Огер Ірина Олегівна, доц. Татаренко Владислав Олексійович

Донбаський державний технічний університет

 

ДЖЕРЕЛА ФОРМУВАННЯ ФІНАНСОВИХ РЕСУРСІВ  КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА

 

Не зважаючи на досить широке використання терміну «фінансові ресурси» в законодавчих та нормативних актах України, офіційне його тлумачення відсутнє. Проаналізувавши значну кількість сучасної наукової та навчальної літератури зазначаю, що донині не існує однозначного визначення терміну «фінансові ресурси». Деякі науковці та дослідники ототожнюють фінансові ресурси з грошовими коштами, грошовими потоками, капіталом підприємства, інші – розмежовують ці поняття, а ще інші визначають один термін через інший.

Практичне значення фінансових ресурсів для суб’єктів господарювання можливо виявити через встановлення джерел їх формування та основних напрямків використання.

Утворення власного фінансового капіталу може відбуватися за рахунок зовнішніх і внутрішніх джерел власних коштів. До зовнішніх джерел належать кошти, що формуються за рахунок особистих внесків і за рахунок можливостей фінансового ринку. Це кошти засновників, що вкладаються у статутний капітал, кошти, що надходять за рахунок випуску акцій і пайові внески учасників. Також до зовнішніх джерел належать кошти, що формуються у порядку розподілу та перерозподілу фінансових ресурсів у масштабах економічної системи держави - це страхові відшкодування, фінансові ресурси державного і місцевих бюджетів, що використовуються на безповоротній основі та інша безплатна фінансова допомога.

До внутрішніх джерел відносяться фінансові ресурси, які формуються в процесі виробничо-фінансової діяльності підприємства - це прибуток та амортизаційні відрахування.

Під фінансовими ресурсами комунального підприємства слід розуміти сукупність грошових коштів, резервів і надходжень цільового призначення, що є в розпорядженні підприємства, які закріпленні за ним на правах оперативного управління або повного господарського відання і використовуються на власні статутні потреби.

Основним джерелом формування фінансових ресурсів комунального підприємства є власні та залучені кошти. До власних коштів належать статутний фонд, амортизаційні відрахування, валовий дохід і прибуток. До залучених — бюджетні асигнування, кредити банків.

Первинне формування цих ресурсів проводиться в період створення підприємства шляхом формування статутного фонду, що складається з основних засобів і оборотних коштів. Статутний фонд комунального підприємства утворюється органом, до сфери управління якого воно належить, у період до його реєстрації як суб’єкта господарювання. Мінімальна величина статутного фонду такого підприємства встановлюється відповідною місцевою владою.

Виручка від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) є основним джерелом відшкодування коштів на виробництво і реалізацію продукції, утворення доходів та формування фінансових ресурсів. Від її величини залежить не тільки внутрішньовиробниче відшкодування витрат і формування прибутку, а й своєчасність та повнота податкових платежів, погашення банківських кредитів тощо, що в кінцевому підсумку позначається на фінансовому результаті діяльності підприємства.

Абсолютну ефективність діяльності комунального підприємства характеризує прибуток. В умовах ринкової економіки прибуток є важливим фактором стимулювання виробничої та комерційної діяльності підприємства й утворює фінансову основу для її розширення, задоволення матеріальних і соціальних потреб трудового колективу.

Прибуток підприємства комунальної форми власності є грошовим вираженням частини грошових надходжень, утворюваних підприємством. Він створюється в результаті як основної діяльності, так і інших видів господарської діяльності (виконання різних робіт і надання господарських послуг), проте значну частку в його обсязі займає прибуток від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг).

Для комунального підприємства виробнича собівартість робіт (послуг) — це виражені в грошовій формі поточні витрати підприємства на їх виробництво (надання).

Для здійснення господарської діяльності комунальне підприємство має у своєму розпорядженні власні оборотні кошти, які поділяються на нормовані та ненормовані.

Одна з характерних статей оборотних коштів комунального підприємства— «Абоненти», яка формується за рахунок коштів, що надходять за надані послуги та реалізовану продукцію. До джерел формування оборотних коштів належать власні кошти підприємства, стійкі пасиви, асигнування з бюджету, короткотермінові позики банків.

Таким чином, можна зробити висновок, що головною метою функціонування фінансів є забезпечення комунального підприємства необхідними фінансовими ресурсами для зростання товарообігу. Кругообіг основних засобів повинен створити умови для розширеного відтворення основних фондів, а кругообіг оборотного капіталу повинен забезпечити підприємство відповідним рівнем прибутку. Фінансові ресурси виступають економічною основою діяльності підприємства, а отже на велику увагу заслуговують саме джерела їх формування.