Демянчук М. Р.

Рівненський базовий медичний коледж

Особливості підготовки бакалаврів медсестринської справи до професійної діяльності у Рівненському базовому медичному коледжі

З 90-х років у незалежній Україні відбулися зміни в підготовці середніх медичних працівників. В 1997 р. вперше в Україні випущено близько 80 медичних сестер-бакалаврів. З 2008 р. при лікувальних установах введені посади заступник головного лікаря з медсестринства та координатор сестринської справи, які можуть обіймати лише медичні сестри з освітою бакалавра сестринської справи.

Освіта бакалавра медсестринської справи базується на повній загальній освіті або на початковій середній освіті. Головне завдання підготовки бакалавра медсестринської справи до професійної діяльності полягає в поглибленні знань і вдосконаленні вмінь медичної сестри, наданні їй навичок управлінської діяльності та педагогічної майстерності. На відміну від молодших фахівців, бакалаври медсестринської справи здобувають вищу кваліфікацію, а тому можуть займати посади медичної сестри лікувально-профілактичного закладу, старшої медичної сестри відділення, медичної сестри спеціалізованого відділення, медичної сестри-викладача медичних навчальних закладів І та ІІ рівнів акредитації, асистента стоматолога, медичної сестри сімейного лікаря, соціального працівника.

Підвищення ефективності підготовки бакалаврів медсестринської справи неможливе без змін в організації навчального процесу. Необхідно застосовувати принципово нові педагогічні підходи, які підвищать якість підготовки фахівців – бакалаврів медсестринської справи. Такі пошуки оптимальних шляхів реформування медсестринської освіти проводяться педагогічним колективом Рівненського базового медичного коледжу і вбачаються у створенні умов особистісно орієнтованого навчання при підготовці бакалаврів медсестринської справи до професійної діяльності. У процесі навчання викладачі розуміють, що центральною фігурою є студент, його здібності, професійні потреби та інтереси.

Тому в програму підготовки бакалаврів медсестринської справи Рівненського базового медичного коледжу введені такі навчальні дисципліни, які дозволяють готувати не лише висококваліфіковану медичну сестру, але й організатора медичної справи. Зокрема, на клінічній фармакології студенти вивчають особливості дії медикаментів на різні системи організму, дозування, побічні ефекти та можливості здійснення комбінованої терапії лікарськими препаратами.

Програма з економіки охорони здоров’я та маркетингу медичних послуг передбачає вивчення організації охорони здоров’я в ринкових умовах та забезпечення її економічної ефективності, обґрунтування шляхів реформування системи медичної допомоги відповідно до економічних законів ринку. Вивчення дисципліни менеджмент та лідерство в медсестринстві дає основи знань із менеджменту, тісно пов’язує їх із специфікою роботи медичних сестер, показує роль менеджера в діяльності організації, розглядає проблему інформаційної оцінки медсестринської справи.

В Україні лише започатковується сімейна медицина, але вона вже давно поширена в світі. Тому введення курсу «Медсестринство в сімейній медицині» є необхідним для підготовки медичних сестер. Сімейна медсестра повинна досконало володіти методиками підготовки пацієнтів до класичних методів обстеження, бути добрим психологом у розв’язанні сімейних проблем, популяризатором здорового способу життя.

Оскільки бакалавр медсестринської справи може обіймати посаду викладача медичного коледжу, медичної сестри загальної практики – сімейну сестру, яка буде здатною співпрацювати з родинами пацієнтів, кваліфіковано надавати допомогу пацієнтам вдома, здійснювати наукову працю з проблем медсестринства. Ось чому передбачено вивчення предмету «Мистецтво викладання». При переході від медичної до медсестринської моделі майбутні бакалаври медсестринської справи повинні доcконало володіти мистецтвом спілкування, умінням говорити, слухати, пояснювати, запевняти, вчити. Даний курс базується на досягненнях світової та вітчизняної педагогічної, медичної, медсестринської науки і адаптований до професійної спрямованості медичних коледжів.

Майбутнім бакалаврам медсестринської справи при наданні медичної допомоги робітникам промисловості чи при здійсненні санітарного нагляду, необхідні спеціальні знання для попередження можливого шкідливого впливу професійних факторів на організм. Тому на відділенні «Сестринська справа» (бакалавр) Рівненського базового медичного коледжу введено елективний курс «Медсестринство в професійній патології».

Потреба курсу медичного та фармацевтичного товарознавства виходить із завдань підготовки фахівців, які б були здатні виконувати роботу по забезпеченню лікувальних закладів виробами медичної техніки та фармацевтичними товарами. Основою змісту медичного товарознавства є дослідження асортименту і споживчої вартості товарів, що використовуються для профілактики, діагностики і лікування. Наука про збереження та зміцнення здоров’я здорових людей (валеологія) останні роки знаходиться на певному підйомі. Вивчення цієї проблеми передбачено в курсі «Громадське здоров’я і громадське медсестринство».

Отже, у результаті навчального процесу на відділенні «Сестринська справа» (бакалавр)  Рівненського базового медичного коледжу, під час якого відбувається взаємодія між викладачами і студентами в їх спільній діяльності формується всебічно розвинута особистість бакалавра медсестринської справи.