Степова С.В. , Козачишина Ю.А.

Вінницький торговельно-економічний інститут Київського національного торговельно-економічного університету, Україна

Автоматизована система як спосіб покращення роботи підприємств готельно-ресторанного господарства

Нині заклади готельного та ресторанного господарства відрізняють високою актуальністю серед споживачів, оскільки у сучасному ритмі життя люди готові витратити більше коштів на їжу, ніж на її приготування. Це означає, що власники закладів звертають досить велику увагу на якість обслуговування та сервіс, доволі суворіше ставляться до відбору персоналу, а також застосовують новітні технології та інновації, щоб виділятись на ринку конкурентів швидкістю обслуговування, якістю страв, «фішкою» закладу та його стилем.

Ефективної роботи персоналу досягти досить не просто. Адже слідкувати за кожним замовленням, роботою обслуговуючого персоналу досить важко. У разі неефективного ведення руху грошових коштів підприємство зазнає спочатку падіння, а з плином часу і краху.

Зараз необхідною умовою виживання та утримання підприємства на ринку стає впровадження автоматизованих систем, що дозволяє вести чіткий облік руху грошових коштів, та відвертає можливість розкрадання майна персоналом самого закладу. За статистикою в магазинах самообслуговування Росії тільки  20% крадіжок здійснюються  покупцями, інші  80% справа рук персоналу.  При цьому тільки 10% персоналу займаються крадіжками завжди, 10% - ніколи, а інші  80% тільки, якщо їм надається зручний випадок [3].

Розробниками пропонується досить велика кількість інформаційних систем для галузі готельно-ресторанного бізнесу. Аналіз програмного забезпечення показав, що для роботи підприємств готельно-ресторанного бізнесу найбільш використовуваними є наступні програми автоматизації:

ü                програмний комплекс "ТРАКТIРЪ" – призначений  для комплексної автоматизації підприємств харчування і забезпечує контроль за роботою персоналу на всех етапах виробництва і виконання замовлень [3];

ü                1С-Рарус: Ресторан (Фронт-офіс), ред.1 – дозволяє вирішити такі завдання, як облік продажів, підвищення якості і швидкості обслуговування гостей, контроль дій персоналу, зменшення помилок при роботі з гостями (людський фактор), централізоване управління меню і прейскурантом, підвищення лояльності відвідувачів, отримання  аналітичної звітності. 

ü                AC "РЕСТАРТ" – універсальна фронт-офісна система для підприємств і сфери розваг на платформі MS Windows. Формат бази даних MS SQL дозволяє  легко адмініструвати систему, і  практично знімає всі обмеження на кількість  автоматизованих робочих місць контактного персоналу. Рішення може використовуватись як на невеликих підприємствах, так і в крупних мережах, розважальних і готельних комплексах;

ü                «АСТОР: Сеть Ресторанов 4.0» галузеве рішення для автоматизації ресторанів, що відповідає найсучаснішим вимогам щодо автоматизації управління і  облік  в мережевих ресторанних структурах будь-яких розмірів і концепції є можливості для роботи  з мережевими підприємствами : швидкого харчування, різноманітні кав’ярні,бари [2];

ü                система "XPOS" відповідає за скорочення зловживань зі сторони персоналу, повний і оперативний облік продажу, прискорення обслуговування закладів, можливість організувати повний облік складських запасів і оптимізувати процес закупки, можливість створити ефективну і дієву систему лояльності і підвищити кількість постійних гостей, підвищити ефективність маркетингових заходів, що проводяться, повний контроль над заклвдом [5];

ü                 система R-Keeper V7 призначена для автоматизації продажу, обслуговування клієнтів, роботи кухні та барів, накопичення і аналізу даних щодо продажу і сервісу за різні проміжки часу на підприємствах готельно-ресторанного бізнесу і в центрах індустрії розваг [4];

ü                пакет SmartTouch – сучасне рішення фронт-офісу ресторану (POS), що забезпечує автоматизацію ресторанів, кафе і барів. Програма для ресторану  SmartTouch реалізована на платформі 1С Предприятие 8.2, інтегрована з системою бухгалтерского обліку ресторану SmartAccounting і  системою управління  готелем SmartHotel. Має  режими роботи ресторан і фаст-фуд.  Завдяки множині налаштувань і функцій програми, автоматизація ресторану реалізується комплексно і включає всі етапи роботи підприємства. SmartHotel - нова система управління готелем  (Property Management System,  PMS). Програма для готелів SmartHotel реалізована на платформе 1С Предприятие 8.2, інтегрована з бек-офісом готелю  SmartAccounting і системою управління рестораном SmartTouch [6].

Отже,  можна зробити наступні висновки, що на сьогоднішній день системи автоматизації роботи підприємств готельно-ресторанного бізнесу займають досить вагому частку його діяльності, а також роблять процес обслуговування більш швидким та якісним.  Впровадження таких систем істотно підвищує конкурентоспроможність готелів та ресторанів.

Література:

1.                 Безупречный кейтеринг благодаря автоматизации, [Електронний ресурс]- Режим доступу: http://www.1cbit.ru/spb/about/news/news_detail.php.

2.                 Индустрия питания — выгодный бизнес, [Електронний ресурс] - Режим доступу: http://www.profitc.ru/benefits_restaurant.php.

3.                 Комплексная автоматизация розничных торговых точек, аптек и предприятий общественного питания, [Електронний ресурс] - Режим доступу: http://minimarket.at.ua.

4.                 ОПИСАНИЕ СИСТЕМЫ R-KEEPER V7 , [Електронний ресурс] -   Режим доступу: http://www.pioner.kz/products/automation/r-keeper/rkeeper_v7.php

5.                 Программное обеспечение: xPOS, [Електронний ресурс] - Режим доступу: http://xpos.kiev.ua/programms/xpos.

6.                 Эффективные системы управления для гостиниц и ресторанов, [Електронний ресурс] - Режим доступу: http://www.smartsoftware.com.ua/