Экономические науки/10. Экономика предприятия.

К.е.н., доц.. Гринкевич С.С.

Аспірант, Гураль Н.Р.

Львівська Комерційна Академія, Україна

Оцінка соціально-економічних умов формування трудового потенціалу торговельного сектору економіки України.

 

Торговельна галузь України має повне право вважатись однією із провідних видів економічної діяльності, що постійно розвивається і набуває все глобальніших масштабів, адже стабільний розвиток підприємств різних галузей значною мірою залежить від якості й успішної реалізації продукції, платоспроможності регіональної торговельної мережі. 

За даними Інституту демографії та соціальних досліджень НАНУ,  у 2011 р. серед зайнятих у віці 15-70 років кожен 6-й працював у торгіві.   Заввідділу економіки праці ІДСД НАНУ Л. Лісогор додає: в останні роки тенденція до зростання частки зайнятих у сфері обслуговування (торгівлі) відновилася, це загальносвітова тенденція, що відображає поступальний перехід до постіндустріальних та інноваційних шляхів розвитку економіки. Але треба зауважити, що зайнятість в українській торгівлі складно назвати інноваційною, тому що в основному це дрібнооптова торгівля з невисокою доданою вартістю [1].

В сучасних умовах діяльності вітчизняних торговельних підприємств, важливим завданням є визначення факторів, що впливають на формування трудового потенціалу галузі. Великою мірою його величина залежить в основному від  демографічної ситуації на ринку праці, від стану самого ринку праці та рівня життя населення, оскільки саме демографічні показники впливають на кількісний склад трудового потенціалу. Одним із таких показників є чисельність населення (рис.1).

Рис.1 Динаміка чисельності постійного населення України за період 2000-2011 рр.[]

 

Протягом досліджуваного періоду спостерігається постійна тенденція до зменшення чисельності постійного населення України. Однак, за останніми даними Державного комітету статистики України станом на 1 лютого 2012 р. чисельність постійного населення становила 45617,5 тис. осіб, що на 19,3 тис. осіб більше ніж попереднього року. При позитивній динаміці у майбутньому та підвищенні рівня народжуваності, даний показник може стати вагомим фактором збільшення трудового потенціалу країни і торговельної галузі зокрема. Окрім того, збільшення чисельності населення та підвищення народжуваності ( у січні 2012 року кількість народжених порівняно із аналогічним періодом попереднього року зросла лише на 0,2 тис. осіб) у свою чергу запобігло б  високому рівню старіння населення України, та високому рівню демографічного навантаження, пік якого очікується у середині ХХІ ст., особливо враховуючи зміну пенсійного віку.

Однак, слід зауважити, що навіть за умови збільшення народжуваності до найвищого в сучасній Європі рівня (2 дитини на жінку) і зменшення смертності до найнижчого у світі рівня (середня очікувана тривалість життя – 80 років) протягом найближчого десятиліття чисельність населення України неухильно скорочуватиметься. За оптимістичним варіантом прогнозу, до 2026 р. загальна чисельність скоротиться до 43,3 млн. осіб, а за песимістичним – до 40,4 млн. осіб [2].

Трудовий потенціал країни, і як наслідок трудовий потенціал кожного підприємства формує економічно активне населення. Кількість економічно активного населення України віком 15-70 років в І кварталі 2012 р. склала 21 млн. 885,3 тис. осіб. По відношенню до аналогічного періоду 2011 р., ця кількість зменшилась на 0,67% (на І квартал 2011 р. кількість економічно активного населення України складала 22 млн 33,1 тис. осіб). За даними Постанови КМУ від 15 жовтня 2012 р. «Про затвердження Програми сприяння зайнятості населення та стимулювання створення нових робочих місць на період до 2017 року», чисельність зайнятих економічною діяльністю осіб віком 15-70 років зростатиме (рис.2), тим самим збільшуючи трудовий потенціал досліджуваної галузі.

Рис.2. Чисельність зайнятих економічною діяльністю віком 15-70 років [4]

 

Важливим показником, що впливає на формування та використання трудового потенціалу є офіційний рівень безробіття.

До настання економічної кризи, ринок праці в Україні мав досить позитивну динаміку розвитку, але в наслідок кризових явищ ситуація у 2009 році змінилась. Стабілізаційні процеси, що відбувалися в національній економіці, створили умови для поступового поліпшення ситуації на ринку праці. У 2011 році чисельність безробітних, визначена за методологією Міжнародної організації праці, зменшилася на 52,9 тис. осіб і становила у середньому на рік 1,7 млн. осіб, рівень безробіття - 7,9 відсотка (у 2010 році - 8,1 відсотка) [3]. Рівень безробіття населення працездатного віку (за методологією МОП) в середньому за І квартал 2012р. становив 9,1% економічно активного населення відповідного віку Рівень зареєстрованого безробіття, розрахований по відношенню до населення працездатного віку, на 1 червня 2012р. становив 1,7% [4].

У результаті виконання Програми та реалізації послідовної державної економічної і соціальної політики очікується, що в 2017 році рівень безробіття осіб цієї вікової групи знизиться до 6,3 відсотка (рис.3).

Рис.3. Рівень безробіття осіб 15-70 років [3]

Отже, дослідження загальних умов  та особливостей формування трудового потенціалу торгових підприємств  України свідчить про затяжну демографічну кризу, несприятливі соціально-економічні умови та недосконалість національної системи збереження трудового потенціалу. Умови для формування трудового потенціалу торгових підприємств є незадовільними, і це обов’язково знайде своє відображення на ефективності його використання та розвитку. Однак, рішення даної проблеми можливе за умови вдосконалення соціально-економічної та демографічної політики держави.

Литература:

1. Андрій Боярунець. Зайнята Україна: Хто у роботі найпотрібніший? «ForUm» http://ua.for-ua.com

2. Качан Є.П., Шушпанов Д.Г. Управління трудовими ресурсами: Навч. посібник. / Є.П. Качан, Д.Г. Шушпанов. – К.: Видав. дім «Юридична книга», 2003. – 258 с.

3. Програми сприяння зайнятості населення та стимулювання створення нових робочих місць на період до 2017 року. Постанова Кабінету Міністрів України від 15 жовтня 2012 р. № 1008. Київ. http://zakon3.rada.gov.ua

4. Державна служба статистики України. Офіційний сайт. http://zakon3.rada.gov.ua