Современные информационные технологии/ 3.Программное обеспечение

 

Степова С.В., Жученко Т.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут Київського національного торговельно-економічного університету, Україна

 

Автоматизація роботи ресторану, як один із методів виживання підприємства у конкурентній боротьбі

 

В даний час громадське харчування розвивається дуже динамічно, що стало причиною досить жорсткої конкуренції між кафе, барами та ресторанами. За присутності великої пропозиції послуг харчування на ринку клієнти висувають найвищі вимоги до рівня обслуговування, до швидкості обслуговування, що змушує йти на додаткові витрати для підвищення рівня сервісу і надання клієнтові додаткових послуг, підвищення швидкості самого процесу обслуговування. Тому закладам ресторанного господарства потрібно впроваджувати якісь інновації для того щоб займати на ринку послуг провідні позиції, наприклад, використовувати інформаційні системи для автоматизації роботи закладу.

         Раніше питання автоматизації роботи закладу ресторанного господарства розглядали: Я. Кісь, З. Павлів у своїй статті «Інтелектуальна система моніторингу та обслуговування клієнтів у ресторанному бізнесі», Бондаренко С.В., Нефедов Ю.О. у «Використання автоматизованих систем управління в ресторанно-готельному бізнесі».

Гостра конкуренція призводить до необхідності повного контролю над рухом товарно-матеріальних цінностей і грошових коштів закладу, мінімізації витрат, пов'язаних з виробничим процесом, зменшення кількості зловживань з боку персоналу, формування привабливою для відвідувачів атмосфери закладу[3].

Складність обліку товарно-матеріальних цінностей обумовлена ​​специфікою виробничого процесу. Закуповувані товари після передачі у виробництво проходять кілька ступенів переробки, перетворюючись на напівфабрикати з яких виробляються страви. Без чіткого автоматизованого обліку практично немає можливості точно визначити, які продукти були витрачені на кухні в процесі роботи, який повинен бути залишок на кухні та комори. Тільки автоматизована система, що спирається на правильно складені калькуляційні та технологічні карти, може дати відповідь на дане питання.

Для оперативного управління рестораном обов'язковий і облік грошей. Щоб визначити прибутковість підприємства, знайти «чорні діри» у веденні господарства, потрібно враховувати витрати на виробництво, частиною яких є витрати на закупівлю продуктів та інші витрати закладу. Запобігання зловживань персоналом в закладі повинно починатися зі створення такої системи обліку, при якій всі гроші, які платять клієнти, будуть доходити до власників закладу.

Для організації системи обліку необхідно застосовувати засоби персоналізації доступу в систему. Кожен офіціант повинен володіти своїм унікальним ідентифікатором (пластикову картку, електронний ключ, відбиток пальця і ​​т.п.), що дозволяє однозначно ідентифікувати користувача і, тим самим, розмежувати доступ до інформації в системі (проведення тих чи інших операцій, зміна рахунків, виписаних іншими співробітниками, зміна своїх сплачених рахунків). Кожен факт відміни заказу повинен фіксуватися в журналі реєстрації підозрілих дій і контролюватися пізніше адміністратором системи.

Однією із систем автоматизації роботи ресторану є система «Ресторан +», вона призначена для комплексної автоматизації оперативного обліку на підприємствах громадського харчування. Дана система розроблена компанією «АКС», яка була заснована в 2001 році, компанія «АКС» пропонує комплексні проекти з автоматизації управління та обліку підприємств різних видів діяльності на основі програмних продуктів фірми «1С».

У «Ресторан+» присутня гнучка система обліку оплат, підтримка будь-яких організаційних структур, дисконтна система, багатоваріантність технологій обслуговування клієнтів, розвиненою механізм регулювання прав доступу користувачів системи, ведення двох варіантів обліку: управлінський і фінансовий, інтуїтивно-зрозумілий графічний інтерфейс, система підказок, робота з сенсорними екранами.

