Студентка ВТЕІ КНТЕУ Дубова А.М.,Науковий керівник к.е.н.,доцент Слободяник Н.П.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Роль  логістики у підвищенні конкурентоспроможності

підприємства

 

В умовах жорсткої конкуренції на вітчизняному ринку з боку вітчизняних та закордонних виробників все більшої актуальності набуває потреба у пошуку та застосуванні нових засобів підвищення конкурентоспроможності підприємства.  Але на превеликий жаль керівництво не завжди може належним чином організувати заходи щодо підвищення конкурентоспроможності свого підприємства. Саме тому вітчизняним підприємствам необхідно впроваджувати до власної системи управління логістику, рівень організації і впровадження якої на підприємстві це один із визначальних чинників його конкурентоспроможності, оскільки логістика дає змогу задовольнити потреби ринку з мінімальними загальними витратами.

На сьогоднішній день логістика є сучасним науковим напрямком, що знаходиться на стадії формування  і потребує вивчення як  окрема  наука так і як складова частина функціонування підприємства[3]. Саме тому на сьогодні є актуальним  її дослідження  як засобу впливу на конкурентоспроможність підприємства.

Логістика є прикладом системного підходу до розв’язання проблем  які мають місце  на підприємстві. Це  є комплекс дій  що поєднує всі сфери підприємництва для доставки товарів таким чином щоб задовольнити потреби споживача і досягти кінцевої мети підприємства.

Дослідження конкурентоспроможності підприємства в умовах економічної ситуації, яка склалася в країні, дає змогу розглядати її як комплексну характеристику потенціальних можливостей забезпечення конкурентних переваг в перспективі[4].  Джерелами конкурентних переваг є: прогресивна організаційно-технологічна і соціально-економічна база підприємства, вміння аналізувати та своєчасно здійснювати заходи щодо  закріплення конкурентних переваг.

Конкурентоспроможність підприємства,  яка має на меті якісне логістичне обслуговування  формується не на завоюванні нових споживачів,  а на збільшенні кількості запропонованих вартостей вже існуючим споживачам. Саме тому у такому випадку головною  ціллю є задоволення потреб споживачів. Взагалі, збільшення вартості для споживача може відбуватися за рахунок  розвитку логістичних процесів, які полегшують обслуговування[1].

Значні переваги логістичних підходів в конкурентній боротьбі ґрунтуються на дослідженнях британських вчених, які стверджують, що в структурі собівартості продукції близько 70 % становлять витрати, пов’язані із зберіганням, транспортуванням, упаковкою та іншими операціями з переміщення товарно-матеріальних цінностей. Отже, саме в сфері логістики, особливо у сфері виробничої логістики містяться найбільші резерви щодо покращання конкурентних позицій підприємства[2].

Також потрібно зазначити. що логістика впливає майже на кожен аспект рахунку прибутків і збитків підприємства. Тому відповідні зміни в логістичній стратегії впливають на фінансові результати діяльності підприємства  і вносять свій внесок в забезпечення їх довгострокової життєздатності.  Підприємства,  які мають логістичну стратегію, постійно аналізують її.  Ретельному аналізу піддаються також прибуток і інвестований капітал, щоб переконатися в максимальній ефективності використання ресурсів. 

Логістика як фактор підвищення конкурентоспроможності підприємства впливає на оборотний капітал через скорочення запасів(це можуть бути запаси сировини, матеріалів, напівфабрикатів), тому логістичне управління залежить від політики самого підприємства.  У той же час, політика щодо закупівлі сировини та матеріалів, безпосередньо пов’язаних з рахунками кредиторів, впливає на їх оборотний капітал.

Отже, інтеграція управління закупівлями та управління виробництвом – це складова частина логістичної стратегії підприємства, яка зрештою дозволяє отримати значний економічний ефект. Як показали дослідження, на підприємствах, де витрачання запасів по стадіям  відповідає плановим потребам виробництва в сировині та матеріалах, виробничі витрати знижуються, а міра використання інвестованого капіталу збільшується.

Роль логістики як фактора підвищення конкурентоспроможності підприємства заключається у наступному :

-                 зменшення витрат на обслуговування споживачів;

-                зменшення витрат на транспортування;

-                реагування на потреби виробництва;

-                зменшення витрат на обслуговування;

-                підвищення якості обслуговування;

-                надання додаткових послуг споживачам;

 

Виділення та внесок логістики як окремої складової конкурентоспроможності дає можливість підприємству досягти успіху в умовах ринку, тим самим забезпечуючи конкурентну досконалість.

 

Література:

1. Багрова І.В.. Складові та фактори конкурентоспроможності / І.В.Багрова, О.Г. Нефедова// Науковий журнал Вісник економічної науки України”. – 2007. – 1(11). – С.. 11–16.

2.Дудар Т.Г. Основи логістики: Навч. посібник / Т.Г. Дудар, Р.В. Волошин. – Тернопіль:Економ-думка, 2006. – 163 с.

3. Крикавський Є. В., Чухрай Н. І. Логістика: компендіум і практикум [Текст] /Є. В. Крикавський. – К.: «Кондор», 2009. – 340 с.

4. Павлов В.А. Конкурентоспроможність підприємства: оцінка та стратегія забезпечення.: Монографія. – Д.: Вид-во ДУЕП, 2006. – 276 с.