Лобачева І. Ф., Стаднік В. В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Економічний аналіз як передумова формування, управління й контролю фінансової політики бюджетних установ

Аналіз діяльності бюджетних установ - це процес з'ясування причинно-наслідкових зв'язків розвитку та зміни діяльності бюджетних установ, який включає в себе аналіз виконання кошторису та аналіз фінансового стану. Необхідність проведення аналізу у бюджетних установах в першу чергу зумовлена тим, що їх керівникам потрібна аналітична інформація про діяльність суб'єктів господарювання для прийняття відповідних управлінських рішень.

Згідно зі статтею 2 Бюджетного кодексу України бюджетна установа - це орган, установа чи організація, передбачена Конституцією України, а також установа чи організація, створена у встановленому порядку органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим чи органами місцевого самоврядування, яка повністю або частково утримується за рахунок відповідного державного бюджету чи місцевих бюджетів [1; с.3].

Установи, які утримуються за рахунок коштів бюджетів, для забезпечення своєї діяльності, а також виконання покладених на них функцій, складають кошторис, який є важливим інструментом формування, управління й контролю фінансової політики бюджетної установи [2; с.60].

Кошторис бюджетних установ є основним плановим документом. Кошторис складається з двох частин: загального і спеціального фондів. Загальний фонд кошторису включає надходження із загального фонду бюджету і розподіл витрат. Спеціальний фонд кошторису включає надходження зі спеціального  фонду бюджету  і розподіл витрат. Спеціальний і загальний фонди кошторису складаються з доходної і витратної частини.

Розроблення кошторису бюджетної установи спрямоване на розв’язання двох основних завдань: по-перше – це визначення обсягу доходів і видатків, пов’язаних із діяльністю окремих структурних одиниць та підрозділів установи; а по-друге – забезпечення покриття видатків фінансовими ресурсами із різних джерел. Отже, аналіз дає нам можливість зясувати причини нестачі бюджетного фінансування або ж, навпаки, вчасно виявити перевитрати коштів або завищення асигнувань, здійснювати ефективний контроль за наявними ресурсами установи.

Проблемам фінансового аналізу з різних точок зору у своїх працях приділяли увагу такі українські фахівці, як О. Кононенко, Н.Верхоглядова, Н. Шморгун, А. Поддєрьогін, М. Білик, К. Ізмайлова, Т. Боголіб, С. Салига, Н. Нестеренко О.В. Яришко, Є.Ю. Ткаченко, В.Г. Бугаєнко, Ю.Г. Горбатовська. та інші.

Під час аналізу виконання кошторису бюджетної установи в першу чергу досліджується динаміка, склад та структура видатків, враховуючи економічну класифікацію видатків бюджету. Важливим етапом аналізу виконання кошторису є вивчення співвідношення між касовими і фактичними показниками. Воно може характеризуватись рівністю між ними, перевищенням касових видатків над фактичними або ж, навпаки, фактичних видатків над касовими. Вивчення існуючого між ними об’єктивного взаємозв’язку та залежності дозволяє зясувати певні господарські й фінансові обставини, що виникли в процесі виконання кошторису бюджетної установи.

Спеціальний фонд бюджетних установ створюється внаслідок надання послуг та виконання робіт на загальних засадах. Величина спеціального фонду на відповідну дату складається із залишків коштів на початок періоду та надходжень упродовж періоду, зменшених на суму витрачених коштів. На підставі розрахунків, які обчислюються за кожним джерелом доходу. здійснюється формування доходної частини спеціального фонду Кошти спеціального фонду можуть бути тимчасово залучені для здійснення видатків загального фонду.

Основними етапами аналізу виконання кошторису за спеціальним фондом можна визначити наступні [4; с.156-161]:

1.                 Оцінка складу, структури та динаміки спеціального фонду за показниками залишків, надходжень і видатків – здійснюється за методиками горизонтального й вертикального аналізу.

2.                  Аналіз виконання плану надходжень спеціального фонду – передбачає співставлення планових (кошторисних показників з реальним надходженням коштів до бюджетної установи.

3.                 Аналіз виконання плану видатків спеціального фонду – спрямовано на дослідження виконання кошторису за спеціальним фондом.

4.                 Аналіз руху коштів спеціального фонду – здійснюється балансовим методом на основі наступної моделі:

Зп +Н = В +Зк,

де Зп – залишок коштів спеціального фонду на початок року;

Н – надходження коштів за рік;

В – використання коштів спеціального фонду за рік;

Зк – залишок коштів спеціального фонду на кінець року.