Взагалі, основними складовими ресторану є взаємодія наступних підрозділів: складу (комори), виробництва (кухня і бар) і місця реалізації продукції,  дуже важливо підчас роботи закладу ресторанного господарства забезпечити відмінний зв'язок між цими складовими ресторану. У системі «Ресторан+»  включені наступні робочі місця: «Адміністратор» - спеціалізоване робоче місце адміністратора системи, «Офіціант» - спеціалізоване робоче місце (термінал), обладнане touch-screen-монітором, «Касир», «Склад» - спеціалізоване робоче місце комірника, що дозволяє виконувати операції по товарному обліку.  

Також важливою перевагою встановлення інформаційної системи є  автоматизоване введення замовлень, що вимагає мінімальної підготовки персоналу - виключає значну частину помилок в роботі, підвищує швидкість і якість обслуговування клієнтів, що надає закладу ресторанного господарства значну перевагу перед конкурентами.

Встановлення інформаційної системи «Ресторан+» дозволяє в будь-який момент часу формувати, заздалегідь внесені у систему дані, у вигляді звітів, як на екрані, так і в паперовому вигляді. Основними звітами системи «Ресторан +» є: «Звіт про товари» ,  «Звіт про продукти»,  «Товарний звіт», «Зведені залишки», «Порівняльна відомість», «Реєстр калькуляційних карт», «Реалізація страв», «Реалізація продуктів», «Поточні замовлення», «Продаж за період» «Взаєморозрахунки і Картка клієнта», «Ціни постачальників» та багато інших, система дозволяє формувати близько двадцяти трьох звітів. Всі ці дані можна отримати у формалізованому вигляді одним натиском на кнопку, а без інформаційної системи на їх підготовку потрібно було б витратити досить багато часу. На основі  даних звітів можна провести швидкий аналіз стану підприємства, що є досить важливою конкурентною перевагою підприємства.

         Інформаційну систему «Ресторан+»  у своїй діяльності використовують досить більше сорока підприємств громадського харчування, зокрема кафе, бари, ресторани, нічні клуби, бари-казино, паби, відділи кулінарії, фаст-фуди, гриль-бари. Найбільша концентрація закладів, які використовують систему «Ресторан+» знаходиться у Запоріжжі, близько тринадцяти закладів, наприклад, ресторан «Марсель» вул. Перемоги 52а, гриль-бар «Мустанг» пр-т Леніна 143, ірландський паб «OBriens» пр-т. Леніна 169, кафе «Сан-Валентіно» пр-т.Леніна 85, та у Дніпропетровську, близько десяти закладів, наприклад, кафе «Спарта» вул.Московська. 2, ресторан «Репортер» ул.Баррікадная, 2, ресторан «Єгипет» вул.Дзержинського 5 [3].

         Отже, можна зробити висновок, що автоматизація роботи ресторану є провідною інновацією у конкурентній боротьбі, тому що вона в десятки разів збільшує швидкість роботи закладу з точки зору ведення обліку, який на підприємствах громадського харчування досить специфічний - тут поєднуються виробництво та роздрібна торгівля. Автоматизація дозволяє також вести облік рухів товарів між підрозділами ресторану. Введення замовлень клієнтів дозволяє уникнути помилок і неточностей під час обслуговування клієнтів.

 

Література:

1.   Федосова Е.С. Современные системы автоматизации управления в гостинично-ресторанном бизнесе Украины; ОНАХТ, [Електронний ресурс] - [Режим доступу]: http://www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/Ekhp/2010_2/st9.pdf;

2.      Бондаренко С.В., Нефедов Ю.О. Використання автоматизованих систем управління в ресторанно-готельному бізнесі, [Електронний ресурс] - [Режим доступу]: http://www.rusnauka.com/9_NND_2012/Informatica/3_ 105505.doc.htm;

3.     http://www.acs.com.ua – електронний ресурс.