К.е.н., доц. Волинець О.О., Путь І.О.

Віницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Проблеми обліку поточних біологічних активів тваринництва та шляхи їхнього вирішення

Постановка проблеми. Сільське господарство є особливою сферою виробничої діяльності, оскільки в процесі виготовлення готової продукції, поряд з фінансовими, матеріально-технічними та трудовими ресурсами, використовуються ще й природні ресурси: земля та живі організми.

З 1 січня 2003 року набрав чинності міжнародний стандарт бухгалтерського обліку «Сільське господарство». В Україні аналогічне Положення (стандарт) бухгалтерського обліку (далі П(С)БО) 30 «Біологічні активи» набрав чинності з 1 січня 2007 року.  На сьогодні при розгляді П(С)БО 30 «Біологічні активи» можна виділити такі проблеми: відсутність чітко визначених об’єктів обліку та відповідних рахунків, на яких вони обліковуються;  проблеми оцінки поточних біологічних активів тваринництва;  відображення даних про біологічні активи на реєстрах аналітичного та синтетичного обліку,  у фінансовій звітності.

Аналіз останніх досліджень. На недостатність теоретико-методологічного підґрунтя МСФЗ та, відповідно, і вітчизняних П(С)БО неодноразово звертали увагу такі вчені: Ф.Ф. Бутинець, Ю.А. Кузьмінський, М.С. Пушкар,  П.Я. Хомин,  Н.М. Малюга,  Л.К. Сук,  О.М. Петрук, Н.М. Ткаченко. Стан та проблеми обліку біологічних активів тваринництва  також розглядалися в дослідженнях М.Ф. Огійчука,  М.М. Коцупатрого,  О.О. Канцурова,  В.М. Жука, В.Б. Моссаковського та інших вчених.  

Метою дослідження є аналіз проблем обліку поточних біологічних активів тваринництва та розробка пропозицій щодо їх вирішення.

Виклад основного матеріалу. В методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку біологічних активів зазначено, що біологічний актив визнається активом, якщо: підприємству перейшли ризики й вигоди, пов’язані з правом власності на біологічний актив; підприємство здійснює управління біологічним активом та контроль за його використанням;  є впевненість, що підприємство отримає в майбутньому економічні вигоди, пов’язані з його  використанням у сільськогосподарській діяльності;  вартість біологічного активу може бути достовірно визначена [1].

Відповідно до П(с)БО 30 «Біологічні активи» поточні біологічні активи (ПБА) – біологічні активи, здатні давати сільськогосподарську продукцію та/або додаткові біологічні активи, приносити в інший спосіб економічні вигоди протягом періоду, що не перевищує  12 місяців, а також тварини на вирощуванні та відгодівлі [2].

Для правильної організації обліку, в першу чергу, важливо чітко визначити об’єкти обліку. Об’єктами бухгалтерського обліку поточних біологічних активів тваринництва є види тварин на вирощуванні і відгодівлі: молодняк великої рогатої худоби, свині, вівці, птиця, звірі, бджоли або однорідні групи цих біологічних активів [4].

Аналітичний облік за всіма субрахунками ведеться в розрізі матеріально відповідальних осіб (ферм, відділків тощо) за виробничими і віковими групами.

Синтетичний облік біологічних активів по рахунку 21 ведуть в журналі-ордері № 8 с.-г. по кредиту рахунку 21 та відомості аналітичного обліку 8.2. Записи по кредиту рахунку 21 здійснюються на підставі первинних документів. В кінці місяця кредитові обороти по рахунку 21 з журнал-ордера переносять в Головну книгу.

Біологічні активи і, зокрема, тварини, які не відповідають критеріям, установленим для довгострокових біологічних активів, підлягають обліку у складі поточних біологічних активів як запаси.

При використанні рахунку  21 «Поточні біологічні активи», який має наступні субрахунки:

211 «Поточні біологічні активи рослинництва, які оцінені за справедливою вартістю»;

212 «Поточні біологічні активи тваринництва, які оцінені за справедливою вартістю»;

213 «Поточні біологічні активи тваринництва, які оцінені за первісною вартістю», при аналізі необхідна більш детальна інформація, яку забезпечує належним чином організований аналітичний облік за видами сільськогосподарських тварин або однорідними групами біологічних активів. Найбільш прийнятною є побудова аналітичного обліку за видами тварин в розрізі статево –вікових груп, що забезпечить легкість та зручність при аналізі та калькулюванні собівартості кожного виду продукції, а також при визначенні ефективності вирощування (утримання) тієї чи іншої культури чи виду тварин.

Щодо організації оперативного аналізу поточних біологічних активів тваринництва, доцільно  буде виділити такі напрями як поточний аналіз (за день, тиждень, декаду, місяць, квартал), поопераційний (за окремими технологічними операціями з вивченням їх планової та фактичної послідовності і тривалості) та ситуаційний (у разі виникнення непередбачених ситуацій). Це забезпечить можливість виявлення небажаних процесів і вживання запобіжних заходів, від своєчасності яких залежать кінцеві показники використання поточних біологічних активів тваринництва у господарській діяльності.

Основна проблема обліку ПБА тваринництва, є те що оцінку біологічних активів необхідно привести у відповідність з основними положеннями законодавчих актів і нормативних документів, що стосуються організації бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності та усунути розбіжності між ними. Такі розбіжності спостерігаються в П(С)БО 30 “Біологічні активи”, де вказується застосування справедливої вартості при оцінці активів, а у Законі України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” (ст. 4) визначено, що пріоритетною є оцінка біологічних активів, виходячи з витрат на їх виробництво та придбання – принцип історичної (фактичної) собівартості [3].

Аналіз інформації, узагальненої на рахунках бухгалтерського обліку та у фінансовій звітності не дає повної уяви про якісні та кількісні характеристики поточних біологічних активів тваринництва та їх зміну. Тому необхідно створити таку обліково-аналітичну інформаційну систему, в якій інформація буде оперативно формуватись і аналізуватись керівниками виробничих підрозділів, так як вони безпосередньо приймають участь у виробничих процесах, пов’язаних з біологічними перетвореннями тварин.

Висновок. Враховуючи все вище сказане, можна зробити такі висновки щодо проблем обліку поточних біологічних активів тваринництва в сільському господарстві: удосконалення державного регулювання у сфері бухгалтерського обліку з метою методичного та організаційного забезпечення застосування національних і міжнародних стандартів, які б враховували особливості діяльності підприємств аграрного сектору. 

Література:

1. Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку біологічних активів// Затверджено наказом Міністерства фінансів України від 29.12.2006 р. № 1315 [Електронний ресурс]. Режим доступу: -http://minfin.qov.ua

2. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 30 “Біологічні активи” // Затверджено наказом Міністерства фінансів України від 18.11.2005 р. № 790 // Все про бухгалтерський облік. – 2007. - №18. – С. 103-106.

3. Гузар Б.С. Теоретичні і практичні проблеми оцінки біологічних активів за справедливою вартістю // Концепція розвитку бухгалтерського обліку в аграрному секторі економіки України. – 2009. - №5. – С. 99-101.

4. Клименко О.П. Актуальні проблеми бухгалтерського обліку поточних біологічних активів тваринництва // Вісник ЖДТУ. – 2011. - №1. – С.94-97.

4. Скрипан М. Проблеми обліку біологічних активів та шляхи їхнього вирішення // Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті: національна ідентичність і тенденції глобалізації. – 2008. - №1 – С. 490-493.

5. Яненко О.В., Черево Л.П. Актуальність обліку біологічних активів в Україні // Вісник ЖДТУ. – 2012. - №1. – С.237-240.