Глущенко Л.Д.

здобувач Одеського національного

університету імені І.І. Мечникова                                                                                                                        

 

ТЕНДЕНЦІЇ РОЗВИТКУ МАЛОГО ПІДПРИЄМНИЦТВА В ТРАНСФОРМАЦІЙНІЙ ЕКОНОМІЦІ

В економіці розвинених країн мале підприємництво відіграє все більш істотну роль у підтримці стабільності та динамічного розвитку господарських систем. Завдяки йому розвивається конкурентне середовище, створюються додаткові робочі місця, активніше йде структурна перебудова, повніше використовуються місцеві сировинні ресурси, розширюється експортний потенціал. Однак в Україні темпи розвитку малого підприємництва в останні роки знижується. І цьому не в останню чергу сприяє цілий ряд проблем економічного, соціального, юридичного і психологічного характеру.

В цілому можна визнати, що в економічній науці питання, пов'язане з проблемами розвитку малого підприємництва, досліджено в повному обсязі. Однак слід зазначити, що він за своєю природою динамічний, що зумовлює необхідність його періодичного перегляду й переосмислення. Саме тому проблеми розвитку підприємницької діяльності – це питання про напрями державного впливу щодо підтримки малого підприємництва. Фактичні суспільні відносини надзвичайно рухливі, нестабільні, тому важливо не тільки окреслити їх систему на сьогоднішній день, але і виявити тенденцію розвитку. Подібний підхід дає можливість закласти основу для створення відповідних норм та інститутів. На різних етапах перетворення системи управління соціальними процесами необхідний пошук таких способів вирішення пріоритетних соціальних проблем, які були б адекватні гостроті ситуації.

Найбільш яскравими авторами наукових робіт, присвячених проблемам розвитку малого підприємництва, можна назвати О.Є.Кузьміна, О.Є.Мазур, Й.М.Петровича, І.П. Продіуса та ін.

Більшість дослідників визнають, що основні проблеми, що заважають розвитку нормальних ринкових відносин і малого підприємництва, зокрема, – це проблеми макрорівня, і вони виникають у будь-якого підприємства на будь-якому етапі розвитку. Узагальнюючи висновки вищевказаних авторів, основні проблеми можна представити у вигляді наступних груп:

1) недосконалість податкової системи;

2) недосконалість фінансово-кредитної системи;

3) адміністративні бар'єри;

4) кадровий потенціал.

Відповідно до Програми державної підтримки суб'єктів малого підприємництва грошові кошти повинні спрямовуватися на оплатній і безоплатній основі для фінансування і кредитування окремих проектів і програм з розвитку та підтримки малого підприємництва в Україні. Механізм використання фінансів не дав належного ефекту через відсутність чіткого порядку їх витрачання і випадків нецільового використання державних коштів. При цьому порівняно висока інфляція, високий рівень процентних ставок і відсутність «довгих» кредитів.

В цілому з існуючою в економічній науці точкою зору ми можемо погодитися, але якщо проблеми оподаткування та фінансово-кредитного забезпечення зрозумілі, розроблені та реалізуються заходи щодо подолання цих проблем, вони в більшій мірі можуть зважитися владним приписом (наприклад, закон про зниження податкової ставки), то з проблемою адміністративних бар'єрів і кадрового потенціалу все йде набагато складніше. Таким чином, для вирішення завдань, що стоять перед нашим дослідженням, ми пропонуємо провести класифікацію вищезазначених проблем, з точки зору їх подолання шляхом прямого управлінського впливу (табл.1).

Таблиця 1

Класифікація проблем розвитку малого підприємництва

 

Проблеми, які вирішуються шляхом прямого управлінського впливу

Проблеми, які не вирішуються шляхом прямого управлінського впливу

Недосконалість податкової системи

Адміністративні бар'єри

Недосконалість фінансово-кредитної системи

Кадровий потенціал

 

Розуміння проблем, не вирішуваних шляхом прямого управлінського впливу як найскладніших в подоланні, послужило напрямком подальшого дослідження.

Так, проблема адміністративних бар'єрів пояснюється динамічністю самого законодавства, оскільки в стрімко мінливих умовах життя суспільства, виникають нові види суспільних відносин, які вимагають нормативно-правового регулювання, в результаті чого відбувається «накладення» на систему старих, не приведених у відповідність до чинного законодавства. У зв'язку з цим дану проблему неможливо вирішити прямим управлінським впливом. На думку вчених-юристів, проблема невідповідності законодавства вимогам, це не стільки проблема самого підприємництва, скільки всієї системи державного регулювання. І в цьому контексті не викликає сумніву той факт, що відсутність адекватної нормативно-правової бази, здатної ефективно регулювати суспільні відносини у сфері підприємництва, дійсно є причиною виникнення цілого ряду явищ, що мають негативні наслідки для розвитку малого підприємництва в Україні.

Всі ці явища можна класифікувати по сфері регульованих суспільних відносин, що мають приватноправову і публічно-правову характеристику. І в залежності від того, в якій сфері виникають ті чи інші проблеми, будуть вибиратися відповідні методи їх вирішення. Наприклад, проблеми, що виникли в процесі реалізації суспільних відносин приватноправового характеру, можуть бути врегульовані і за відсутності необхідної правової бази за допомогою використання спеціальних юридичних засобів: звичаї ділового обороту, застосування закону за аналогією, застосування права за аналогією, тлумачення договору і т.д.

У суспільних відносинах публічно-правового характеру ситуація посилюється двома причинами:

1) можливістю нормотворчості окремими органами державної влади (накази, розпорядження, інструкції), що при відсутності належної компетенції, спеціальних знань здатне призводити до негативним наслідкам;

2) наявністю владних повноважень по відношенню до суб'єкта малого підприємництва. Наявність суб'єктно-об'єктних відносин, передбачає відносини певної залежності від правозастосовного рішення органу державної влади, що породжує можливість для зловживання посадовими повноваженнями.

Все вищесказане разом призводить до такого негативного явища, яке в економічній науці прийнято називати адміністративні бар'єри.

За результатами даних дослідницького проекту кафедри економіки і управління ОНУ імені І.І. Мечникова, реалізованого в 2002–2008 рр., аналіз причин закриття початкових бізнесів показує, що основною причиною цього, на думку самих опитаних, з'явилася недостатність фінансових коштів. Однак подальше дослідження показало, що значущість адміністративних чинників перевищує значимість фінансових коштів. Іншими словами, якщо вірити даним дослідження, влада «м'яко стелить», та потім малому підприємництву без потрібних зв'язків «жорстко спати».

Решта причин об'єктивного і суб'єктивного характеру, включаючи відсутність грамотного бізнес-плану, недолік спеціальних знань і горезвісний тиск кримінальних структур, сильно поступаються вищезазначеної причини по своїй ролі в неуспіху малого підприємства.