Гоцуцова А.В.

Керівник

Професор та кандидат економічних наук  Сухарев П.М.

 

СТРАТЕГІЧНИЙ АНАЛІЗ

ПОТЕНЦІАЛУ  ПІДПРИЄМСТВА: СУТНІСТЬ, МЕТОДИ, ОБ’ЄКТИ.

Економіка, планування і управління галузі підприємства залежить від ефективності використання його потенціалу.  Стратегічний аналіз передбачає аналіз складників потенціалу підприємства з метою визначення їхньої відповідності поставленим стратегічним завданням. Результати стратегічного аналізу мають бути покладені в основу розроблення стратегії розвитку підприємства.

Метою статті є розкриття сутності стратегічного аналізу потенціалу підприємства.

У процесі досягнення мети необхідно вирішити такі основні завдання:

• обгрунтувати економічну сутність поняття «стратегічний аналіз» потенціалу підприємства, його цілі і завдання;

• визначити роль стратегічного аналізу в системі управління підприємством;

• обгрунтувати доцільність використання методів аналізу для вибору стратегії підприємства;

• обґрунтувати основну мету стратегічного аналізу підприємства.

Перші праці,  в яких згадують стратегічний аналіз,  трактують його суть в широкому аспекті. І. Х. Ансофф поняття стратегічного аналізу та процес формування стратегії підприємства розглядає як цілісність.  На думку А. Дж. Стрікленда і А.А. Томпсона, стратегічний аналіз є основою здійснення правильного стратегічного рішення, на основі обґрунтованих альтернатив та критеріїв вибору. В подальших працях стратегічний аналіз найчастіше розглядають як спосіб перетворення інформації, отриманої внаслідок аналізу середовища,  на стратегію підприємства [3 стр.11; 5 стр.37];  виконання функції управління, яка спрямована на майбутнє [1 стр16;5 стр 29]; аналіз внутрішнього та зовнішнього середовища з метою визначення напряму розвитку [2 стр. 46]; . Ці підходи можна доповнити такими трактуваннями стратегічного аналізу, яких ще недостатньо досліджено:

1)                визначення потрібного рівня потенціалу підприємства та можливості його максимального використання для досягнення стратегічних завдань;

2) прогнозування змін у зовнішньому середовищі, аналіз варіантів перетворення небезпек на можливості;

3) аналіз ефективності стратегії,  яка виконується в цей час та можливості її вдосконалення чи зміни з метою прискорення досягнення стратегічних цілей.

Роль стратегічного аналізу в системі управління підприємством визначається його перевагами,  які дають змогу:  створити інформаційну базу для прийняття стратегічних рішень на основі оцінки внутрішнього та зовнішнього середовищ; знизити негативний вплив змін зовнішнього та внутрішнього середовища на результати діяльності підприємства; швидко реагувати на зміни та вносити відповідні виправлення до стратегії, яка реалізується на цьому етапі суб'єкта господарювання; визначити потрібний рівень потенціалу підприємства та дію чинників зовнішнього середовища, які у поєднанні дають змогу досягнути його стратегічних завдань [4 стр.63].

Аналіз « стратегічного рівня  підприємства » – це аналіз, у якому внутрішні характеристики одного підприємства порівнюються з параметрами діяльності інших. Порівняльна характеристика внутрішнього стану компанії і стану зовнішнього середовища дозволяють оцінити наскільки ефективна діюча стратегія; які сильні та слабкі сторони підприємства; наскільки міцна конкурентна позиція підприємства; з якими стратегічними проблемами стикається компанія; та інші.

Щоб визначити ці показники, можна використовувати різні методи, до яких, зокрема, відноситься SWOT-аналіз, профіль середовища, SNW - аналіз, PEST - аналіз.

Застосування цих  методів стратегічного аналізу дає змогу підприємствам своєчасно та адекватно реагувати на зміни в середовищі їхнього функціонування та формувати конкурентні переваги, що в довготерміновій перспективі забезпечать зростання вартості господарських одиниць та досягнення ними стратегічних завдань [3стр.48].

Ми вважаємо, що основною метою стратегічного аналізу є формування множини альтернатив для прийняття стратегічних рішень, які забезпечать конкурентні переваги досліджуваного об'єкта та його прибутковість в перспективі з максимальним застосуванням потенціалу підприємства та змін у зовнішньому середовищі на свою користь [1 стр.53].

Об'єкти ж стратегічного аналізу визначаються відповідно до завдань, які ставить перед собою керівництво підприємства.  Більшість науковців до об'єктів стратегічного аналізу відносять: стратегічні господарські підрозділи (підрозділи диверсифікованої компанії),  стратегічні зони господарювання (сегменти ринку), сектори бізнесу (напрями діяльності), окремі продукти (товари, послуги), фінанси, інвестиційні проекти. Інші об'єктом вважають лише підприємство загалом. На нашу думку, об'єктом стратегічного аналізу є потенціал підприємства.

Підсумовуючи результати досліджень, можна зробити такі висновки:

● досягнення стратегічних завдань підприємства залежить від ефективності використання його потенціалу;

·       роль стратегічного аналізу підприємства визначається перевагами, які дають змогу  досягнути стратегічних завдань підприємства.

● стратегічний аналіз передбачає аналіз складових потенціалу підприємства з метою визначення їхньої відповідності поставленим стратегічним завданням;

● результати стратегічного аналізу мають бути покладені в основу розроблення стратегії розвитку підприємства.

Література

1. Володькина  М.В. Стратегический менеджмент. – К. : Вид-во "Знання", 2007. – 149 с.

2. Галушка З.І. Стратегічний менеджмент : навч.-метод. посібн. / З.І. Галушка, І.Ф. Комарницький. – Чернівці : Чернів. нац. ун-т ім. Ю. Федьковича, 2006. – 247 с.

3. Головко Т.В. Стратегічний аналіз : навч.-метод. посібн. [для самост. вивч. дисц.] / за ред. М.В. Кужельного / Т.В. Головко, С.В. Сагова. – К. : Вид-во КНЕУ, 2005. – 198 с.

4. Демьянова О.В. Методические основы стратегического анализа на промышленном предприятии  : дисс. ... канд. экон.  наук:  спец. 08.00.05. –  Казань, 2006. – 269 с.  [Електронний ресурс]. –  Доступний з http://www.smartcat.ru/Accounting1.shtml.

5. Мних Є.В. Економічний аналіз : підручник. – К. : Центр навч. літ-ри, 2003. – 412 с.