Для більш поглибленого аналізу досліджуваної ділянки бюджетної установи доцільним також буде розрахунок показників з інтенсивності руху грошових коштів, який дасть змогу дослідити процеси надходження та використання коштів спеціального фонду. Інтенсивність руху коштів можливо визначити з допомогою коефіцієнтів:

)  з надходження: К обор.н. = Н / Зп + Н,

)  з використання: К обор.в.. = В / Зп + Н,

де, Кобор.н. – коефіцієнт обороту з надходження коштів спеціального фонду;

Кобор.в. – коефіцієнт обороту з використання коштів спеціального фонду;

Зп – залишок коштів спеціального фонду на початок року;

Н – надходження коштів спеціального фонду за рік;

В –використання коштів спеціального фонду за рік;

Зк –залишок коштів спеціального фонду на кінець року.

Ми проаналізували рух коштів спеціального фонду Вінницького обласного інституту післядипломної освіти педагогічних працівників за 2010-2011 роки.

Рух коштів спеціального фонду Вінницького обласного інституту післядипломної освіти педагогічних працівників у 2010-2011 рр.

№ з/п

 

Показник

2010 рік

2011 рік

Абсолютне

відхилення

Вплинув на Зк

1.

Залишок коштів на початок року, ти. грн.

211020,06

182078,37

-28941,7

-28941,7

2.

Надходження коштів за рік, тис. грн.

754844,63

692352,03

-62492,6

-62492,6

3.

Використання коштів за рік, тис. грн.

783786,32

774227,66

-9558,66

+9558,66

4.

Залишок коштів на кінець року, тис. грн.

182078,37

100202,74

-81875,6

+81875,6

5.

Коефіцієнт обороту з надходження

0,22

0,79

+ 0,57

*

6.

Коефіцієнт обороту з використання

0,81

0,88

+0,07

*

7.

Коефіцієнт співвідношення надходжень і витрат

0,27

0,89

+0.62

*

 

Отже, з наведених вище розрахунків можна зробити висновок проте, що розвиток спеціального фонду установи є слабким, оскільки коефіцієнт співвідношення надходжень і витрат менший за одиницю. Такий же висновок можна зробити проаналізувавши два попередніх показники: коефіцієнт обороту з надходження та коефіцієнт обороту з використання.

5.                 Факторний аналіз доходів спеціального фонду – здійснюється окремо за кожним видом надходжень на основі мультиплікативної моделі:

Д = Опп  Воп,

де Д – доходи спеціального фонду;

Опп – обсяг платних послуг ( у натуральних показниках, одиницях);

Воп – вартість одиниці послуг.

6.                 Факторний аналіз видатків спеціального фонду – здійснюється окремо за кожним видом видатків і дозволяє з’ясувати вплив окремих факторів на розмір видатків.

7.                Узагальнення результатів аналізу – заключна стадія економічного аналізу, яка дозволяє зробити висновки про виконання кошторису установи за спеціальним фондом, визначити причини відхилень та розробити заходи щодо збільшення надходжень і прискорення руху коштів спеціального фонду. Аналіз спеціального фонду зазвичай завершується прийняттям управлінських рішень щодо подальшого розвитку бюджетної установи за рахунок спеціальних коштів.

Методика аналізу спеціального фонду бюджетної установи значною мірою відповідає методиці аналізу виконання загального фонду.

Отже, завдяки аналізу здійснюється кількісна та якісна характеристика тих змін і відхилень від планових показників, які відбуваються в установах, а також з'ясовуються їх причини, виявляються резерви та розробляються заходи по усунення виявлених негативних тенденцій на майбутнє. Аналіз є необхідною складовою для установ та організацій будь-якої форми власності, в тому числі і бюджетної. З його допомогою аналізується забезпеченість фінансовими ресурсами, доцільність і ефективність їхнього розміщення і використання, оскільки оцінка цих показників потрібна для ефективного керування, планування, контролю, поліпшення та удосконалення діяльності бюджетної установи.

 

Література:

1.     Бюджетний кодекс України від 8.07.2010 р. N 2456-VI // Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2010, N 50-51,ст.572

2.     Горбатовська Ю.Г. Регламентація обліку і аналізу доходів і видатків загального фонду бюджетних установ / Ю.Г. Горбатовська // Формування ринкових відносин в Україні. - 2010. - №7-8. - С. 59-61.

3.     Бугаєнко В.Г. Дослідження системи інформаційного забезпечення державного фінансового аудиту діяльності бюджетних установ / В.Г. Бугаєнко // Економіст. - 2010. - №1. - С.24-28.

4.     Яришко О.В., Ткаченко Є.Ю. Фінансовий аналіз діяльності бюджетних організацій / О.В. Яришко, Є.Ю.Ткаченко // Вісник Запорізького національного університету. - 2008. - №1(3). - С.174-180.

5.     Назарова К.О. Кумченко Т.А. Аналіз діяльності бюджетних установ: Навч. посібник / Київський національний торговельно-економічний ун-т / Г.О. Кравченко (заг.ред.). — К. : КНТЕУ 2006. — 208 с.