Економічні науки/2.Зовнішньоекономічна діяльність

 

Поляруш М.М.

Науковий  керівник Тарасова І.І.

Вінницький торговельно-економічний інститут,Україна

Аналіз та оцінка стану авіаційних перевезень в Україні, їх перспективи розвитку

Постановка проблеми. Транспорт виступає однією з найважливіших складових економічної системи будь-якої країни, безперебійна робота якого становить передумови становлення і розвитку ринкових відносин. Ринок авіаперевезень має найшвидші з-поміж всіх видів транспорту темпи зростання. Це зумовлено підвищенням мобільності населення, розвитком національного та міжнародного туризму, зростанням ділової активності підприємств. В таких умовах актуалізується проблема оцінки стану та перспектив розвитку перевезень, які стають лідерами на ринку.

Актуальність проблеми. Актуальною проблемою, що постає перед авіаційним комплексом України є обґрунтування шляхів виходу з кризи та завоювання міцних конкурентоспроможних позицій на міжнародному ринку. Потребує вирішення завдання задоволення потреб суб’єктів господарювання та населення в авіаційних перевезеннях як на території України, так і поза її межами.

Об'єктом дослідження є  стан авіаційних перевезень в Україні.

Метою даної статті  є дослідження стану та розвитку авіаційних перевезень в Україні.

Основними завданнями дослідження є аналіз стану авіаційних перевезень в Україні, а також визначення перспектив розвитку авіаційних перевезень в Україні.

Проблемам міжнародних перевезень в сучасній економічній теорії приділяється досить багато уваги, в тому числі питанню розвитку авіаційних перевезень в Україні. Дослідженням проблеми функціонування та розвитку авіаційного комплексу як одного з провідних секторів економіки України займаються такі науковці, як В.Горбулін, Ю. Кулаєв , І.Соколи, М. Григорак , М.Новикова, Ю.Є.Пащенко, В.Г.Герасименко, А.В.Замкова, М.П.Мальська та інші.

Авіаційний транспорт є одним із наймолодших видів сполучення. Його перевагами є швидкість доставки, висока надійність, найкраще збереження вантажу , можливість доставки вантажів у важкодоступні райони, найбільш короткі маршрути перевезень. Авіатранспортом здійснюють переважну більшість трансконтинентальних пасажироперевезень та перевезень товарів із невеликим строком зберігання на значні відстані. Недоліками авіаперевезень є: висока собівартість, найвищі тарифи серед інших видів транспорту, висока капіталомісткість, матеріалоємність і енергоємність перевезень, залежність від метеорологічних умов. 

 Найбільшими аеропортами в Україні є “Бориспіль” , “Сімферополь”,  “Донецьк”, “Дніпропетровськ”, “Одеса”, “Харків”, “Львів” та інші. Повітряними воротами України, зокрема її столиці, є Бориспільський аеропорт. Міжнародні повітряні лінії сполучають Україну з країнами Європи, Америки, Азії та Африки.

За статистичними даними Департаменту фінансів та економіки Державіаслужби України комерційні перевезення пасажирів, вантажів та пошти упродовж 2011 року здійснювали 36 вітчизняних авіакомпаній, виконано 105,3 тис.комерційних рейсів (темп зростання - 106,5 відс.). Послугами українських авіакомпаній скористалось 7,5 млн.пасажирів, це майже на 23 відсотка більше показника 2010 року. Кількість перевезеного вітчизняними авіакомпаніями вантажу та пошти у звітному році склала 92,1 тис.тонн, що на 4,8 відсотка більше, ніж за попередній 2010 рік [6].

Слід відмітити, що в останні роки (2000- 2011) ринок авіаційних пасажирських перевезень розвивався досить динамічно (за винятком 2009 року). Поступово в цілому за 11 років обсяги пасажирських перевезень українських авіакомпаній зросли майже в 6 разів (по відношенню до 2000 року). Суттєвими факторами, які позитивно впливають на показники діяльності вітчизняних авіапідприємств, є подальше розширення маршрутної мережі та збільшення інтенсивності польотів на опанованих напрямках водночас з оновленням парку повітряних суден. Поряд з цим сьогодні значна увага приділяється заходам з підвищення безпеки польотів та покращення якості обслуговування. Неабиякою мірою зростанню обсягів сприяє також введення в експлуатацію в аеропортах напередодні Євро-2012 нових об'єктів і реконструкція існуючих, які оснащуються найсучаснішим устаткуванням, новітніми технологіями і системами.

