Миколюк І.В., к.е.н., доцент  Даценко Г.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут

Київського національного торговельно-економічного університету

 

КОНТРОЛЬ ФОРМУВАННЯ ТА ВИКОНАННЯ КОШТОРИСУ БЮДЖЕТНОЇ УСТАНОВИ

 

Розвиток ринкових відносин в країні та орієнтація на входження до європейської спільноти сприяє розвитку усіх функцій державного управління, зокрема фінансовий контроль, форми і методи якого постійно вдосконалюються. Фінансовий контроль є важливою функцією управління спільними фінансовими ресурсами.

Дефіцит обсягу затверджених бюджетних асигнувань та відсутність гарантій в отриманні коштів у потрібних обсягах негативно впливає на бюджетну систему України уже досить тривай час. За таких кризових умов значно знизився порядок при формуванні та затвердженні кошторисів бюджетних установ[4].

Перевищення видатків над доходами призводить до дефіциту державного бюджету, що є однією з перешкод виходу країни з фінансової кризи. Тому виникає необхідність у посиленні та удосконаленні державного фінансового контролю за формуванням та виконанням кошторисів бюджетних установ.

Дослідженням у сфері контролю кошторису бюджетної установи приділяли увагу такі вчені та науковці, як: Бутинець Ф. Ф., Вітвицька Н. С., Германчук П. К., Дікань Л. В., Н. Вацик, Л. Гуцалюк, Ліщинська Л. Б., Мягкова Г. О., С. Чернуцький, Стефанюк І. Б.

Численні публікації науковців та практиків з питань державного фінансового контролю підтверджують, що недосконалість українського законодавства постійно призводить до появи нових схем ухилення від законодавства. Для зменшення випадків нецільового використання бюджетних коштів держава має постійно здійснювати контроль за використанням бюджетних коштів [3].

Контроль формування та виконання кошторису є одним з основних завдань при здійсненні перевірки діяльності бюджетної установи органами Державної фінансової інспекції.

Організація контролю формування і виконання кошторису бюджетної установи - це сукупність заходів, спрямованих на перевірку доцільності кожної статті кошторису, дотримання встановлених меж асигнувань і з'ясування причин їх відхилення(при наявності), з метою підтвердження ефектив­ності використання бюджетних коштів [1].

Основу організаційних засад контролю формування і виконання кошторису складають об'­єкти, предмет, суб'єкти, методи, принципи та технологія контролю (рис.1).

Елементи організації контролю формування і виконання кошторису

 

 

Предмет

 

Об’єкти

 

Суб’єкти

 

Методи

 

Принципи

 

 

Предмет

 

Суб’єкти

 

Методи

 

Принципи

 

  

                                                                                                    

                                                                                   

Фактичні і касові видатки та чинники, що

їх обумовлюють

Внутрішнісуб’єкти: керівники структурних підрозділів. Зовнішні суб’єкти: органи ДКУ

Незалежності

Обєктивності

Неупередженості

Єдності

Повноти

 

Формальні перевірки

Арифметичні перевірки

Логічні перевіврки

 

Формування і виконання кошторису

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1.Організаційні засади контролю формування і виконання кошторису бюджетної установи

Важливим є аналіз змісту наказів, що видавалися в установі стосовно її фінансово-господарської діяльності, зокрема наказів про виплати премій та матеріальної допомоги, встановлення стимулюючих надбавок, оскільки передумовою таких дій, як правило, є завищення показника фонду оплати праці.

Найбільше порушень виявляється при перевірках правильності розрахунків фонду оплати праці та видатків на поточне утримання бюджетної установи. Так, мають місце факти, коли фонд оплати праці , всупереч вимогам постанови Кабміну №228, грунтується не на ретельно проведених розрахунках, а на завищених показниках фонду оплати праці, завдяки чому створюється резерв для проведення стимулюючих виплат.

