к.е.н., доц. Волинець О.О., Виногородська Н.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут

Київського національного торговельного-економічного університету

ОСОБЛИВОСТІ ОБЛІКУ СТРАХОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ В УКРАЇНІ: ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ

Постановка проблеми. До розвитку страхування, як виду підприємницької діяльності, призвели ринкові трансформації в економіці України. Галузь страхування є однією з небагатьох, де в останні роки спостерігається зростання обсягів наданих послуг. Але неналежний рівень нормативно-правового забезпечення, неупорядкований механізм державного регулювання страхової діяльності, занизький рівень платоспроможності страховиків стримує розвиток вітчизняного страхового ринку. Пріоритетними питаннями програми розвитку страхового ринку є адаптація національного законодавства до вимог міжнародних стандартів та удосконалення нормативної бази з питань бухгалтерського обліку та фінансової звітності в страхуванні. На сьогоднішній день потребують вирішення питання удосконалення структури активів та зобов’язань страховика, що в свою чергу вплине на методику бухгалтерський облік та порядок визначення показників фінансової звітності за даним видом діяльності.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Важливу роль у досліджені  методології, методики та організації обліку у страхових організаціях відіграють дослідження багатьох російських вчених, зокрема Харитонова С.В., Дубровіної Т.А., Рябікіна В.І., Вещунової Н.Л., Фоміної Л.Ф. та іншим. Але ці проблеми залишилися поза увагою вітчизняних науковців і були предметом досліджень лише окремих вчених-економістів, зокрема Приходька В.С., Гаманкової О. О.,  Лень В.С.,   Голова С. та інших.

Мета  дослідження полягає у визначенні проблемних питань в методиці та організації обліку страхової діяльності.

Виклад основного матеріалу. Предметом безпосередньої діяльності страховика виступає надання послуг зі страхування, перестрахування, а також фінансова діяльність, пов’язана з формуванням, розміщенням страхових резервів та їх управлінням.

Бухгалтерському обліку страхової діяльності притаманні певні особливості, зокрема особливі бухгалтерські рахунки, особливі фінансові операції. Основною особливістю та проблемою є те, що окремі стандарти (положення) бухгалтерського обліку, що затверджені Міністерством фінансів України, на страхову діяльність не розповсюджуються.

З метою забезпечення потреб складання фінансової звітності та повноти відображення в бухгалтерському обліку операцій зі страхування страховиками у відповідності до Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій розробляється робочий План рахунків[1].

Страховикам при проведенні страхової діяльності через страхових агентів - суб'єктів підприємницької діяльності необхідно дотримуватися вимог Положення про порядок провадження діяльності страховими посередниками, затвердженого постановою КМУ від 18 грудня 1996 р. №1523.  Тому для обліку розрахунків із такими страховими агентами страховику необхідно відкрити рахунки третього порядку до рахунка 37 "Розрахунки з різними дебіторами".

    До субрахунку 371 "Розрахунки за виданими авансами" необхідно відкрити рахунок третього порядку 3711 - "Розрахунки зі страховими агентами за виданими авансами".             

    До субрахунку 377 "Розрахунки з іншими дебіторами" пропонується відкрити рахунок третього порядку 3771 "Розрахунки зі страховими агентами".

Сальдо рахунка відображає заборгованість страхових посередників за агентськими угодами. Аналітичний облік розрахунків зі страховими посередниками ведеться за кожним агентом окремо. 

Підставою для таких проведень у бухгалтерському обліку страховиків також будуть акти виконаних робіт або звіти страхових агентів про виконані роботи.

Запропонований підхід базується на одному із основних принципів бухгалтерського обліку та фінансової звітності - переважання сутності операції над її юридичною формою. Страхові агенти є представниками страховика і діють від його імені та за його дорученням, тому стосовно страховика не можуть вважатися його покупцями і замовниками. У свою чергу, страхові внески, сплачені страхувальниками чи то страховику, чи то його агенту, вже не можуть за своєю суттю вважатися заборгованістю страхувальника перед страховиком і, відповідно, немає підстав відображати суми таких платежів на рахунку 36 "Розрахунки з покупцями та замовниками" [2].

Плата за страхування, яка вноситься страхувальником згідно з договором страхування має назву страховий платіж. Планом рахунків для обліку страхових платежів передбачено рахунок 76 "Страхові платежі", аналітичний облік за даним рахунком ведеться за видами страхування. Важливо звернути

увагу на те, що операції з надання послуг із страхування і перестрахування не є

об’єктом оподаткування податком на додану вартість. Це також має важливе значення для відображення у бухгалтерському обліку надходження страхових платежів [3].

Висновки. Існуюча єдина система обліку господарської діяльності страхових компаній не враховує  всіх аспектів даного виду діяльності. В сучасних умовах одні й ті самі господарські операції в страхуванні відображаються страховиками України за різними методиками.

Таким чином, невпорядкованість бухгалтерського обліку в страхуванні призводить до неможливості зваженої оцінки діяльності страхових компаній, знижує ефективність контролю за дотриманням ними вимог страхового законодавства, а відсутність єдиної методології ведення обліку в страхуванні не забезпечує виконання завдань, покладених на нього, знижує ефективність нагляду за страховою діяльністю.

 

 

 

Список використаних джерел:

1.       Греджева Т.В. Особливості обліку страхової діяльності / Греджева Т.В. // Облік і аудит: Збірник статей. – 2011. -  № 8. – с. 45

2.       Гаманкова О.О. Облік і аудит у страхових організаціях: навч.-метод. посіб [для самост. вивч. дисц] / О.О. Гаманкова. – К.: КНЕУ, 2005. – 183 с.

3.       Суботенко Т.С. Страхові резерви як облікова категорія / Т.С. Суботенко // Тези XXXVI науково-практичної міжвузівської конференції, присвяченої Дню науки, 12-13 трав. 2012 р.: тези доповідей. – Житомир: ЖДТУ, 2012. – Т.ІІ.

4.       Голов С. Застосування міжнародних стандартів фінансової звітності в страховому секторі // Бухгалтерський облік і аудит. – 2010. – №4. – С. 10-19.

5.       Лень В.С.  Облік і аудит у страхових організаціях: навч. посібн. / В.С. Лень. – К.: ЦУЛ, 2009