Тривалий час співвідношення міжнародних та внутрішніх перевезень українських авіаперевізників складає приблизно 80-85% та 15-20% на користь міжнародних. У звітному 2011 році на міжнародних лініях перевезено 6,3 млн пас. (84 % загальних обсягів), у межах України -1,2 млн. пас.(16 %), темп зростання склав відповідно 23 та 22,3  відсотка.

Значне зростання у 2011 році обсягів перевезень пасажирів авіаційним транспортом України забезпечено за рахунок розвитку міжнародних і внутрішніх регулярних перевезень. За підсумками року середній процент комерційного завантаження міжнародних регулярних рейсів виріс на 2,9 процентних пункта порівняно з 2010 роком та склав 53,9 відсотка, внутрішніх – на 2,3 процентних пункта та склав 52,7 відсотка [5].

В секторі міжнародних регулярних пасажирських перевезень українськими авіакомпаніями досягнуто зростання обсягів майже на 42 відсотка, за звітний рік перевезено 4,3 млн.пасажирів. Майже 90 відсотків цих перевезень здійснено провідними вітчизняними авіакомпаніями „Аеросвіт” та „Міжнародні авіалінії України”. Загалом у 2011 році регулярні польоти між Україною та країнами світу здійснювали 9 вітчизняних авіакомпаній (до 48 країн) та 56 іноземних (з 33 країн). Упродовж року українськими авіаперевізниками було розпочато виконання польотів на регулярній основі за 13 новими міжнародними маршрутами (з Борисполя до Кракова, Новосибірська, Самарканду, Актау, Штутгарту, Бишкеку, Хошиміну, з Києва (Жуляни) до іспанських Жирони та Валенсії, з Кривого Рогу до Москви, з Івано-Франківська до Баку, Неаполю та Риму), а також відновлено виконання 4-ох (з Борисполя до Краснодара, Самари, Костанаю та з Одеси до Єревану). Що стосується іноземних перевізників, у 2011 році регулярні польоти до нашої країни виконували 10 нових іноземних авіакомпаній - російські „Avianova”, „VIM Airlines”, „Kontinent” та „Air Bashkortostan”, таджицька авіакомпанія „Somon Air”, італійська „Wind Jet”, „Skywings Airlines” з Греції, „Cimber Sterling” з Данії, турецька „Onur Air”, а також „Flydubai” (ОАЕ). Слід зазначити, що у звітному 2011 році на міжнародних регулярних лініях між Україною та країнами світу вітчизняним авіакомпаніям вдалось перевезти більше пасажирів, ніж іноземним [6].

Значне пожвавлення протягом 2011 року спостерігалось також і на внутрішньому ринку регулярних авіаперевезень, вітчизняними авіакомпаніями перевезено 1,1 млн.пасажирів, темп зростання склав 124,8 відсотка. Пасажирські перевезення на регулярній основі між 13 українськими містами здійснювали 8 вітчизняних авіакомпаній, основні перевізники - авіакомпанії „Дніпроавіа”, „Аеросвіт” та „Міжнародні авіалінії України”. Слід зазначити, що в 2011 році виконання регулярних польотів в межах України розпочала українська авіакомпанія „Центр Ділової Авіації” та відновила виконання авіакомпанія „Південні авіалінії”.

Перевезення вантажів та пошти у 2011 році здійснювала 21 вітчизняна авіакомпанія, традиційно більшу частину перевезень складають перевезення вантажів чартерними рейсами в інших державах в рамках гуманітарних та миротворчих програм ООН, а також згідно контрактів та угод з іншими замовниками. Основними авіаційними вантажоперевізниками на сьогодні є АНТК “Антонов”, „Міжнародні авіалінії України”, “Аеросвіт”, „Урга”.

Комерційні рейси вітчизняних та іноземних авіакомпаній у 2011 році обслуговували 28 українських аеропортів та аеродромів, за підсумками року пасажиропотоки збільшились на 21,7 відсотка та досягли 12,5 млн.пас., поштовантажопотоки – на 11 відсотків та склали 47,2 тис.тонн. З них 8 млн.пасажирів та 37 тис.тонн вантажів та пошти обслуговано головним аеропортом країни Бориспіль (зростання показників відповідно на 20 відс. та 16 відс.). Мало місце значне зростання обсягів перевезень також в інших провідних українських аеропортах. Зменшення пасажиропотоків в аеропорту Львів пов’язане з реконструкцією штучної злітно-посадкової смуги [6].