За умови правильного визначення фонду оплати праці та реальної можливості для виплати надбавок і доплат за рахунок економії основного фонду оплати праці, що може бути забезпечено тільки наявністю вакантних посад, у контролера повинно виникнути декілька запитань, які слід проаналізувати: або завищено штатну чисельність відносно встановлених нормативів, що є фактом грубого порушення Бюджетного законодавства; або бюджетна установа не повністю виконує свої функції, а фінансування з бюджету здійснюються в повному обсязі; третій аспект – об’єктивність галузевого нормативного акта щодо нормативів штатів. Правильність визначення видатків за іншими кодами бюджетної класифікації перевіряється математичним розрахунком. А передумовою такої перпвірки є аналіз виконання кошторису за певний звітпий період, порiвняння фактичних і касових видатків, аналіз дебіторської та кредиторської заборгованостей з розрахунків за певні послуги. Наявна кредиторська заборгованість повинна розглядатись у декількох аспектах:

- чи не було необ’єктивно внесено зміни до кошторису у бік зменшення відповідного коду економічної класифікації на користь іншого, що стало причиною створення кредиторської заборгованості;

- чи об’єктивно розраховано і затверджено показник потреби в асигнуваннях;

- чи забезпечується установою режим економії споживання відповідних ресурсів.

Розрахунок видатків на придбання основних засобів контролюється шляхом перевірки відповідних обгрунтувань потреби, документів, які підтверджують узгодження питань про придбання з вищими за підпорядкуваннім органами. При перевірці правильності складання і виконання кошторису важливим є вміння дати правильну оцінку розбіжності між показниками затверджених асигнувань, касовими та фактичними видатками.

Особливої уваги і аналізу потребують власні надходження бюджетних установ, тому що їх формування і використання чітко регламентовано. До таких доходів відносять:

- від послуг на платних умовах, що надаються бюджетними установами згідно з їх функціональними повноваженнями, вони мають постійний характер і плануються у бюджеті;

- надходження бюджетних установ від господарської або виробничої діяльності;

- надходження бюджетних установ від реалізації майна [5].

За першими двома групами необхідно контролювати, чи не планується отримувати доходи від видів діяльності, що не включені до переліків, які затверджуються Кабінетом Міністрів України; чи відповідають заплановані видатки напрямам, передбаченим постановою №659.

Основним нормативним документом, який регулює порядок складання та виконання кошторису є Порядок складання розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання коштори­сів бюджетних установ, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.11 р. № 228 (далі - Порядок № 228), яка визначає кошторис бюджетної установи як основний плановий фінансовий документ установи, яким на бюджетний період встановлюються повноваження щодо отримання надходжень і розподіл бюджетних асигнувань на взяття бюджетних зобов'язань та здійснення платежів для виконання бюджетною установою своїх функцій та досягнення результа­тів, визначених відповідно до бюджетних призначень [2].

Нестабільність в політичній та економічній сферах держави призводить до численних та постійних змін у законодавстві. Тому для проведення якісного державного фінансового контролю виконавцям потрібно постійно слідкувати та досліджувати такі зміни.

Думки вчених щодо удосконалення контролю виконання кошторису бюджетної установи розділились. Зробивши узагальнення, можна зробити висновок, що на сьогоднішній день контроль формування та виконання кошторису бюджетних установ потребує вдосконалення, головними напрямками якого  є : упровадження комп’ютерних технологій шляхом автоматизації робочого місця виконавців контролю; посилення відповідальності посадових осіб, які відповідають за законність використання бюджетних коштів.

Отже, в сучасних умовах контроль формування та виконання кошторису бюджетних установ має бути посилений, удосконалений та спрямований, в першу чергу, на недопущення незаконного та неефективного використання бюджетних коштів.

Література:

1. Контроль і ревізія / Ф. Ф. Бутинець, С. В. Бардаш, Н. М. Малюга та ін.; заг. ред. Ф. Ф. Бутинця. - Житомир : ЖІТІ, 2000. - 189 с.

2. Порядок складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затверджений Постановою КМУ від 24.01.2011 р. № 228 [Електронний ресурс]. - Режим доступу : http://zakon.rada.gov.ua.

3.Чекалкіна О. С. Нормативно-правове забезпечення складання кошторису бюджетної установи / О.С. Чекалкіна // Управління розвитком. -  № 17(114). – 2011. – С. 85-87.

4. Яблонська Г. В. Удосконалення контролю виконання кошторису видатків на утримання бюджетної установи/ Г.В. Яблонська// Управління розвитком. -  № 19(116). – 2011. – С. 84-86.

5. Никонович М.О. та ін. Організація і методика аудиту: Навчальний посібник. За ред. Є.В.Мниха. – К.: КНТЕУ, 2006.-472 с.