Науковий керівник – к.е.н., доцент Кравчук Л.С.

Студентка V курсу Грицевська Катерина

Миколаївський національний аграрний університет

 

УПРАВЛІННЯ ПРИБУТКОМ СІЛЬСКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ

 

На формування необхідних ресурсів і отримання доходів підприємств, впливає ряд залежних та незалежних факторів.  До залежних від діяльності підприємства факторів впливу на формування доходів сільськогосподарського виробництва належать:  невеликі розміри значної кількості сільськогосподарських  підприємств;  низька якість управління виробництвом та діяльність підприємств,  а також рівень кваліфікації персоналу;  незадовільна робота служб контролінгу;  прорахунки в інвестиційній політиці та дефіцит у фінансуванні;  втрата ринків збуту продукції та низький рівень маркетингу;  брак інновацій та раціоналізаторства; недоліки у виробничій сфері та прорахунки у галузі постачання [1].

Незалежними факторами формування доходів сільськогосподарського виробництва є:  диспаритет цін; сезонність виробництва; низька еластичність попиту на сільськогосподарську продукцію; незадовільний рівень державної підтримки сільськогосподарських товаровиробників;  висока витратність

сільськогосподарського виробництва із високою диференціацією структури та рівня витрат залежно від регіону й виду продукції;  диференціальна земельна рента,  що з одного боку є позитивною різницею прибутку;  неможливість точного визначення собівартості продукції аж до моменту її фактичного виробництва [1].

Прибуток  – головний спонукальний мотив власників, менеджерів і працівників підприємства до успішної діяльності. Прибуток забезпечує  власникові підприємства певний рівень добробуту, а також його зростання в

результаті капіталізації частини прибутку. Менеджери зацікавлені в одержані

підприємством прибутку, оскільки він є найважливішим критерієм їх  діяльності з управління підприємством. Для працюючих інших категорій  зростання прибутку забезпечує одержання підвищення сум за дивідендами  тих працівників [2].

Обсяг реалізованої продукції є одним з найважливіших показників результатів економічної діяльності підприємства. За допомогою цього показника оцінюється вартість продукції (робіт, послуг), що не тільки  завершена виробництвом, але вже продана, а гроші за неї надійшли на розрахунковий рахунок підприємства. Загальний вигляд формули для його розрахунків такий:

                                             Р(Пv)=∑ПіРПki                                                 (1),

де

Р(Пv)─ резерв зростання прибутку за рахунок збільшення об'єму

продукції, грн.;

Пi ─ сума прибутку на одиницю  i-й продукції, грн.;

РПki ─  кількість додатково реалізованої продукції в натуральних

одиницях виміру.

Основними чинниками, за допомогою яких можливе зростання доходу для сучасних підприємств є:

1) результативна логістика (оптимізація каналів розподілу, стимулювання збуту);

2) упровадження сучасних ІТ-технологій;

3) ефективна реклама, яка підтримує репутацію товарів, формує довіру

споживачів до них, допомагає в завойовані ринку);

4) дієва організація управління (організаційна структура, система управління, фірмова культура; престиж та імідж фірми; комунікації, соціально-

психологічний клімат).

Вплив цих чинників формування доходу та розмір додаткового доходу

від них неможливо розрахувати напряму. Тому об’єднуємо їх однією економічною категорією «непрямі доходи».

Урахування впливу непрямих доходів при аналізі чинників формування

доходу дасть змогу вийти на новий, якісно вищий рівень підготовки рекомендацій для оперативного й стратегічного управління доходами підприємства.

Практичне використання цього критерію дасть змогу стабільно підвищувати доходи підприємства і її власників за рахунок [2]:

1)     відокремлення бізнес-процесів, які не дають додаткового доходу, вкладання додаткових коштів та оптимізації тих процесів, які є ефективними та

2)     створюють свою частку вартості;

3)     вдосконалення управління логістикою шляхом наукового обґрунтування ефективності потоків збуту та постачання активів;

4)     упровадження сучасних видів реклами та ПР-технологій згідно з вимогами споживачів, оцінювання їх ефективності, збору інформації стосовно змін на ринку та нових споживчих цінностей;

5)     підвищення якості продукції, продуктивності праці,  стимулювання ініціативи, мотивації праці, довіри персоналу.

