Волинець О.О., Марценюк В.С.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Проблеми та перспективи удосконалення методики обліку біологічних активів в Україні

Сільське господарство є важливою і невід’ємною ланкою будь-якого суспільства. З впровадженням в систему бухгалтерського обліку в сільському господарстві П(С)БО 30 «Біологічні активи» Міністерством фінансів України з 1 січня 2007 року змінилась методика ведення обліку сільськогосподарської продукції. Нові методологічні підходи до організації обліку потребують чіткого визначення об’єктів обліку, застосування принципів оцінки біологічних активів і сільськогосподарської продукції, удосконалення документування господарських операцій при застосуванні комп’ютерних технологій обробки інформації.

Питаннями обліку на підприємствах аграрного сектору займалися такі вчені, як: М.Я. Дем’яненко, С.Ф. Голова, Г.Г. Кірейцев, В.Г. Лінник, Л.І. Лавріненко, М.Ф. Огійчук, В.М. Пархоменко, Н.І. Загребельна, Ф.Ф. Бутинець та інші.

Метою дослідження є дослідження проблем обліку біологічних активів, та пошук шляхів для більш ефективної організації та ведення бухгалтерського обліку операцій з біологічними активами.

Існує два підходи до визначення біологічних активів - це системний (філософський) та несистемний (видовий). За системним підходом біологічні активи – це активи у формі тварин або рослин, створені в результаті минулих біологічних процесів, від яких можна отримати економічні вигоди у вигляді сільськогосподарської продукції, додаткових біологічних активів, наданих послуг, грошових коштів або інших активів

За несистемним підходом біологічні активи – це тварини і рослини, що є результатами минулих процесів біологічної трансформації, що визнаються і контролюються підприємством, можуть бути використані в його діяльності або передані у використання іншим для отримання економічної вигоди, а їх вартість може бути достовірно визначена [2].

Затвердження національного Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 30 «Біологічні активи»[1] є важливим етапом реформування національної системи бухгалтерського обліку в напрямі приведення її у відповідність до вимог ринкової економіки та міжнародних стандартів бухгалтерського обліку. Прийняття даного стандарту було зумовлено здатністю сільськогосподарських активів створювати сільськогосподарську продукцію в процесі життєдіяльності.

Розглянувши даний стандарт бухгалтерського обліку, можна виділити такі основні проблеми, які наразі існують в обліку на підприємствах аграрного сектору:

-  відсутність чітко сформульованих та конкретно визначених об’єктів обліку та відповідно рахунків, на яких вони обліковуються;

-  проблеми оцінки біологічних активів та сільськогосподарської продукції;

-  питання відображення даних про біологічні активи у фінансовій звітності, реєстрах аналітичного та синтетичного обліку;

-  визначення витрат, доходів та фінансових результатів в аграрному секторі.

Для організації обліку оцінки біологічних активів у сільському господарстві необхідно привести у відповідність основні законодавчі акти  і нормативні документи, що стосуються організації бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності та усунути розбіжності між ними. Такі відмінності спостерігаються при прийнятті П(С)БО 30 “Біологічні активи”, де вказується застосування справедливої вартості при оцінці активів, а у Законі України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” визначено, що пріоритетною є оцінка біологічних активів, виходячи з витрат на їх виробництво та придбання – принцип історичної (фактичної) собівартості.

На кожну дату складання балансу біологічні активи та сільгосппродукцію необхідно переоцінювати за справедливою вартістю. Така оцінка дає можливість відобразити реальні показники фінансової звітності, які використовуються при отриманні сільськогосподарськими підприємствами інвестицій і кредитів банків. Собівартість реалізованих біологічних активів, яка також обліковується за справедливою вартістю, дорівнює їх справедливій вартості без витрат на місці продажу, а  на останню дату складання балансу  по тій вартості, за якою вони відображені в обліку на дату реалізації.

Оцінюючи біологічні активи, варто врахувати, що їх відображають у вартісному та кількісному виразі. Одиницею виміру біологічних активів є штуки, голови тощо. За ринкового підходу вартість біологічних активів ґрунтується на цінах активного ринку. Тож оцінювач має оцінювати біологічні активи, виходячи з цін, що склалися на звітну дату на відповідні біологічні активи на активному ринку. Оцінка біологічних активів і сільськогосподарської продукції за справедливою вартістю є не лише нормативною вимогою, а й чинником інвестиційної привабливості підприємства [3].

Не менш важливою проблемою є те що, в сільськогосподарських підприємствах застосовуються спеціалізовані форми первинних документів, більшість з яких не відповідає вимогам нового стандарту. Потрібно розробити нові форми, які будуть забезпечувати керівника та бухгалтерію інформацією необхідною для прийняття ефективних управлінських рішень [2].

Таким чином, можна зробити такі висновки щодо вирішення проблем обліку біологічних активів в сільському господарстві: необхідно провести удосконалення державного регулювання у сфері бухгалтерського обліку в аграрному секторі з метою методичного та організаційного забезпечення застосування національних і міжнародних стандартів, які б враховували особливості діяльності підприємств. Оцінка біологічних активів і сільськогосподарської продукції за справедливою вартістю є не лише нормативною вимогою, а й чинником інвестиційної привабливості підприємства. Методичні рекомендації щодо застосування спеціалізованих форм первинних документів з обліку довгострокових та поточних біологічних активів не в повній мірі відображають всі специфічні особливості обліку, що випливають із нововведень в організацію бухгалтерського обліку біологічних активів, а тому вони потребують подальшого вивчення їх з метою удосконалення та застосування на аграрних підприємствах.

 

Література:

1.                 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 30 “Біологічні активи” // Затверджено наказом Міністерства фінансів України від 18.11.2005 р. № 790 // Все про бухгалтерський облік. – 2007. - №18. – С. 103-106.

2.                 Замула І.В. Сутність і класифікація біологічних активів як об’єкта бухгалтерського обліку Вісник ЖДТУ №1.- 2012. С. - 74-76

3.                 Гончаренко Н. Визначення справедливої вартості біологічних активів з урахування цін активного ринку: методичні та інформаційні аспекти // Бухгалтерський облік і аудит.-№1.-2009.-С.40-45.