрунтованих рекомендацій щодо прийняття рішень. Сутність дослідження операцій – пошук найбільш доцільних, оптимальних рішень, але теорія масового обслуговування сама по собі не зможе вирішити це завдання, тому що безпосередньо з оптимізацією вона не пов’язана. Однак, з її допомогою можна вивчити та порівняти різні ситуації, що характеризують процес прийняття рішень. Завдання дослідження технології обробки даних грошових потоків полягає в тому, щоб описати кількісно потік документів, що надходять і час їх появи. У свою чергу ефективність системи прийняття рішень знаходить своє відображення через певні показники.

Системи масового обслуговування призначені для багаторазового проведення деяких однотипних елементарних операцій, які називають операціями обслуговування. В нашому випадку це операція реєстрації, обробки інформації, вироблення рішень. Характерною особливістю масового обслуговування є наявність потоку однорідних (ідентичних) подій.

 

Література:

1.           Стадник В. В. Менеджмент : навч. посіб. / В. В. Стадник, М. А. Йохна. – К. : Академвидав, 2003. – 464 с.

2.           Федоренко В. Г. Менеджмент : підручник / В. Г. Федоренко, О. Ф. Іткін, В. І. Анін. – К. : Алерта, 2008. – 652 с.

3.           Хміль Ф. І. Основи менеджменту : підручник / Ф. І. Хміль. – К. : Академвидав, 2003. – 608 с.