На сьогоднішній день основними проблемами розвитку авіаційної галузі України являється зношеність основних фондів, дефіцит кваліфікованих кадрів , невідповідність технічних можливостей аеропортів сучасним міжнародним вимогам , відсутність державної підтримки створення нової техніки й впровадження сучасних технологій, відсутність державної програми підтримки розвитку   авіатранспортної та авіабудівної систем, втрати керованості інвестиційною на транспорті, жорстка податкова політика держави відносно авіаційної галузі, недостатній рівень правової бази сертифікації експлуатантів, невизначеність умов діяльності та підвищений економічний ризик управління авіакомпаній,   недостатня модернізація парку повітряних суден, велика кількість формальностей при міжнародних авіаперевезення ,   завантаженість аеропортів та повітряного простору та інші [1].

Для подолання існуючих проблем та формування конкурентних переваг, що сприятимуть зміцненню позицій на світовому ринку, збільшенню рентабельності, залученню інвестицій, розвитку технологічної бази для України пріоритетним є: створення міжнародних консорціумів за участю провідних транснаціональних корпорацій; організація спільних підприємств; довгострокова кооперація; транскордонні злиття і поглинання; державна підтримка аерокосмічної промисловості. Перспективою розвитку авіаційної галузі України є консолідація авіаційних підприємств в рамках потужних структур, що є характерним для авіакомплексів розвинутих країн.

Крім того, ефективним кроком є приватизація частини підприємств державного авіаційного комплексу з метою підвищення прибутковості та інвестиційно-інноваційної активності підприємств. Приватизація дозволяє подолати такі недоліки державного управління, як монополізм та відсутність конкурентних умов бізнесу, відсутність стимулів щодо отримання прибутку, обмеженість фінансування, нецільове використання коштів.

Ще одним пріоритетом розвитку має стати політика провідних українських авіакомпаній, спрямована на інтегрування внутрішніх та міжнародних авіарейсів. Вдале географічне розташування України і наявність міжнародних аеропортів дають можливість освоєння нової відкритої ніші ринку – ринку транзитних   пасажирів, що літають між Західною та Східною півкулями, а також з Європи з пересадкою в столиці України.

Практична реалізація вище викладених заходів дозволить забезпечити подальший прогресивний розвиток авіаційного комплексу України, налагодити тісні соціальні та економічні взаємозв’язки з іншими країнами, розширити потенційні ринки збуту української авіабудівної продукції, забезпечити участь вітчизняних підприємств у виконанні іноземних проектів та зайняти гідне місце у глобальному конкурентному середовищі авіатранспортних послуг.

Отже, на сьогоднішній день авіаційний комплекс України показує позитивні зрушення, а також  має значний потенціал подальшого розвитку, проте необхідно вирішити ряд проблем за допомогою реалізації  конкретних заходів, спрямованих на їх розв’язання.

 

Список використаних джерел

1.Висоцька І. І. Стан та перспективи розвитку пасажирських авіаційних перевезень на внутрішніх лініях України [Текст]/ І. І. Висоцька // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць. Вип. 192, т. ІІ. – Дніпропетровськ : ДНУ, 2004. – С. 569–575.

2.Григорак М.Ю. Глобальна логістика і перспективи розвитку повітряного транспорту/Ю . Григорак , О.Й. Косарев - // Проблеми підвищення ефективності інфраструктури: Зб.наук.праць . - Вип.10. – 2008.

3.Новикова М.В., Решетило О.С. Перспективи та пріоритети економічного розвитку авіаційної галузі України у контексті глобального конкурентного середовища // Матеріали III Міжнародної науково-практичної конференції «Проблеми економіки та управління на залізничному транспорті». – К., 2008. – С. 396-399.

4.Соколи І., Олейникова О. Цивільна авіація України: тенденції, перспективи, пріоритети // Економіст. – 2007. – № 5. – С. 28-30.

5.Підсумки роботи транспорту України. Розділ «Експрес-випуски» [Електронний ресурс]. – Режим доступу до ресурсу: http://ukrstat.gov.ua/. – Назва з екрану.

6.Підсумки діяльності авіаційної галузі України. Розділ “Новини” / [Електронний ресурс]. – Режим доступу до ресурсу: http://avia.gov.ua/. – Назва з екрану.