Череп А.В.,  д.е.н., професор, Урусов А.А.,

Запорізький національний університет,

м. Запоріжжя

 

розвиток страхового ринку України

 

Становлення України як самостійної, незалежної і демократичної держави не могло не обумовити створення і розвиток страхового ринку.  Процес демонополізації економіки,  який охопив усі галузі народного господарства, одразу ж позначився і на такій сфері суспільних правових відносин , як страхування.  Усунення монополії держави при вирішенні юридичних,  економічних питань страхової справи та поява недержавних страхових компаній створили передумови формування страхового ринку України на ринкових засадах. 

За роки незалежності в Україні в основному створено законодавчу та нормативну базу страхування. Це дало можливість розбудувати страховий ринок на засадах конкуренції, що сприяє підвищенню якості надання страхових послуг.

Ринок страхових послуг є одним з необхідних елементів ринкової інфраструктури які тісно пов'язані з ринком засобів виробництва, споживчих товарів,  ринком капіталу і цінних паперів, праці і робочої сили. У країнах розвиненої економіки страхова справа має найширший розмах і забезпечує підприємцям надійну охорону їхніх інтересів від несприятливих наслідків різного роду техногенних аварій,  фінансових ризиків,  криміногенних факторів,  стихійних і інших лих.  В умовах панування державної форми власності й адміністративно-командної системи управління в нашій країні потенціал інституту страхування не міг бути розкритий повною мірою, сфера його застосування була дуже обмежена. Страхової справи в її справжньому значенні не було і не могло бути, оскільки не було основи – приватного підприємництва і самостійності суб'єктів,  що господарюють.  Страховий ринок –  це сфера економічних відносин,  у процесі яких формуються попит і пропозиція на страхові послуги та здійснюється акт їх купівлі-продажу [2, с.76].

Головною функцією страхового ринку є акумуляція та розподіл страхового фонду з метою страхового захисту суспільства. 

Страхова галузь розвинених країн забезпечує дієву систему захисту майнових прав та інтересів усіх громадян і підприємств,  підтримання соціальної стабільності суспільства, економічної безпеки держави, а також є важливим фінансовим інструментом регулювання національної економіки й потужним джерелом акумулювання коштів для їх подальшого довготермінового інвестування в народне господарство.

На сьогодні страховий ринок України демонструє значний розвиток і піднесення,  що супроводжується зростанням кількості страхових компаній,  розширенням напрямків страхової діяльності, збільшенням обсягів страхових операцій [1].

Проте, вітчизняний страховий ринок також має ряд недоліків:

- недосконалість нормативно-правової бази у сфері страхових послуг;

-  недостатність фінансових ресурсів для забезпечення довгострокових зобов'язань з приводу страхування життя;

- відсутність обов'язкового медичного страхування за участю страховиків;

-  чисельна кількість випадків шахраювання з боку страхових компаній,  а також їхніх спроб ухилення від податків;

-  недостатня прозорість фінансової звітності страхового сектора та відсутність якісної стратегічної інформації.

Загрозами  для страхового ринку як складової фінансової безпеки держави в умовах фінансової глобалізації є: низький рівень капіталізації вітчизняних страхових компаній, що об’єктивно компенсується значними обсягами перестрахування ними ризиків у зарубіжних страховиків, унаслідок чого спостерігається високий ступінь залежності вітчизняного страхового ринку від кон’юнктури та спекулятивних очікувань іноземних компаній.

Слід ураховувати наявність небезпеки того, що багато західних страховиків можуть виявитися непідготовленими до реалій українського бізнесу, пропонуючи страхові програми, адаптовані до європейського ринку (який більш стабільний ніж наш і відповідно, має менші тарифи на послуги), не усвідомлюючи реальних масштабів ризиків українського ринку, а усвідомивши їх, залишатимуть ринок, тим самим завдаючи йому значної шкоди[3].

На нашу думку для прискорення темпів розвитку страхового ринку України необхідно:

- страховикам необхідно активніше співпрацювати з НБУ;

-  надати страховим компаніям доступ до коштів резервів,  що знаходяться на депозитах в банках;

- проводити валютні аукціони для потреб страхувальників;

- вдосконалити механізм управління ризиками;

- запровадити медичне страхування;

- змінити та доповнити нормативно-правову базу різних видів страхування;

- сприяти підвищенню страхової культури населення і його довіри до страхових компаній.

Здійснивши реалізацію перерахованих вище рекомендацій, можна зберегти і зміцнити, можливо в середньо- чи довгостроковій перспективі,  фінансовий потенціал страхового ринку України,  що створить сприятливі умови для активнішої інвестиційної діяльності вітчизняних страхових компаній у період посткризового відновлення економіки.

 

Література :

1. Мухіна О. В. Страховий ринок України: стан та проблеми розвитку / О. В. Антонюк // Інвестиції: практика та досвід. – №3. – 2010. – С. 50-52.

2.  Осадець С. С.  Страхування:  Підручник / Осадець С. С. –  К.:  КНЕУ, 2002. – 599с.

3. Cтраховий ринок: закономірності становлення та розвитку в умовах глобалізації [Текст] : монографія / Л. В. Нечипорук. — Х. : Право, 2010. — 280 с.