Мехеда Н.Г,  Жигліна Т.

Черкаський  національний  університет  ім.. Б.Хмельницького

 

Бенчмаркінг як  засіб аналізу конкурентоспроможності підприємства

 

Перевершити конкурентів, завоювати ринок, створити кращий продукт, який не матиме аналогів і отримати великий прибуток хочуть всі підприємства. Є два шляхи досягнення такого результату: вирішення подібних завдань самостійно, або скористатися досвідом успішних компаній. Для цього і існує бенчмаркінг — технологія вивчення і впровадження кращих методів ведення бізнесу. У провідних країнах світу цей метод є дуже популярним і на сьогодні в Україні такого роду дослідження є вкрай необхідними. Тому тема бенчмаркінгу як складова успішного розвитку бізнесу є актуальною.  

Застосування методу бенчмаркінгу у різних галузях економіки знайшло своє відображення в наукових працях таких вчених, як: Гончарук А.Г., Ціпан О.Я., Ковальчук С., Мірошниченко П., Дубовик О., Аренков І. та ін.

Вперше цей метод був розроблений в 1972 році для оцінки ефективності бізнесу Інститутом стратегічного планування в Кембріджі (США). Вперше цілеспрямовано використовувати бенчмаркінг почала компанія Rank Xerox у момент важкої кризи в 1979 році для аналізу витрат і якості власних продуктів в порівнянні з японськими продуктами. Сам термін «бенчмаркінг» походить від англійського слова benchmark («початок відліку», «карб»). У найбільш загальному значенні benchmark – це щось, що володіє певною кількістю, якістю і здатністю бути використаним як еталон при порівнянні з іншими предметами.

Метою бенчмаркінгу є знаходження підприємства у якого справи йдуть краще ніж у нашого. Але цього недостатньо: після знаходження кращого способу управління і ведення справ, ми як і раніше повинні будемо самостійно знайти відповідь на питання «чому в них краще» і «як зробити це краще в нас?».

Фактично бенчмаркінг – це альтернативний метод стратегічного планування, в якому завдання визначаються не від досягнутого, а на основі аналізу показників конкурентів. Технологія бенчмаркінгу стягує в єдину систему розробку стратегії, галузевий аналіз і аналіз конкурентів.

Причини сьогоднішньої популярності бенчмаркінгу в світі:

1. Глобальна конкуренція. Сьогодні, в епоху глобалізації бізнесу, компанії усвідомлюють необхідність всебічного, детального вивчення і подальшого використання кращих досягнень конкурентів з метою покращення ведення власної справи.

2. Винагорода за якість. В останні роки набувають все більшого поширення і проходять на національному рівні кампанії з визначення та винагородження фірм – лідерів якості. Умови участі в подібних програмах припускають, крім демонстрації компаніями-учасниками конкурентних переваг з допомогою яких випускаються ними продукція, обов’язкове застосування концепції бенчмаркінгу в практиці управління компанією.

3. Необхідність повсюдною адаптації та використання світових досягнень в області виробничих і бізнес-технологій. Щоб не залишитися позаду своїх конкурентів, всім компаніям, незалежно від розміру та сфери діяльності, необхідно постійно вивчати і застосовувати передовий досвід в області виробничих і бізнес-технологій.

Бенчмаркінг має на меті дати відповідь на запитання: чому інші підприємства (організації, установи) працюють успішніше, ніж наше. У ході використання інструментів бенчмаркінгу в центрі уваги перебувають такі питання: Хто, яка фірма знаходиться на вершині інвестиційної привабливості; Чому власне підприємство не є кращим; Що може бути змінено чи збережено на підприємстві, щоб воно стало кращим; Як запровадити відповідну стратегію, щоб стати кращим з кращих [1, с. 10].

Тому, користь бенчмаркінгу полягає у тому, що коли досліджуються і впроваджуються на своєму підприємстві кращі методи і технології інших, не власних підприємств чи галузей, це може стати запорукою прибуткового підприємства з високою прибутковістю, створення активної конкуренції і задоволення потреб інвесторів.

Процес вибору підприємств-партнерів (підприємств-еталонів) при бенчмаркінгу є різновидом конкурентного аналізу, який доцільно здійснювати у такий спосіб: визначення кращих компаній галузі; дослідження споживчих оцінок щодо найкращих продуктів галузі порівняно із звичайними продуктами; визначення лідера галузі на основі  узагальнення попередніх  параметрів аналізу [2, с. 207].

Здається, що бенчмаркінг схожий на конкурентний аналіз, але насправді він більш пристосований до ринкових відносин, і допомагає підприємству  більш точніше визначити важливі для споживача характеристики товару, ніж конкурентний аналіз.

Отже, якщо підприємство використовуватиме методи бенчмаркінгу, а не конкурентного аналізу у своїй діяльності, тоді воно точно знатиме, що робить і наскільки добре це в нього виходить. Також підприємство зможе контролювати своїх конкурентів, лідерів галузі, орієнтуючись на кращий зовнішній досвід, здобутий внаслідок бенчмаркінгових заходів. Бенчмаркінг надасть змогу підприємству перейняти найкращий досвід інших компаній, і уникнути «винаходу колеса». Культура підприємницької діяльності на підприємстві буде спрямована на такі цінності, як здатність робітників до навчання, підвищення власного потенціалу, що у свою чергу, слугуватиме основою для розвитку підприємства.

 

Література:

1. Ціпан О.Я. Основні аспекти і проблеми розвитку бенчмаркінгу в Україні // Економіка, фінанси, право. – 2009. - № 5. – С. 9-11.

2. Дубовик О. Формування конкурентних переваг на основі бенчмаркінгу // Регіональна економіка. – 2005. - № 3. – С. 204-212.