Экономические науки/4.Инвестиционная деятельность и фондовые рынки

Іванова Г. М.

Науковий керівник: Семенов А. А.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

СУЧАСНИЙ СТАН ТА ШЛЯХИ ПОКРАЩЕННЯ МІЖНАРОДНОЇ ІНВЕСТИЦІЙНОЇ ПОЛІТИКИ В УКРАЇНІ

 

На сучасному етапі розвитку національної економіки, Україна стоїть перед об'єктивною необхідністю активізації інвестиційної діяльності, яка є визначальною ланкою в економічній політиці держави.  Оскільки від реалізації інвестиційної політики залежать  ефективність розвитку міжнародної економічної діяльності держави, швидкість виходу на позиції економічного зростання і в результаті цього можливості модернізації національної економіки в посткризовий період.

Значний вклад в розгляд і пошук основних механізмів активізації залучення і ефективного використання іноземних інвестицій в Україні зроблений в багатьох наукових працях вітчизняних вчених, зокрема в працях Ю.  М.  Пахомова, Г. Н. Климка, В. П. Нестеренко, В. С. Савчука, В. С. Марцина, Д. Г. Лукьяненко, Ю. В. Макогона, А. В. Мертенса і багатьох інших, однак проблеми покращення міжнародної інвестиційної політики потребують подальшого дослідження. Метою дослідження є аналіз сучасного стану міжнародної інвестиційної діяльності в Україні та пошук шляхів підвищення її ефективності.

Розвинені країни мають можливість залучати власні інвестиційні ресурси, а країни, що розвиваються, повинні активізувати процеси залучення інвестицій, перш за все, із зовнішніх джерел. Таким чином, для економіки України, іноземні інвестиції стають основною складовою джерел інвестиційного процесу.

Статистичний аналіз свідчить, що спостерігається  тенденція до збільшення  прямих іноземних  інвестицій  в Україну, так за останні п’ять років вони зросли  у 1,8рази, так з 29542 млн. дол. США на початку 2008 року до 49362,3 млн. дол. США на початку 2012 року і їх зважена сума має стабільну тенденцію до зростання [2].

Так, інвестиції поступили з 125 країн світу, найбільша частка інвестицій на 31 грудня 2011 року належить Кіпру – 12645,5 млн. дол. США (25,6%); Німеччині – 7386,4 млн. дол. США (15,0%) Нідерландам – 4822,8 млн. дол. США (9,8%); Російській Федерації – 3594,5 млн. дол. США (7,3%); Австрії – 3423,1 млн. дол. США (6,9%%) та Великої Британії – 2508,2 млн. дол. США (5,1%) [2]. Обсяги іноземних інвестицій (акціонерний капітал) в економіці України з країн ЄС складають 78,9% від загальної їх кількості.

Значні об'єми іноземних інвестицій зосереджені на підприємствах промисловості – 23,0% загального об'єму прямих інвестицій до України, в т.ч. що переробляє – 19,7%. Серед галузей переробної промисловості істотні об'єми інвестицій внесені до:

·       виробництво харчових продуктів, напоїв і тютюнових виробів;

·       металургійне виробництво і виробництво готових металевих виробів;

·       хімічну і нафтохімічну промисловість;

·       машинобудування.

 Інвестувати кошти слід насамперед у перспективні (високотехнологічні) види економічної діяльності, здатні створити значну масу доданої вартості завдяки використанню чинника знань. До перспективних інноваційно-інвестиційних напрямків розвитку економіки регіонів України відносяться використання космічних, авіаційних, інформаційних, нанотехнологій, розвиток нетрадиційних джерел отримання електроенергії, створення нових засобів транспорту, телекомунікацій та інше.

Так, інвестиційна привабливість регіонів характеризується дією сукупності чинників, але здебільшого інвестори надають перевагу промислового розвинутим регіонам з вигідним економічним положенням. Так, наприклад, Донбас має унікальні людські і природні ресурси, і на нього приходиться майже чверть промислового потенціалу України. І як результат в економіку області сьогодні активно інвестують 59 країн, обсяги іноземних інвестицій складають 2,3 млрд. доларів, більше 50%  від їх суми приходиться на промисловість [1, с.3].

Так, потенційно Україна є інвестиційно привабливою країною, однак для зростоння притоку іноземних інвестицій необхідно мінімізувати дію негативних та депресивних факторів, здійснювати заходи з лібералізації умов господарювання. Крім того, необхідна пряма підтримка державою рівня та інтенсивності інвестиційних процесів в економіці, пряма кредитна підтримка галузей і сфер економіки, структурна перебудова яких визнана в якості національних пріоритетів

Отже, останніми роками виявлена тенденція до посилення і агресивності конкуренції між країнами за залучення іноземних інвестицій, тому у таких умовах державі потрібно використовувати всі доступні можливості, різні способи залучення іноземних інвестицій. Вагоме місце серед них повинні займати податкові стимул-реакції, державні гарантії і двосторонні угоди країн – потенційних інвесторів. Одним з найважливіших завдань державної інвестиційної політики повинне стати застосування заходів з вдосконалення структури інвестицій, активізації їх спрямування в перспективні і проривні види економічної діяльності, поєднання інвестицій з інноваціями.

Список використаної літератури:

1.     Левыкина В. / «DISCOVER DONBASS»: с прицелом на бизнес мира // Вечерняя Макеевка. – 2011. – 6 декабря, №134(2537). – С. 3

2.     Статистична інформація щодо основних показників інвестиційно-інноваційної діяльності [Електронний ресурс]. – Режим доступу:  http://www.ukrstat.gov.ua