Экономические науки/ 5. Управление трудовыми ресурсами

 

Гудзикевич Г. О.

Донецький національний університет економіки та торгівлі імені Михайла Туган-Барановського, Україна

Значення фонду державного соціального страхування україни на випадок безробіття у сфері трудових відносин

 

Важливим здобутком нашої країни на етапі становлення ринкової економіки є створення системи соціального захисту населення від безробіття, що ґрунтується на принципах соціального страхування.

Актуальність теми обумовлена тим, що у сучасному суспільстві  Фонд соціального страхування на випадок безробіття має багато проблем, пов'язаних із рухом робочої сили.  Проблема безробіття залишається однією з гостро поставлених,  а відношення числа безробітних до чисельності робочої  сили постійно зростає, тим самим збільшуючи  напругу на  бюджет даного фонду.

Проблематика державного соціального страхування, а також проблеми зайнятості, безробіття, втрати працездатності, як соціальних явищ розглядалися в наукових працях Д. Богині, А.Вольської , В. Гейця, Т. Зайця, Н. Зеленко, В. Куценко, Е. Лібанової, В. Лагутіна, В. Новікова, Н. Орлової та інших.

Метою дослідження є вияв ролі Фонду державного соціального страхування україни на випадок безробіття у сфері трудових відносин

Впровадження з 2000 року загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття посилило активну політику зайнятості на ринку праці. Проте, зараз співвідношення попиту і пропозиції робочої сили чи робочих місць виявляється невідповідним: частина економічно активного населення виявляє попит на робочі місця, але не знаходить відповідної пропозиції; робочі місця, що характеризуються особливими вимогами до кваліфікації, економічного і соціального статусу власників робочої сили, залишаються незайнятими. Отже, звідси і постає проблема безробіття в Україні.

Згідно з даними Державної служби статистики спостерігається поступове скорочення чисельності постійного населення України,  за період 2004-2012 рр. ця різниця складає 5%. Також можна відмітити негативну тенденцію щодо  зменшення частки зайнятого населення за період 2004-2012рр. на 2%. При тому, що кількість безробітного населення в середньому за 2012 р. склала 1,8 млн. осіб проти 1,6 млн. осіб у 2005 році. Рівень безробіття у 2012 році склав 8,4%, що свідчить про зростання цього показника. Хоча порівняно з 2009 роком, коли країна знаходилась під впливом кризової економічної ситуації, рівень безробіття знизився, але нажаль  він не досяг показників 2007-2008 років (6,4%) [1].

Отже, перш за все, виникає напруга на бюджет Фонду державного соціального страхування країни на випадок безробіття, бо зростає кількість одержувачів  виплат у вигляді  соціальної допомоги, при тому, що кількість платників збору  зменшується. 

Для реалізації політики зайнятості населення і забезпечення громадянам відповідних гарантій на всій території України створена Державна служба зайнятості. Послуги, пов'язані із забезпеченням зайнятості населення, надаються державною службою безкоштовно. Її діяльність фінансується за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття  [3].

Згідно з інформацією, наданою  Державною службою зайнятості України, можна проаналізувати дані про чисельність незайнятого населення, які перебували на обліку в СЗ у період 2010-2011 роках. Кількість зареєстрованого на обліку в Службі занятості у 2011 році складала 1854981 осіб, що на 7571 людину більше  порівняно з попереднім періодом. При цьому кількість осіб, що отримали допомогу в свою чергу збільшилась у відношенні до зареєстрованих у 2011 р. Це свідчить про те, що сума видатків Фонду на виплату матеріального забезпечення та надання соціальних послуг у 2011 р зросла та спостерігається збільшення витрат на утримання та забезпечення діяльності виконавчої дирекції Фонду та її робочих органів, управління Фондом, розвиток його матеріальної та інформаційної бази, а також витрат на створення нових робочих місць для працівників вугільної промисловості, вивільнених у зв'язку із закриттям шахт. [2].

Одним із негативних моментів у формуванні дохідної частини бюджету ФССБ є заборгованість із заробітної плати, яка, за даними Держкомстату, протягом 2012 р., у порівнянні з 2011 р. зросла 80,9 млн грн. до  99,6 млн грн.  Це свідчить про зменшення надходжень до бюджету Фонду, що є негативним результатом, оскільки менша  сума коштів може бути виділеною на потреби безробітних. Отже за прогнозами Міністра праці та соціальної політики України Л. Денісової на початку 2012 р. Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття загрожує значний дефіцит, для покриття якого необхідно підвищити розмір внесків до Фонду щонайменше на 0,4% [4].

Отже, підводячи підсумки, можна сказати, що головним завданням державної політики зайнятості кожної країни є скорочення безробіття. Державна служба зайнятості в цих умовах проводить активну політику на ринку праці та працює в режимі оперативного реагування.  

 

Література:

 

1. Офіційний сайт Державного комітету статистики. Електронний ресурс: http://www.ukrstat.gov.ua

2. Офіційний сайт Державної служби занятості України. Електронний ресурс: http://www.dcz.gov.ua

3. Вольська А.О. Щодо соціального страхування на випадок безробіття / Економічні науки // Серія «Облік і фінанси». – Випуск 8 (29). – Ч. 2. – 2011.

4. Доповідь Міністра праці та соціальної політики України Л. Денісової на Національній тристоронній соціально-економічній раді при Президентові України // Міністерство праці та соціальної політики України / 13.11.2008. Електронний ресурс: http://www.mlsp.gov.ua