Економічні науки/10. Економіка підприємства

Дадонова Ю.М

Національний технічний університет України „КПІ”

Проблеми, що гальмують інноваційний розвиток ВАТ „Меридіан”

 

Підприємства сьогодні функціонують на ринку де панує високий рівень конкуренції, саме тому кожному підприємству необхідно використовувати всі можливі методи і ідеї для того, щоб зберегти існуючі, і завоювати нові конкурентні позиції.

Тільки та організація, яка реалізовує інновації може сьогодні бути конкурентоспроможним. [3, с. 178].

Впровадження і використання інновацій, як правило, забезпечує підприємству стійкі конкурентні позиції на ринку, що виражається у покращенні техніко-економічної діяльності підприємства, зниженні собівартості виготовленої продукції і наданих послуг, збільшенні доходу підприємства тощо. Стрімкий розвиток інноваційної діяльності дає можливість організаціям впроваджувати нові методи виготовлення продукції, тобто використовувати нове, економічно вигідне устаткування, нові ресурси, які за своїми якісними параметрами аналогічні попереднім, провести автоматизацію певних етапів виготовлення продукції. Всі ці заходи допомагають підприємству знизити собівартість виготовлення, а відповідно і знизити ринкову ціну товарів і послуг, що в свою чергу дозволить витримати існуючих споживачів і привернути увагу нових. Як результат, підприємство стає більш конкурентоспроможним і не виникає загрози його існуванню.

Основу стратегії  ВАТ «Меридіан» складає інноваційний напрямок  розвитку економіки, сутність якого полягає в вкладанні власних коштів в розробку і організацію виробництва конкурентоздатної продукції.

Паралельно проводяться серйозні роботи по залученні коштів потенційних інвесторів, що ускладнюється бажанням інвесторів бачити хоча б діючі макети зразків, а не лише ідеї викладені в інформаційно-рекламних матеріалах.

Інноваійні проекти виконують як своїми силами, так і шляхом залучення научно-технічного потенціала сторонніх юридичних і фізичних осіб.

Головними напрямками інноваційної діяльності є приладобудування і електронне машинобудування. Кожен з цих напрямків охоплює широкий спектр техніки і технологій.

Приладобудування:

-         прилади обліку витрат електричної енергії і автоматизовані системи розрахунку за використану електроенергію;

-         радіовимірювальне обладнання (частотоміри, генератори, синтезатори частоти);

-         товари народного вжитку.

Машинобудування:

-         прилади для очистки рідких засобів;

-         фільтри;

-         електричні електродні котли і опалювальні системи з автоматизованим цифровим регулюванням температури на їх основі;

-         діагностичні системи різного призначення на базі біосенсорних датчиків.

Одночасно проводиться великий комплекс робіт по удосконаленню діючих і освоєнню нової технології і технічному переозброєнню підприємства:

-         покриття металів методом електрофореза;

-         покриття великогабаритних деталей на механізованих лініях;

-         порошкове фарбування середніх і великогабаритних деталей;

-         хіміко-механічне полірування;

-         знежирення деталей;

-         штамповка деталей повищеної товщини (до 6 мл.);

-         ремонт і впровадження персональних ЕВМ і створення мереж на їх основі в сферах науковій, технічній, фінансовій та інших видах діяльності.

Після проведеного аналізу інноваційного потенціалу ВАТ «Меридіан» за такими складовими:

1. Інтелектуальна складова.

2. Інформаційна складова.

3. Інтерфейсна складова.

4. Науково-дослідна складова.

Виявили, що інтелектуальна складова знаходиться на рівні вище середнього (>0,67); інформаційна складова відповідає середньому значенню. Тому підприємству варто вдосконалювати якість інформації, що надходить до нього.

Всі суб’єкти ринку, з якими має справу підприємство, зацікавлені в його інноваційній діяльності.

Науково-дослідна складова підприємства знаходиться на рівні вище середнього, отже є достатня кількість науково-дослідних робіт для вироблення нової продукції.

Інтелектуальний потенціал ВАТ «Меридіан» досить високий, підприємство ефективно займається інноваційною діяльністю.

Підприємство за своїми напрямками діяльності є багатопрофільним. Аналізуючи  організаційну структуру підприємства видно, що вона лінійно-функціональна, в основу її входить 32 відділи, що й засвідчує безліч напрямків діяльності. Оскільки кожен цех займається зовсім різними напрямками діяльності.

Підприємство засноване в 1853 році і до наших часів вона працює успішно і розвивається. Головними проблемами в напрямках діяльності, що гальмують інноваційний розвиток підприємства є те, що ще не в всіх цехах повністю закуплене нове обладнання, яке допоможе втілити інноваційні розробки в реальність. Деякі цехи забезпечені частково новим обладнанням, але цього ще не зовсім вистачає. Тому видно, що потрібно рухатися в цьому напрямку і допомогти переоснащати ще деякі цехи.

В ході аналізу виробничо-господарської діяльності за всіма напрямками з'ясували що в нас є, тобто які ресурси має підприємство для втілення інноваційних проектів в реальність.

Після проведених детальних аналізів: обсягів випуску та реалізації товару; персоналу підприємства; ефективності використання виробничих ресурсів; ліквідності та платоспроможності підприємства; ділової активності підприємства; фінансової стійкості та стабільності підприємства; фінансових результатів підприємства, можна сказати, що не все так погано, потрібно рухатися і втілювати інноваційні проекти в реальність. Але й перед тим як їх втілювати потрібно все добре обміркувати, якщо занадто перевантажити підприємство інноваційними проектами, то його ресурсів може і не вистачити.

Загалом картина добра, але й можлива не стача ресурсів, тому потрібно з усіх проектів вибрати 1 найкращий і для якого буде вистачати ресурсів для його втілення.

 

Література:

1.     Агентство з розвитку інфраструктури фондового ринку України. Відкрите акціонерне товариство "Меридіан" [Електронний ресурс]. Режим доступу: http://www.smida.gov.ua/reestr/?kod=00182863

2.     Віталій Піскуненко. Фактори, що впливають на інноваційний розвиток підприємствах / Економіст. – 2006№6C. 45-46.

3.     Савицька Г. В. Економічний аналіз діяльності підприємств: Навч. посіб. – К.: Знання, 2004. – 654 с. ISBN 966-8148-28-2