К.е.н., доцент Бабчинська О.І., Пасічник В.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ,Україна

Основи кадрового менеджменту та ефективність його функціонування

 

Необхідність виникнення кадрового менеджменту обумовлена обмеженістю, що має місце при розгляді категорії «управління правління персоналом»: в межах управління персоналом працівник розглядається як власник людського, інтелектуального і соціального капіталу, що володіє професіонально-кваліфікаційного характеристиками, що забезпечують його персональну ефективність і конкурентоспроможність [1].

Проблемним аспектом діяльності будь-якого підприємства є його персонал. Це пов’язано з тим, що поряд з матеріальними, фінансовими та інформаційними ресурсами людські є найважливішими компонентами підприємства. На відміну від інших ресурсів, чим більше люди залучені до професійної діяльності, тим більше в них накопичується життєвого і професійного досвіду, тим менше часу їм потрібно для якісного вирішення професійних завдань. Тому кадровий менеджмент у такій ситуації набуває особливого значення, оскільки дозволяє реалізувати та узагальнити цілий ряд питань з адаптації індивіда до зовнішніх умов, врахування чинника особистості у побудові системи кадрового менеджменту підприємства.

В рамках такого підходу людина розглядається як важливий елемент капіталу підприємства, а витрати на оплату її праці, підготовку та перепідготовку, підвищення кваліфікації, створення сприятливих умов діяльності — як особливий вид інвестицій.

Кадровий менеджмент, тобто робота з персоналом, перетворився в один із основних обов’язків керівників усіх рівнів і напрямків.

Можна вважати, що кадровий менеджмент – це процес направленої дії кадрової служби на працівників, на формування кількісного і якісного розвитку персоналу промислового підприємства відповідних існуючим стандартам з метою забезпечення ефективності діяльності підприємства [2].

На промислових підприємствах постійно відбувається рух персоналу, пов’язані з набором нових і звільненням колишніх працівників, а також з переміщеннями всередині підприємства.

Рух персоналу це зміна працівниками територіального розміщення чи характеру робочого місця для постійної роботи. Основні показники ефективності кадрового менеджменту поділяють на абсолютні та відносні (табл.1.1)

Таблиця 1.1

Показники ефективності   кадрового менеджменту [2]

Абсолютні показники

Відносні показники

Оборот  з прийняття  на роботу

Рівень плинності кадрів

Оборот зі звільнення з роботи:

- необхідний оборот зі звільнення,

Інтенсивності обороту із прийняття на роботу

- надлишковий оборот зі звільнення або плинність кадрів,

Інтенсивності обороту із звільнення з роботи

- чисельність працівників, що змінилися,

Коефіцієнт сталості

 

- чисельність працівників, що працювали весь період

Стабільність персоналу

 

Кадровий менеджмент стає основою для результативного використання персоналу підприємства, що є загалом забезпечення ефективності діяльності підприємства.

У якості рекомендацій щодо підвищення ефективності кадрового менеджменту пропонуються наступні [3]:

- орієнтація кадрового менеджменту не тільки на реалізацію місії і цілей підприємства, на рішення задач підвищення ефективності управління підприємством, але і на інтелектуальний розвиток персоналу підприємства;

- забезпечення відкритості, об’єктивності і «прозорості» кадрового менеджменту;

- розробка чітко формалізованих кадрових документів і ознайомлення кадрового складу підприємства з їх змістом;

- забезпечення домінанти соціально орієнтованого управління на підприємстві;

- розробка дійової кадрової та соціальної політики;

- забезпечення на підприємстві безперервного розвитку науки, техніки, технології, вдосконалення предметів праці, форми і методів організації виробництва;

- створення ефективної системи мотивації співробітників, що включає  як матеріальне, так і моральне заохочення;

- залучення працівників в процес досягнення цілей підприємства, обговорення цілей кадровим складом підприємства, домінанта питань кадрового менеджменту при формуванні цілей промислового підприємства.

Таким чином, при роботі з персоналом на підприємствах виникає необхідність постановки і вирішення ряду проблем кадрового менеджменту, які пов’язані з: організацією відбору і найму персоналу; вивільненням робочої сили; повним використанням трудового потенціалу працівників; організацією системи навчання і підвищення кваліфікації персоналу.

Шляхи вирішення цих проблем залежать від діючої на підприємствах системи управління персоналом, яка повинна опиратися на відповідну тактику й стратегію кадрового менеджменту.

 

Література:

1. Веснин В.Р. Менеджмент персонала. - М.: «Элит–2000», 2003. – 304с.

2. Гавкалова Н.Л. Менеджмент персоналу: Навч. посібник. – Х.: Видавничий Дім «ІНЖЕК», 2004. – 276 с.

3. Коргова М.А. Кадровый менеджмент. – Ростов н/Д.: Феникс, 2007. – 456 с.