На прикладі фермерського господарства ФГ «Валентина» Березнегуватського району спробуємо  спрогнозувати збільшення доходу від  реалізації продукції підприємства  на 15% в наступному періоді.

Розрахуємо резерв збільшення прибутку за рахунок збільшення об'єму реалізації продукції:

Отримаємо:

PV = 71286×0,15 = 10692,9 тис.грн                                 (2),

Р(Пv)= 10692,9×64477/ 71286= 9623,6 тис. грн.               (3).

Таким чином, збільшивши об'єм реалізації продукції на 15%  підприємство, що розглядається нами , збільшить свій прибуток на 9623,6 тис.грн.

Важливий напрям пошуку резервів зростання прибутку - зниження витрат на виробництво і реалізацію продукції, наприклад, сировини, матеріалів, палива, енергії, амортизації основних засобів та інших витрат.

Витрати підприємства на здійснення своєї діяльності в цілому і по статтям за період що аналізується і за попередній представлені в табл.1.

Таблиця 1

Структура витрат ФГ «Валентина» Березнегуватського району на прикладі зерновиробництва, тис.грн*

 

Види витрат

За 2010 р., тис.грн.

За 2010 р., у %

За 2011 р., тис.грн.

За 2011 р, у %

Відхилення, тис.грн.

Відхилення, %

Матеріальні затрати

32831,00

57,27

37863,00

58,65

5032,00

69,61

Витрати на оплату праці

15151,00

26,43

17414,00

26,97

2263,00

31,30

Відрахування на соціальні заходи

5687,00

9,92

6609,00

10,24

922,00

12,75

Амортизація

2178,00

3,80

2229,00

3,45

51,00

0,71

Інші операційні витрати

1483,00

2,59

444,00

0,69

-1039,00

-14,37

Разом

57330,00

100,00

64559,00

100,00

7229,00

100,00

 *Розраховано автром з використанням звітності підприємства

 

Як видно з табл.1, найбільша частина витрат - це матеріальні витрати, вони склали 69,91 %, проте вони значно підвищились у 2011 році порівняно з 2010 роком на 1,38 %. Це являє собою негативний факт, оскільки при урахуванні збільшення доходів від реалізації товарів таке збільшення матеріальних витрат свідчити про погіршення діяльності підприємства.

Прибуток, який визначається в бухгалтерському обліку підприємств, 

формується як фінансовий результат операційної діяльності (зазвичай це основна частина загального фінансовогорезультатові діяльності), інвестиційної діяльності, фінансової  вузькому розумінні слова) діяльності. Крім цих 

джерел формування прибутку (вони об'єднані поняттям "звичайна діяльність"), упевних випадках підприємство може мати прибутки (частіше -  збитки) від  надзвичайних  подій -  повеней, пожеж  та  інших  природних  катаклізмів  [2].

Велике значення у формуванні прибутку виробничого підприємства 

відіграє прибуток від реалізації продукції, товарів, робіт, послуг, який входить до таких ланок як прибуток від основноїдіяльності, від операційної і на самому початку є складовою прибутку від звичайної діяльності.

Прибуток від реалізації продукції безпосередньо залежить від двох основних показників: обсягу реалізації продукції та її собівартості. На зміну обсягу реалізації продукції впливає зміна обсягу виробництва, залишків нереалізованої продукції, частки прибутку в ціні продукції (рентабельність продукції) [1].

Отже, можна зробити висновок, що спроможність підприємств впливати на обсяг прибутку від реалізації, змінюючи обсяги виробництва 

продкції, залишки нереалізованої продукції, її рентабельність, є досить суттєвю.

На формування  абсолютної  суми прибутку  підприємства  впливають: результати, тобто ефективність його фінансово-господарської

діяльності;  сфера діяльності;  галузь господарства; становлені законодавством  умови  обліку  фінансових  результатів.

 

Література

1.  Саблук П.Т.  Проблеми забезпечення дохідності агропромислового виробництва в Україні в постіндустріальний період / П. Т. Саблук // Економіка АПК. – 2008. – № 4. – С. 19-37.

 2. Карпенко Г. Шляхи   удосконалення фінансового стану  підприємств /Г.Карпенко // Економіка та держава. – 2008. - №12. – С.40-42.

3. Обущак Т.А. Сутність фінансового стану підприємства//Актуальні проблеми економіки. –2007. - №9. – С. 232-236.