М.О. Дамаскін

здобувач Одеського національного

університету імені І.І. Мечникова

 

 

ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ МАЛОГО І СЕРЕДНЬОГО БІЗНЕСУ

У ринковій економіці розвиток малого і середнього бізнесу є важливим фактором конкурентоспроможності економіки. У цивілізованих країнах саме в сфері малого виробництва здійснюється більша частина всіх інновацій, вони є найбільш зручним полігоном для відпрацювання венчурних технологій, створення додаткових робочих місць і формування «середнього класу». Крім того, малий бізнес є невід'ємною частиною великого виробництва. Він дозволяє більш ефективно використовувати місцеві ресурси, здійснювати перерозподіл витрат виробництва в значно короткому інвестиційному циклі. Він сприяє утворенню надійного джерела надходження грошових коштів у державні фонди та бюджети всіх рівнів, виступає в сучасному суспільстві гарантом політичної стабільності.

Разом із тим, його розвиток в країні сильно відстає від можливостей і потреб нашої економіки. Цей процес протікає важко і повільно, тому показники розвитку малого бізнесу поки залишаються низькими.

Незважаючи на те, що за минулі роки було прийнято кілька програм підтримки і розвитку малого підприємництва, за прогнозами Мінекономіки України, темпи приросту чисельності зайнятих у сфері малого підприємництва в найближчі 2-3 роки знизяться, а кількість малих підприємств скоротиться. Збереження подібних тенденцій призведе до того, що не дозволить реалізувати потенціал малого бізнесу для вирішення соціально-економічних завдань.

Проблема розвитку малого бізнесу є комплексною і тісно пов'язаної з такими напрямками економічних реформ, як вдосконалення системи оподаткування, здійснення системи оподаткування, здійснення структурної перебудови і прискорений розвиток ринкової інфраструктури, в тому числі банківської сфери, демонополізація економіки, формування організаційного різноманітності суб'єктів господарювання.

Основну роль серед малого бізнесу в невиробничій сфері в Україні відіграють підприємства, що функціонують у торгівлі та громадському харчуванні. Вони створюють ринок, що задовольняє потреби населення в продуктах харчування та інших необхідних товарах: одязі, взутті, предметах домашнього побуту. І лише, за даними українського союзу товаровиробників, у 2008 р. тільки 14 % малих і середніх підприємств ставилися до будівельного сектору, 15 %    до промислового виробництва.

Оцінка малого бізнесу за кордоном показує, що в розвинених країнах малі та середні підприємства перевищують 80 % загального числа підприємств. Так, в США їх більше 18 млн., частка по галузях становить: у сільському господарстві – 81,9 %, будівництві – 82,2, оптовій торгівлі 80,6, у сфері послуг – 75,6. У Японії малий бізнес кількісно домінує в усіх галузях економіки, де налічується понад 9 млн. малих підприємств.

Незадовільним залишається розподіл малих підприємств за регіонами країни. На частку Києва, Донецька і Дніпропетровська припадає одна третина всіх зареєстрованих малих підприємств.

Однак, на сьогодні існує повсюдно цілий ряд проблем у розвитку малого бізнесу, який продовжує перебувати в складному становищі із-за нестачі фінансово-кредитних коштів, відсутності власної сучасної матеріально-технічної бази та достатнього рівня досвіду у багатьох підприємців-бізнесменів, ускладненості порядку отримання кредитів, відсутність належного механізму стягнення податків та платежів, належної соціальної захищеності працівників малих підприємств, забезпечення безпеки та охорони праці і здоров'я працівників в малому бізнесі, а також криміналізація цієї сфери діяльності.

Багато малих підприємств змушені стати багатопрофільними в силу нестійкості ринку, несумлінності конкуренції на локальних ринках і, як наслідок, –  незахищеності суб'єктів малого підприємництва.

А поки український ринок товарів масового попиту задовольняє потреби покупців значною мірою за рахунок імпорту. Тому ключова проблема імпортозаміщення полягає в оновленні технологічних процесів, тобто в здійсненні інновацій, що сприяють підвищенню якість виробів при забезпеченні ресурсозбереження.

Вирішення цих та інших проблем дозволить зробити державну політику щодо малого бізнесу послідовною та прозорою.