Педагогічні науки/ 5. Сучасні методи викладання

 

Ящук О.Л.

НТУУ «КПІ»

Сучасні методи викладання іноземних мов

В сучасному розвиненому суспільстві вивчення іноземної мови є важливою складовою підготовки спеціалістів різних напрямків. В умовах швидкого розвитку розробляються нові методи та підходи викладання іноземних мов. Завданням кожного викладача є правильний вибір найбільш ефективних та новітніх методів для досягнення високого рівня володіння мовою, приймаючи до уваги можливості, потреби та інтереси студентів. При виборі сучасних підходів викладання слід враховувати наступні критерії, створення вільної та комфортної атмосфери для студентів, заохочення та стимулювання здібностей студентів, створення ситуацій, в яких студент є головною фігурою. Метою навчання іноземній мові є набуття студентами комунікативної компетенції – здатності використовувати мову в конкретних ситуаціях. Оцінювати варто не тільки правильність, а й швидкість усного мовлення та читання.

На даному етапі розвитку методичної науки основним методом навчання іноземних мов є комунікативний метод. Всі завдання повинні бути комунікативно спрямованими, з використанням автентичних матеріалів. В процесі спілкування студенти навчаються висловлювати думки, приймати рішення, самостійно мислити, спілкуватись з різними людьми. Для кращого засвоєння матеріалу, в навчальному процесі використовуються наступні форми роботи: індивідуальна, парна, групова. Найбільш відомими формами групової та парної роботи є внутрішні кола (inside circles), мозковий штурм (brain storm), читання зигзагом (jigsaw reading), обмін думками (think-pair-share), парні інтерв’ю (pair-interviews) та інші. Найбільш поширеними методами вивчення іноземних мов є сугестивний (метод навіювання), комунікативний, метод повної фізичної реакції, групові, фронтальні.

Сугестивний метод – метод навіювання, сприяє усуненню скутості, страху помилятись, замкнутості, труднощів подолання мовного бар’єру та допомагає розкрити можливості студентів запам’ятовування великого обсягу матеріалу. Основними положеннями методу є створення сприятливих умов для оволодіння студентами усним мовленням, приділення уваги особистим інтересам студентів, засвоєння матеріалу у формі гри, розвиток комунікації та вокабуляру. Виділяють чотири принципи навчання іноземної мови згідно з методом: принцип організації особистісного спілкування у навчальному процесі, принцип поетапно-концентричної організації, використання рольової гри, принцип організації колективного спілкування.

Комунікативний метод – наближення до реального процесу спілкування. Даний метод має мовленнєвий характер, сприяє активному спілкуванню студентів, створює різні ситуації. Виділяють наступні принципи комунікативного методу: мовленнєва спрямованість навчального процесу, тобто практичне користування іноземною мовою; індивідуалізація, створення мотивації та активності студентів з урахуванням їх досвіду, інтересів; адекватний процес комунікації; ситуативність та створення умов розвитку мовленнєвих навичок;  постійна зміна предмету розмови та обставин. Навчання мовленню за даною метоли дикою використовує різні опори: змістові та смислові, словесні та зображальні, мовні ігри.

Метод повної фізичної реакції – підвищення мотивації студентів до навчання за допомогою усунення стресових ситуацій. Виділяють основні принципи цього методу: розуміння іноземної мови, що передую говорінню, розвиток розуміння шляхом виконання наказів, спонтанна готовність до говоріння.

Групові методи – робота в парах, робота в трійках, робота в двох парах, карусель, робота в невеликих групах, акваріум.

Робота в парах дозволяє студентам обмінюватись думками та виконувати завдання, які в звичайних умовах є неможливими, потім один з учасників пари доповідає про результати перед аудиторією.

Працюючи в трійках студенти проводять обговорення, обмінюються думками. Дві пари окремо виконують завдання протягом певного часу, отримують результат, потім об’єднують пари і обмінюються результатами.

Карусель, коли студенти розташовуються в два кола – внутрішнє і зовнішнє, зовнішнє коло рухається. Даний метод використовується для дискусій або ж для обміну інформацією.

В роботі в невеликих групах відбувається розподіл ролей, вибирається керівник групи – зачитує завдання, заохочує студентів, підводить підсумки; секретар – записує результати; посередник – слідкує за часом; та доповідач – висловлює думки групи, доповідає про результати.

Акваріум. Одна група працює окремо в центрі аудиторії, після обговорення доповідає, а решта слухають, тоді інші групи обговорюють виступ і власні результати.

Фронтальні методи – в колах, мікрофон, мозковий штурм, мозаїка.

Працюючи у великих колах, студенти по черзі виражають свою думку з приводу певної проблеми, обговорення триває, поки є бажаючі висловлюватись.

Мікрофон є різновидом великого кола, студенти по черзі виражають свою думку з приводу певної проблеми, обговорення триває, поки є бажаючі висловлюватись, студенти передають один одному уявний мікрофон.

Суть мозкового штурму полягає в тому, що всі учні по черзі висловлюють абсолютно всі, навіть алогічні думки з приводу проблеми. Висловлене не критикується і не обговорюється до закінчення висловлювань.

Метод мозаїки поєднує в собі і групову і фронтальну роботу. Групи студентів працюють над різними завданнями, після чого в кожній групі вибирають експерта з кожного аспекту проблеми.

Впровадження різних новітніх методів викладання дає змогу залучити до роботи усіх студентів, поглиблює мотивацію, виробляє навички роботи в колективі та вміння приймати спільні рішення.

 

Література:

1.     Волкова Н.П. Педагогіка: Навч. посіб. – К.: Академвидав, 2007. – 616 с.

2.     Кузьмінський А.І., Омеляненко В.Л. Педагогіка: Підручник. – К.: Знання-Прес, 2008. – 447 с.

3.     Методика навчання іноземних мов у середніх навчальних закладах: Підручник/кол. авторів під керівн. С.Ю. Ніколаєвої. – К.: Ленвіт, 1999. – 320