Педагогічні науки/5. Сучасні методи викладання

 

Ярита К.О.

Харківська гуманітарно-педагогічна академія, Україна

 

Застосування методу «Два-чотири-всі разом» на уроках інформатики в початковій школі

 

Від учителя сьогодні вимагається підготувати нове покоління людей, здатних успішно жити та працювати за умов інформаційного суспільства. Для цього він має навчати по-новому, широко впроваджуючи нові педагогічні технології, що спрямовані на формування компетентностей  ХХІ століття. Одними з основних методичних інновацій є інтерактивні методи навчання, суть яких полягає у тому, що навчальний процес відбувається за умови постійної, активної взаємодії всіх учнів.

Слово «інтерактив» прийшло до нас з англійської від слова «interakt», де «inter» – взаємний і «act» – діяти. Відповідно, інтерактивний – здатний до взаємодії, діалогу (полілогу). Інтерактивне навчання – це педагогічна система, заснована на спільній діяльності, що здійснюється засобами комунікації, це спеціальна форма організації пізнавальної діяльності, яка має конкретну передбачену мету – створити комфортні умови навчання, за яких кожен учень відчуває свою успішність, інтелектуальну спроможність [1].

Слово «технологія» грецького походження й означає «знання про майстерність». В освітній практиці є розмежування таких понять, як «освітня технологія», «педагогічна технологія», «технологія навчання (виховання, управління)», оскільки кожне з них має свою ієрархію цілей, завдань, змісту             [2]. Відповідно до цього, інтерактивна технологія навчання – це технологія моделювання шляху освоєння конкретного навчального матеріалу (поняття) в межах відповідного навчального предмета методами інтерактивного навчання

Проблема застосування інтерактивних технологій у навчальному процесі була в центрі уваги таких дослідників, як: О.Єльникова, Г.Коберник, О.Коберник, О.Комар, Т.Кравченко, М.Крайня, Г.Крівчикова, В.Мельник, Л.Пироженко, Н.Побірченко, О.Пометун та ін., – які обґрунтували доцільність застосування інтерактивних методів для підвищення ефективності процесу навчання.

Такі методи набувають все ширшого використання педагогами в навчально-виховному процесі, проте в початковій школі практичні вчителі їх використовують недостатньо. Це пов`язано з недостатньою методичною допомогою вчителям.

На уроках інформатики вчитель має можливість використати більшість із існуючих інтерактивних методів навчання. Вибір методу залежить від теми уроку, кількості відведених годин на вивчення цієї теми, кількості учнів присутніх на уроці, залежно від етапу уроку тощо.

Вивчаючи досвід вчителів-інформатиків ми дійшли висновку, що невелика кількість педагогів використовує інтерактивні методи навчання під час проведення уроків. У більшій мірі вчителі використовують «Мікрофон», «Дерево рішень», «Незакінчене речення», «Навчаючись – вчуся», «Дискусія», «Коло ідей», «Мозаїка», «Робота в парах», «Метод ПРЕС».

У своїй роботі ми хочемо показати, як можна застосувати метод «Два – чотири – всі разом» на уроці інформатики при вивченні теми «Розгалуження. Алгоритми з розгалуженням».

Зазначений метод використовується на етапі вивчення нового матеріалу. Учні на попередньому уроці були ознайомлені з поняттями «алгоритм» та «лінійний алгоритм». Учитель розповідає школярам про наявність ще однієї алгоритмічної структури – розгалуження. Потім пропонує учням самостійно записати програму для виконавця кота з казки «У лукоморья дуб зелёный».  Спочатку вчитель надає учням час, приблизно 1-2 хвилини, для продумування можливих варіантів та рішень індивідуально. Потім об`єднує учнів у пари і просить обговорити свої ідеї один з одним. Вчитель має попередити школярів, що пари обов`язково мають дійти згоди щодо рішення. Час на висловлення кожного в парі і спільне обговорення  вчитель визначає самостійно, враховуючи можливості класу та їхній темп роботи. Далі пари об`єднуються  в четвірки, і вчитель просить обговорити попередньо досягнені рішення щодо поставленої проблеми. Як і в парах, прийняття спільного рішення обов`язкове. Потім, залежно від кількості учнів у класі, можна об`єднати четвірки в більші групи чи перейти до колективного обговорення розв`язування поставленої задачі. Позитивним є те, що працюючи за таким методом, учитель надає учням можливості сформувати власні думки, обговорити їх, вислухати позиції інших учнів, проаналізувати, погодитися на кращий варіант розв`язку задачі, оформити результати спільного обговорення, відстояти позицію малої групи. Застереженням до використання цього методу є можливий робочий шум, пасивність окремих учнів. Але цих пересторог можемо уникнути при ретельній підготовці до уроку і врахуванні особливостей класу.

Отже, реалізація інтерактивного навчання вимагає від учителя створення певних організаційних і педагогічних умов, ретельної підготовки та чіткого розуміння суті даної моделі навчання, уміння старанно планувати свою роботу. Рекомендується вводити елементи інтерактивних технологій на уроках інформатики поступово, починаючи з найпростіших.

 

Література:

1.     Пометун О.І., Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання, наук.-метод. посіб./О.І. Пометун, Л.В. Пироженко за ред. О.І. Пометун – К.: Видавництво А.С.К., 2004 – с. 3.

2.      Дичківська І.М., Інноваційні педагогічні технології : навч. пос. / І.М.Дичківська – К.: Академвидав, 2004 – с. 41.