К.е.н, доц. Литовченко О.Ю., магістрант Самойлов Б.М.

.

 

Харківський національний економічний університет, Україна

 

Теоретико-методичне підґрунтя до управління фінансовою безпекою банку

 

Постановка проблеми. Причинами поточної глобальної економічної кризи та центром цих подій є світова фінансова система. Тому на сьогодні особливої важливості набуває питання забезпечення фінансової безпеки як на рівні держави, так і на рівні банків.

Безпека банків є невід’ємною складовою національної фінансової безпеки. При цьому банківська система є найважливішою складовою фінансово-кредитної системи держави. Ефективність діяльності банківських установ у ринковій економіці значною мірою обумовлюється станом його фінансів, що потребує розгляду проблем забезпечення їх фінансової безпеки.

Фінансова безпека окремого банку тісно пов’язана з безпекою банківської системи в цілому. Вони впливають одна на одну. З одного боку, проблеми, що виникли в одному банку, здатні викликати “ефект доміно” і призвести до системної банківської кризи. Пояснюється це природою банківської діяльності, адже банки працюють переважно з чужими грошима на відміну, наприклад, від промислових підприємств. Саме тому будь-яка недовіра з боку населення до окремого банку, особливо великого, може зумовити масовий відтік депозитів з банківської системи. З іншого боку, структурні проблеми банківського сектора підривають довіру до будь-якого окремого банку. Все це пояснює ту важливу роль, яку відіграє забезпечення фінансової безпеки банків, що вимагає підвищеної уваги до управління нею.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Поняття «управління фінансовою безпекою банку» — відносно нове, а формування теоретико-методологічного апарату її забезпечення знаходиться в стадії становлення. Проблеми забезпечення фінансової безпеки на рівні держави, підприємств і банків були предметом зацікавленості багатьох вчених, таких як С.І. Адаменко, І.А. Бланк, О.Д. Василик, К.С. Горячева, А.О. Епіфанов, М.І. Зубок, С.М. Ілляшенко, О.А. Криклій, Л.О. Лігоненко, В.П. Москаленко, О.О. Терещенко, С.Я. Салига, І.В. Сало, Е.А. Уткін, О.Й. Шевцова та багато інших.

Що стосується управління фінансовою безпекою банку, то серед праць,  присвячених даному аспекту, слід виділити дослідження таких вчених, як О.І. Барановський  [1], Ю.Н. Юденков [2], А. Брединский  [3], С. Алаухов  [4],  Е.А. Тарханов  [5],  Л. Примостка [6] та ін.

Науковці, які досліджують проблеми управління фінансовою безпекою банку, акцентують увагу на те, що дана проблема передбачає два напрямки досліджень. З одного боку, необхідно працювати над забезпеченням фінансової безпеки банківської системи в цілому, а з іншого – потрібно також досліджувати питання забезпечення фінансової безпеки окремої банківської установи.

І.О. Барановський вважає, що фінансову безпеку банківської системи в цілому та її окремих складових слід розглядати в двох аспектах. По-перше, з точки зору фінансових наслідків її (їх) діяльності для країни в цілому та окремих клієнтів і контрагентів. Подруге, з точки зору недопущення та відвернення явних і потенційних загроз фінансовому стану усієї банківської системи країни, НБУ та вітчизняним комерційним банкам.

Найчастіше в економічній літературі фінансова безпека банку досліджується як складова економічної безпеки банку, зокрема, таким чином її розглядають такі вітчизняні та зарубіжні економісти, як М.М. Єрмошенко, Д.А. Артеменко, П.І. Мунтіян, Є.О. Олейніков та ін. Однак, фінансова безпека має і самостійне значення. Під процесом забезпечення фінансової безпеки банку слід розуміти сукупність заходів, які спрямовані на мінімізацію збитків від негативних факторів впливу за різними напрямами операційної діяльності. Разом з тим, важливим елементом фінансової діяльності банку є управління нею, яке здійснюють відповідні керівні та дорадчі органи, виступаючи у свою чергу суб’єктом фінансової безпеки.

Мета статті. Відсутність однозначного визначення сутності фінансової безпеки банку в цілому і управління фінансовою безпекою банку, зокрема, вимагає подальших досліджень у цьому напрямку. Особливої уваги потребує визначення теоретико-методологічної бази щодо управління фінансовою безпекою банку.

Виклад та обґрунтування отриманих наукових результатів. Потреба в управлінні будь-якою системою виникає у зв’язку з необхідністю впорядкування дій зовнішнього та внутрішнього характеру, які виникають внаслідок різного роду чинників. Ці чинники можуть мати позитивний,  негативний або нейтральний характер. Відповідно до виду чинників виникає необхідність у різних видах управління.

