аспірант Вашай Ю.В.

Львівський національний університет імені Івана Франка

Вплив глобалізації на стан економічної безпеки держави

В наш час спостерігається поєднання глобалізації світового господарства і одночасно посилення впливу регіонального чинника на світову економіку і політику [1, с.13].

Термін «глобалізація» має наступні трактування в класичній світовій науковій літературі:

«феномен злиття ринків окремих продуктів, вироблених великими багатонаціональними корпораціями» [2];

«поширення ринкових механізмів ринку на всю планету, яке має дві сторони: зовнішню – географічне поширення капіталізму шляхом вивезення виробничих капіталів, утворення в інших країнах субпідрядних виробництв, надання міжнародних кредитів; і внутрішню – сприйняття слаборозвинутими країнами капіталістичного динамізму шляхом або пасивного засвоєння, або в інноваційній формі» [3];

«безперервна інтеграція ринків, національних держав і технологій до фантастичного рівня, що уможливлює прискорений глибокий і дешевший, ніж коли-небудь, рух індивідуумів, корпорацій і національних держав до світового співтовариства» [4, с.9-10].

Із точки зору К. Омае [5, с.116], на сучасному етапі вже існує світ «без кордонів», в умовах якого національні держави більше не відіграють провідної ролі, а їх місце займають глобальні корпорації, які не належать жодній державі та продукують стандартизовані в глобальному вимірі продукти, товари та послуги.

Щодо економічної безпеки доцільно розглянути вплив ТНК як важливих гравців у світовому економічному співтоваристві. В умовах глобалізації транснаціональні корпорації певним чином набувають впливу, вагомішого за вплив національних урядів. При цьому пріоритетними стають інтернаціональні економічні інтереси, що ґрунтуються на мирному співіснуванні країн з метою максимізації прибутку.

Сьогодні ТНК контролюють понад 57% світового промислового виробництва, 69% міжнародної торгівлі, більш як 81% патентів і ліцензій на нову техніку, технології та ноу-хау, майже 90% прямих зарубіжних інвестицій. Практично вся торгівля сировиною на світових ринках контролюється ТНК, у тому числі 90% світової торгівлі пшеницею, кавою, кукурудзою, лісоматеріалами, тютюном, залізною рудою; 85% — міддю, бокситами; 80% — оловом, чаєм; 75% — натуральним каучуком, сирою нафтою [6]. Такий стан справ несе в собі як перспективи для економічної безпеки, так і вагомі загрози, пов’язані із нехтуванням національних інтересів. У зв’язку із цим відповідної адаптації потребує законодавство з питань дотримання національної безпеки, оскільки в чинних стратегіях та концепціях національної безпеки питання глобалізації не розглядаються.

З точки зору економічної безпеки існують перспективи її підвищення, а також загрози, пов’язані із явищем глобалізації. Так, підвищенню економічної безпеки України можуть сприяти наступні фактори, пов’язані із глобалізацією:

1)  збільшення обсягів торгівлі у зв’язку із поглибленням спеціалізації і міжнародного поділу праці;

2)  економічне зростання, більш висока продуктивність, розповсюдження передових технологій;

3)  економія на масштабах виробництва;

4)  посилення міжнародної координації;

5)  зростання прямих іноземних інвестицій;

6)  можливість отримання доступу до зовнішніх фінансових ресурсів;

7)  полегшення отримання доступу до інформації як стратегічного ресурсу.

Водночас, як зазначається Флейчук М.І., ступінь позитивного впливу глобалізаційних процесів на економіку окремих країн залежить від місця, яке вони займають у світовій економіці, фактично основну частину переваг отримують багаті країни або окремі індивіди [7].

Головною загрозою економічній безпеці України, викликаною розвитком глобалізаційних процесів, є висока ймовірність не вистояти в конкурентній боротьбі окремих галузей промисловості, що, у свою чергу, підриває реальний сектор економіки. Окрім цього, невизначеність у сфері валютних курсів та нестабільність фінансових ринків, як, зокрема, і показала остання фінансова криза, є істотною загрозою фінансовій безпеці зокрема і національній безпеці в цілому. Окрім цього, зростання ролі ТНК при поширенні глобалізації призводить до того, що на державному рівні дія важелів, що дозволяють утримувати відповідний рівень економічної безпеки, може нівелюватись.

До проблем, спровокованих глобалізаційними процесами та потенційно загрозливих для всіх країн, можна віднести:

- нерівномірність розподілу переваг від глобалізації в розрізі окремих галузей національних економік;

- вірогідність деіндустріалізації національних економік;

- можливість переходу контролю над економікою окремих країн від суверенних урядів до потужніших в економічному плані інституцій, наприклад, ТНК або міжнародних організацій;

- можливу дестабілізацію фінансової сфери, потенційну регіональну або глобальну нестабільність через взаємозалежності національних економік на світовому рівні, при цьому локальні економічні коливання або кризи в одній країні можуть мати регіональні або навіть глобальні наслідки [7].

Транснаціональний капітал доволі часто може діяти всупереч національній безпеці країн, розрушати державність країн, впливаючи негативно на політичну і економічну ситуацію в них. Створюючи конкуренцію національним державам, ТНК можуть здійснювати негативний вплив на розвиток національного бізнесу, що визиває протидію зі сторони національних економік. Виступаючи в якості володарів могутніх ресурсів (прямі інвестиції ТНК в приймаючі країни складають близько 200 млрд.дол.), ТНК застосовують різні способи тиску на державні уряди з ціллю зменшення імовірності інвестиційного ризику [8].

Отже, процеси глобалізації чинять об’єктивний вплив як власне на весь народногосподарський комплекс держави, так і на рівень економічної безпеки. Цей вплив може бути як позитивним, так і негативним. Тому головним завданням у контексті підвищення рівня економічної безпеки держави є реалізація можливостей глобалізації та створення передумов для ліквідації або мінімізації дії негативних чинників.

Література:

1.   Михасюк І.Р. Державне регулювання економіки в умовах глобалізації / Михасюк І.Р., Залога З.М., Сухай О.Є. [за ред. І.Р. Михасюка] : Монографія / Львівський національний університет ім. Івана Франка. – Львів: НВФ «Українські технології, 2010. – 320 с.

2.   Крейнер С. Ключевые идеи менеджмента: Пер. с англ / С. Крейнер. – М.: ИНФРА-М, 2009.

3.    La Mondialisation de l'économie /Jacques Adda. - Paris : La Découverte, 2004. – 2 vol. ; 19 cm. 

4.   Friedman Th. Understanding Globalization. The lexus and the Olive Tree. — N. Y.: «Farrar, Straus & Giroux», 1999, 512 p.

5.   Бенсалах-Алауи А. Всесвітня продовольча безпека / А. Бенсалах-Алауи. – Париж,1989. – С. 73-75.

6.   Здрилюк І.С. Вплив транснаціональних корпорацій на світовий економічний розвиток [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.rusnauka.com/17_AND_2010/Economics/67611.doc.htm

7.   Флейчук М.І. Легалізація економіки та протидія корупції у системі економічної безпеки: теоретичні основи та стратегічні пріоритети в умовах глобалізації / М.І. Флейчук. – Львів: Ахілл, 2008. – 660 с.

8.   Терехов Є.М. Вплив транснаціональних корпорацій на розвиток національних економічних систем / Є.М.Терехов, О.В.Прокопенко // Вісник Сумського державного університету. Серія Економіка.- 2010.- №1.- С.103 – 113.