К.е.н., доцент Яковишина Н.А., Черепчук М. І.

Вінницький торговельно – економічний інститут КНТЕУ

АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ ОРГАНІЗАЦІЇ ТА РЕАЛІЗАЦІЇ БЮДЖЕТНОГО ПРОЦЕСУ В УКРАЇНІ

    

Важливим інструментом реалізації соціально-економічної політики держави виступає бюджет . Та не дивлячись на свою 21 - річну історію, бюджетний процес України має ряд невирішених проблем, які виникають вже на першій стадії – прийняття бюджету – і завершуються на стадії виконання бюджету та відповідальності за бюджетні порушення. Більш детальний аналіз проблем дає підґрунтя для оптимізації бюджетного процесу в Україні.

В економічній літературі питання організації та реалізації бюджетного процесу є центральним питанням державних фінансів. Дослідженням цього питання  займаються вітчизняні вчені- економісти: В.Опарін, В. Малько, М. Карлін, В. Федосов, Ю .Ганущак, О. Гетманець, О. Кириленко, І. Луніна, Ю. Пасічник,та інші.

Метою статті є дослідження та аналіз основних проблем організації і реалізації бюджетного процесу в Україні.

Згідно статті 2 Бюджетного кодексу України , бюджетний процес – це регламентований бюджетним законодавством процес складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів, звітування про їх виконання, а також контролю за дотриманням бюджетного законодавства. [1]

Умовно проблеми бюджетного процесу в  Україні можна розділити на три категорії:

- проблеми на стадії прийняття бюджету;

- проблеми, що виникають в процесі виконання бюджету;

- проблеми контролю та відповідальності за бюджетний процес. 

Основною проблемою бюджетного процесу в Україні, було його прийняття, а точніше хронічна несвоєчасність дій органів державної влади. Необхідність прийняття бюджету щороку лише підвищує складність проблеми. Ситуація, коли країна вступає в новий рік без бюджету, на жаль, є скоріше правилом, аніж винятком із нього.

Наступною проблемою бюджетного процесу в Україні є відсутність стратегічної складової в бюджетному процесі. Бюджет планується на рік, в той час як стратегічний розвиток держави та її складових потребує довгострокових фінансових планів країни. У зв’язку з цим, держава фактично не має можливостей для проведення анти-циклічної політики, тобто балансування між дефіцитними і профіцитними бюджетами залежно від фази економічного циклу. [3]

Стадія прийняття бюджету та проблеми, що виникають на ній, призводять до актуалізації ще однієї проблеми. В Україні реалізується процедура планування «згори-донизу» – спочатку  затверджується Державний бюджет України, в якому визначаються основні дохідні джерела місцевих бюджетів, а потім затверджуються регіональні бюджети. Така процедура не є оптимальною, оскільки, за умови достатнього рівня самостійності місцевих бюджетів (що принаймні декларується українською владою), затвердження бюджету центрального уряду і затвердження місцевих бюджетів – це складові двох самостійних бюджетних процесів.

Ще однією проблемою бюджетного процесу, що виникає як на стадії прийняття бюджету, так і його виконання є прозорість бюджетного процесу. Фактично бюджетний процес в Україні є відірваним від широкої громадськості. Немає публічних слухань і обговорень, не створюється круглих столів з відповідним висвітленням їх діяльності та результатів у засобах масової інформації, не приймають участь у бюджетному процесі незалежні експерти та аналітики в галузі економіки, а також інші особи, що зацікавлені в бюджетному процесі та результатах його реалізації. Не публічними є і деталізовані показники за статтями бюджету, що не дає можливості провести якісний аналіз результатів та ходу виконання бюджетного процесу.  [4]

На думку Ю.Ганущака і Є.Жовтяка така практика формування бюджетів в Україні підтверджує неузгодженість бюджетного законодавства з іншими законами. Навіть податкове законодавство погано узгоджується з бюджетним. Хоч і записано в Бюджетному Кодексі, що всі закони, що впливають на дохідну чи видаткову частину, мають бути прийняті до середини серпня, однак ні уряд, ні депутати психологічно не готові до таких правил і тому в Законі України «Про Державний Бюджет України» традиційно з’являються статті, що призупиняють дію ряду законів, чим парламент порушує чинне законодавство, яке регулює конституційні права громадян. [2]

Проблемою, що завжди переслідувала  бюджетний процес є контроль за виконанням бюджету. В Україні він здійснюється Рахунковою палатою. Але  поточне  законодавство не достатньо повно і чітко прописує функції та повноваження Рахункової  палати. Зокрема функція контролю не має результативного впливового значення. Рахункова палата не має права накладати фінансові санкції, адміністративні стягнення  до порушників бюджетного законодавства. Рахункова палата обмежується лише  обов’язком інформувати органи влади та надавати консультації. Крім того контрольні повноваження даного органу не поширюються на рівні місцевих бюджетів, що не відповідає статусу Рахункової палати, що прописаний в Законі України «Про Рахункову палату» . [4]

Таким чином,  для уникнення  зазначених  проблем, або хоча б для зменшення  їх кількості доцільно на законодавчому рівні заборонити включення до Закону про державний бюджет статей, які призупиняють дію окремих статей інших законів, а  також доповнити Бюджетний Кодекс України нормами, що передбачали б відповідальність учасників бюджетного процесу за невиконання, чи несвоєчасне виконання процедур формування і погодження проекту Закону про державний бюджет та за порушення встановлених заборон.

 Проведене дослідження дозволяє стверджувати, що в організації та реалізації бюджетного процесу в Україні проблеми присутні на кожній стадії бюджетного процесу, які вимагають негайного вирішення, що дозволить удосконалити та оптимізувати використання фінансових ресурсів держави.

 

Список використаних джерел:

1. Бюджетний кодекс України: чинне законодавство із змінамита доповненнями станом на  10.02.2011 р. – К.; Паливода А. В., 2011. – 4с.

2. Ганущак, Ю. Інженерія бюджетного процесу  / Ю.Ганущак, Є.Жовтяк //  Дзеркало тижня. – 2004. - №6. – С.14-16

3.  Кулай, А. В. Основні проблеми  бюджетного процесу в Україні  / Кулай А. В. // Економічні науки. – випуск 7 (25) – ч. 4. – 2010. – С. 2-9.

4.Фролов, С. М. Дослідження проблем організації бюджетного процесу в Україні  / С. М. Фролов// Механізм регулювання економіки. – 2010. – №3, Т. 2 – С. 32-40.