Управління фінансовою безпекою органічно входить в загальну систему управління безпекою банку, являючи найважливішу його функціональну підсистему, яка забезпечує реалізацію управлінських рішень переважно в фінансовій сфері його діяльності. Саме їх рішеннями і реалізуються засади фінансової безпеки в різних умовах банківської діяльності [7].

Місце фінансової безпеки в системі загальної безпеки банку показано на рис. 1.

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Місце управління фінансовою безпекою в загальній системі управління банківською установою

 

Слід зазначити, що дефініції «управління фінансовою безпекою банку» в сучасній літературі приділено недостатньо уваги, але її можна сформулювати, поєднуючи сутнісні ознаки понять «управління», та «фінансова безпека банку».

Так, управління — це діяльність, пов'язана з впливом керуючого суб'єкта на керований об'єкт з метою досягнення певних результатів. В широкому розумінні воно являє собою особливий вид діяльності, який здатний перетворити неорганізований натовп в ефективну цілеспрямовану і продуктивну групу. Здійснити це можна лише через процес планування, організації, мотивації та контролю спільних дій.

Безпека банку, перш за все,  виступає якісною його характеристикою і характеризує його стан як такий, за якого відсутні небезпеки. В той же час, безпека як саме поняття існує лише у зв’язку з певним його проявом, сферою інтересів, діяльністю і т. д. Основні дефініції, що є теоретичним підґрунтям до визначення сутності фінансової безпеки банку представлено у таблиці 1.

Таблиця 1.

Теоретичне підґрунтя визначення сутності фінансової безпеки банку

Джерело

Визначення  терміну

1

2

І.О. Барановський

 

фінансова безпека комерційного банку — це: сукупність умов, за яких потенційно небезпечні для фінансового стану комерційного банку дії чи обставини попереджені чи зведені до такого рівня, за якого вони не здатні завдати шкоди встановленому порядку функціонування банку, збереженню й відтворенню його майна та інфраструктури і перешкодити досягненням банком статутних цілей; стан захищеності фінансових інтересів комерційного банку, його фінансової стійкості, а також середовища, в якому він функціонує [8]

Д.А. Артеменко

 

під фінансовою складовою економічної безпеки банківської діяльності слід розуміти комплекс заходів по досягненню максимально можливої платоспроможності та стійкості комерційного банку, ліквідності його балансу, ефективної структури капіталу й найприбутковіших напрямів його вкладень, що одержується шляхом чіткого стратегічного та тактичного планування, аналізу та запобігання загрозам фінансового характеру[9]

Є.О. Олейніков

фінансова складова економічної безпеки банку визначається як стан найефективнішого використання корпоративних ресурсів банку, який відображається через найкращі значення фінансових показників прибутковості та рентабельності, якості управління та використання основних та оборотних коштів банку, структури його капіталу, норми дивідендних виплат по цінним паперам банку, а також курсовій вартості його цінних паперів як синтетичного індикатора поточного фінансового стану банку і перспектив його технологічного та фінансового розвитку [10]

Н.В. Зачосова

фінансова безпека банку – це такий його фінансовий стан, який характеризується збалансованістю системи фінансових показників, стійкістю до внутрішніх і зовнішніх загроз, що дозволяє своєчасно та в повному обсязі виконувати взяті на себе зобов’язання, а також забезпечує ефективний розвиток банку в поточному та наступних періодах [11]

О.І. Хитрін

 

визначає фінансову безпеку банку як динамічний стан, при якому банк: юридично і технічно здатний виконувати та реально виконує властиві йому функції; забезпечує стійкий захист життєво важливих соціально-економічних інтересів громадян, господарюючих суб’єктів, суспільства та держави від негативного впливу внутрішніх і зовнішніх загроз; володіє потенціалом як для кількісного, так і для якісного зростання і має в своєму розпорядженні механізми для реалізації даного потенціалу [12]

 

Виходячи з наведених тлумачень, представлених в табл. 1, можна зробити висновок, що в економічній літературі під фінансовою безпекою банку розуміють такий фінансовий стан, який характеризується:

по-перше, збалансованістю і якістю сукупності фінансових інструментів, технологій і послуг, котрі використовуються банком,

по-друге, стійкістю до внутрішніх і зовнішніх загроз,

по-третє, здатністю фінансової системи банку забезпечувати реалізацію його фінансових інтересів, місії і завдань достатніми обсягами фінансових ресурсів,

по-четверте, забезпеченням розвитку своєї фінансової системи.

Поняття «фінансова безпека банку» характеризує якість його фінансового стану з позиції небезпеки та загрози. У такому випадку основною якісною характеристикою фінансового стану банку буде виступати його фінансова стійкість, як здатність банку зберігати свої фінансові показники в умовах негативного впливу різноманітних факторів ринкової ситуації та фінансова незалежність — здатність банку виконувати свої фінансові зобов’язання за рахунок власних фінансових ресурсів. Таким чином, можна говорити, що фінансова безпека банку є якісною характеристикою його фінансового стану. Такий підхід узагальнює позиції провідних учених щодо розуміння фінансової безпеки банку та наповнює його особливим змістом, що характеризує це поняття як наукову категорію.

Основна мета забезпечення фінансової безпеки банку полягає в стійкому і ефективному функціонуванні, створенні необхідного потенціалу розвитку і майбутнього зростання.  Відповідно, узагальнення різних підходів до сутності поняття «фінансова безпека банку» дозволило визначити його як стан банківської установи, що характеризується збалансованістю і стійкістю до впливу зовнішніх і внутрішніх загроз, його здатністю досягати поставлених цілей і генерувати фінансові ресурси в достатньому обсязі для забезпечення поточної діяльності та стійкого розвитку.

Найважливішим напрямом формування системи фінансової безпеки банку є розробка ефективного механізму фінансової безпеки, дія якого обумовлена впливом зовнішнього середовища, яка в ринковій економіці постійно змінюється, ніколи не залишаючись стабільною або незмінною. При цьому, першочергового значення набуває задача створення в кожному окремому банку системи ризик-менеджменту і прогнозування фінансового стану з точки зору виконання своїх функцій, вжиття ефективних заходів захисту від впливу різних зовнішніх і внутрішніх факторів.

Висновки. Отже, управління фінансовою безпекою банку – це є особливий вид активізації фінансового менеджменту кредитної установи, спрямований на забезпечення найвищих результатів фінансової діяльності останнього та мінімізації впливу загроз в процесі досягнення фінансових інтересів як в короткостроковому, так й у довгостроковому періоді.

 

Список використаних джерел

 

1. Барановський О.І. Банківська безпека: проблема виміру / О.І. Барановський // Економіка і прогнозування. – 2006. – №1. – С. 7–25.

2. Юденков Ю.Н. Регулирование параметров учёта и контроля в кредитних организациях / Ю.Н.Юденков // Экономика и математические методы. – 2008. – №1. – С. 83–90.

3. Концепция безопасности коммерческого банка  [Електронний ресурс] / А. Брединский. – Режим доступа: http://www.bre.ru/security/7576.html

4.  Концепция безопасности и принципы создания систем физической защиты важних промышленных объектов [Електронний ресурс] / С. Алаухов, В. Коцеруба. – Режим доступа: http://www.bre.ru/security/11576.html

5. Тарханова Е.А. Устойчивость коммерческих банков / Е.А. Тарханова – Тюмень: Вектор Бук, 2003. –  186 с.

6. Примостка Л. Управління активами і пасивами комерційного банку / Л. Примостка // Вісник НБУ. – 2001. – №2. – С. 39–43.

7. Корнієнко Ю. В. Фінансова безпека банків як об’єкт наукового доcлідження / Ю. В. Корнієнко // Фінанси, облік і аудит [Електронний ресурс] : зб. наук. праць / М-во освіти і науки, молоді та спорту України, ДВНЗ "Київ. нац. екон. ун-т ім. В. Гетьмана" ; відп. ред. А. М. Мороз. – К.: КНЕУ, 2011. – Вип. 17. – С. 108–114.

8. Барановський, О. І. Фінансова безпека [Текст] / О. І. Барановський ;Ін-т екон. прогнозування. – К. : Фенікс, 1999. – 338 с.

9. Артеменко Д. А. Механизм обеспечения финансовой безопасности банковской деятельности / Автореф. дис. канд. экон. наук. — Ростов-на-Дону, 1999.

10. Основы экономической безопасности (Государство, регион,предприятие, личность) / Под ред. Е. А. Олейникова. — К.: Молодь,2001. — 680 с.

11. Зачосова Н.В. Особливості забезпечення фінансової безпеки комерційних банків в Україні / Н.В. Зачосова // Науковий вісник: Фінанси, банки, інвестиції - 2011 - №4.- с. 74-78.

12. Хитрін О. І. Фінансова безпека комерційних банків // Фінанси України. — 2004. — № 11. — С. 118—124.